Uygulama

Pscp Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Linux ve web sunucularındaki çevrimiçi dosyaları bir hedeften diğerine güvenli bir şekilde kopyalamak için araçlar vardır.  Birkaç araç, Linux’ta güvenli bir kabuk (SSH) üzerinden bağlantı kurabilir.  Putty, bireysel bir terminal öykünücüsü olarak SSH bağlantısı kurmak için en çok kullanılan, kullanıcı dostu ve verimli araçlardan biridir.  Bu araç ücretsiz ve açık kaynaklıdır ve onu bir terminal öykünücüsü olarak kullanabilirsiniz;  Linux ve Unix kabuk komutları, Putty’de mükemmel şekilde çalışır.  Burada pscp terimi Putty SCP olarak tanımlanmaktadır.

Halihazırda deneyimli bir Linux kullanıcısıysanız, dosyaları kopyalamak için cp komutunun kullanıldığını zaten biliyor olabilirsiniz.  Ve scp, güvenli kopyalama için kullanılır.

 

Linux Sisteminde Pscp


Linux’ta Pscp aracını SSH ve OpenSSH için Putty ve Pssh (Paralel SSH Araçları) ile de kullanabilirsiniz.  Çoğu sunucu yöneticisi, dosyalara sunucular veya istemciler üzerinden erişmek ve dosyaları kopyalamak için Pscp komutunu kullanır.  Diğer GUI tabanlı SSH araçlarından farklı olarak Pscp kullanmak tercih sebebidir çünkü bu komut kullanıcıların zahmetsizce oturum açmasını sağlar ve araç sistemi yavaşlatmaz.

GUI tabanlı araçlar, kullanıcıların normalde kullanımı ağır olan bir Linux ana bilgisayar sunucusu üzerinden dosyaları kopyalayıp yapıştırmalarına da olanak tanır.  anydesk veya TeamViewer gibi uygulamaların kullanımı kolaydır, ancak işlemleri bir Linux sunucusunda veya ana bilgisayarda yürütmeye çalışırken önerilmez.  Bu yazıda, bir Linux sisteminde Pscp komutunun nasıl kullanılacağını göreceğiz.

 

1. Pscp’nin Sözdizimini ve Bayrak Ayrıntılarını Bilin


Burada pscp komutunun bir kabuk komutunda nasıl çalıştığının temel sözdizimleri verilmiştir.  Aşağıdaki komutlar, pscp komutunu genellikle nasıl kullandığımızı gösterir.

pscp [options] [user@]host:source target
pscp [options] source [source...] [user@]host:target
pscp [options] -ls [user@]host:filespec

Temel bir pscp komutunda aşağıda belirtilen sözdizimlerini ve bayrakları görebiliriz.  İşte bu bayrakların ve sözdizimlerinin pscp komutuna ne yaptığına dair kısa bir fikir.

 • V: v bayrağı, Pscp sürümünü gösterir
 • pgpfp: pgpfp sözdizimi, genel ve özel anahtar çiftini veya Putty’nin parmak izlerini yazdırabilir.
 • ls: Dizin listesini gösterir
 • p: Bu p bayrağı nitelikler için kullanılır
 • q: Görevden çıkmak için Q bayrağını kullanın
 • r: Klasörleri tekrar tekrar kopyalamak için bu bayrağı kullanın
 • v: Bu, açıklayıcı ayrıntıları yazdırır
 • load session: Devam eden oturumları Putty’ye yükler
 • P port: Ağ bağlantı noktaları atamak için kullanılır
 • l user: Putty’deki mevcut kullanıcıları listeleyin
 • pw password: Putty üzerinden kullanıcılar için şifre belirleme
 • i path: Kimlik doğrulamaları için özel anahtarı girmek için

2. Pscp Hakkında Bazı Gerçekler


Putty SCP komutunu kullanırken, deneyiminizi sorunsuz hale getirmek için Putty scp’nin bazı temel kurallarını bilmeniz gerekebilir.  Burada, Linux’ta pscp hakkında bazı gerçekleri listeliyorum.

i) Pscp’de Kullanıcıyı ve Sunucuyu Tanıyın


Bir pscp bağlantısında, siz SSH bağlantısı üzerinden sisteminizden sunucuya veya başka bir makineye erişirken, kullanıcı sizsiniz, diğer uç ise hosttur.  Oturum açma adınız ‘kullanıcı_adı’ olarak görüntülenecektir.

ii) Mevcut Putty’de PSCP


If you’re an existing Putty user on the same system, you can also use the Putty host and user details. In some cases, the existing Putty user name and sessions are used on the remote server. You can also use a pscp public key over the ssh connection instead of a login credential for SSH.

iii) Dizinleri Kopyalama


Varsayılan olarak, uzak sunucuda oturum açtığınızda, pscp dosyayı otomatik olarak kopyalamaz;  hangi dizini manuel olarak kopyalamak istediğinizi belirtmeniz gerekecektir.  Dosyaları yinelemeli olarak kopyalamak için pscp komutundaki -r işaretini kullanabilirsiniz.

3. SCP ve Putty SCP


Kavramı özetlersek, pscp veya Putty güvenli kopya istemcisi, dosyaları bir SSH protokolü üzerinden sunucular veya bilgisayarlar arasında güvenli bir kabuk aracılığıyla aktarmak için kullanılan bir araçtır.  scp ve pscp arasındaki temel fark, PSCP kullanırken bağlantıları Putty üzerinden kurmanız gerekecek olmasıdır.  Ancak Scp bağlantılarında SSH bağlantılarını Putty aracı olmadan da kullanabilirsiniz.  SCP’yi Putty’de de çalıştırabileceğinizi lütfen unutmayın.

Burada, daha iyi anlamak için scp ve pscp komutlarından iki örnek ekliyorum.  Her iki komut da dosyaları güvenli bir kabuk üzerinden kopyalamak için kullanılır.

SCP Command :

scp [options] [<user>@]<host/IP>:<source> <target>
scp -r script-1/ [email protected]:/ubuntupit/script-1

Artık dosyaları kopyalamak için pscp komutunu görebilirsiniz.  Her iki komut da hemen hemen aynı.

PSCP Komutu:

pscp -r script-1/ [email protected]:/ubuntupit/script-1

4. Putty’yi Linux’a Kurun


Bazı durumlarda, Linux’ta pscp komutlarını çalıştırmak için Putty aracını yüklemeniz gerekebilir.  Putty aracının tam biçimi Popular SSH ve Telnet Client’tır.  Putty’yi bir Linux makinesine kurmak kolay ve zahmetsizdir.  Burada Putty’yi Linux’a kurmak için CLI metodlarını veriyorum.  Lütfen aşağıda verilen komutları dağıtımınıza göre yürütün.

i) Debian/Ubuntu’da Macun


Putty’yi yüklemek için lütfen Ubuntu/Debian Linux’ta aşağıda belirtilen komutları uygulayın.

sudo add-apt-repository universe
sudo apt update
sudo apt install putty

install putty pscp on linux

ii) Putty’yi Arch Linux’a Kurun


Putty aracını Arch ve Manjaro’ya yüklemek için Pacman yapılandırma komut dosyasını açmanız gerekir.  Ardından # sembolünü komut dosyasından kaldırmanız ve kaydetmeniz gerekir.  Burada, Putty’yi çalıştırmak için ihtiyaç duyacağımız betiklerin açıklamasını kaldırıyoruz.

Pacman yapılandırma komut dosyasını düzenlemek için aşağıdaki nano komutunu kullanabilirsiniz.

sudo nano -w /etc/pacman.conf

Artık Putty kurulumu için aşağıda belirtilen Pacman komutlarını çalıştırabilirsiniz.

sudo pacman -Syy
sudo pacman -S putty

iii) Fedora ve SuSE üzerine Macun


Fedora’da pscp komutlarını çalıştırmak için Putty kullanabilirsiniz.  Aşağıda belirtilen dnf komutu, Putty’yi Fedora iş istasyonuna kurmanıza izin verecektir.

sudo dnf install putty

Benzer şekilde aşağıda belirtilen zypper komutu SuSE Linux üzerinde Putty kurmanıza izin verecektir.

sudo zypper install putty

Başarılı bir kurulumdan sonra, Putty’yi Linux üzerinde yapılandırmak için aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz.

putty ssh configuration

$ putty -v

5. Birden Fazla Dosyayı Kopyalamak için Pscp Kullanın


Burada, pscp aracılığıyla bir Linux sunucusundaki birden fazla dosyayı SSH üzerinden nasıl kopyalayacağımızı göreceğiz.  Öncelikle kopyalamak istediğimiz dosya üzerinde SSH port ile ip adresini atamamız gerekecek.  Diyelim ki New_pscp_hosts.txt adında bir dosya oluşturuyoruz ve aşağıdaki ip adreslerini host dosyasına ekliyoruz.

192.168.0.101:22
192.168.0.102:22

i) Dosyaları Birden Fazla Linux Sunucusuna Kopyalayın


Birden fazla dosyayı bir Linux sunucusuna kopyalamak için aşağıda belirtilen pscp komutunu kullanabilirsiniz.

# pscp -h New_pscp_hosts.txt -l ubuntupit -Av wine-1.7.55.tar.bz2 /tmp/

Örnek Çıktı

Warning: do not enter your password if anyone else has a superuser
privileges or access to your account.
Password:
[1] 17:48:25 [SUCCESS] 192.168.0.101:22
[2] 17:48:35 [SUCCESS] 192.168.0.102:22

Komutta kullanılan tüm anahtarların veya bayrakların açıklaması buradadır.

 • -h: the h is added to read from the host file.
 • -l: The I specifies the host username and ensures that it does not add another user.
 • -A: Ths one is used to add a password over the SSH
 • -v: The v switch can execute pscp in a verbose mode

ii) Dizinleri Birden Fazla Linux Sunucusuna Kopyalayın


Yukarıdaki komutta olduğu gibi, SSH üzerinden birden fazla dizini kopyalamanız gerekiyorsa, aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

# pscp.pssh -h New_pscp_hosts.txt -l ubuntupit -Av -r Android\ Games/ /tmp/

Örnek Çıktı

Warning: do not enter your password if anyone else has a superuser
privileges or access to your account.
Password:
[1] 17:48:25 [SUCCESS] 192.168.0.101:22
[2] 17:48:35 [SUCCESS] 192.168.0.102:22

6. Linux’ta Pscp Sorunlarını Düzeltin


Pscp veya Putty’de yeniyseniz, bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.  Burada, çoğu insanın karşılaştığı birkaç sorunu ve bunları Linux makinenizde nasıl çözebileceğinizi listeliyorum.

i) Pscp Error: Cannot Open File


Putty scp ile dosya açarken bir sorunla karşılaşıyorsanız lütfen dosyanızın veritabanına bağlı olduğundan, veritabanı portunuzun sisteminize eklendiğinden ve bir güvenlik duvarına da izin verildiğinden emin olun.  Ek olarak, sistem arka planında Putty SCP işlemlerini başka herhangi bir aracın engellemediğini de kontrol etmeniz gerekebilir.

ii) Error: Permission Denied


pscp kullanırken, izin reddedildi mesajını alıyorsanız, lütfen ana sunucuda kök kullanıcı olarak oturum açtığınızdan emin olun.  Ayrıca, Putty SCP komutunu çalıştırmadan önce belirli bir klasör veya dizinde chmod komutunu kullanmanız gerekebilir.  Çoğu durumda Linux, pscp üzerinden /var/www/ dizinine izin vermez.

iii) Putty Runs But Not Putty SCP


If your Putty tool is running smoothly on the system, but you can not run the pscp command on the shell, you probably need to update the Putty tool on your system.

 


Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.