Doküman

Proxmox Virtual Environment 6.4 yayınlandı

Kurumsal yazılım geliştiricisi Proxmox Server Solutions GmbH (veya “Proxmox”), sunucu sanallaştırma yönetim platformu Proxmox Virtual Environment’ın 6.4 sürümünü yayınladı. Bu en son sürüm, canlı geri yükleme ve tek dosya geri yükleme, Ceph Octopus 15.2.11 ve Ceph Nautilus 14.2.20 için destek, KVM / QEMU’da birçok geliştirme ve dikkate değer hata düzeltmeleri gibi önemli yeni özelliklerle birlikte gelir. Proxmox VE’nin kullanılabilirliği, web arayüzüne birçok özellik ve yönetim seçeneğinin eklenmesiyle önemli ölçüde artmıştır.

Yeni sürüm Debian Buster 10.9’a dayanıyor, ancak daha yeni, uzun vadeli desteklenen bir Linux çekirdeği 5.4 kullanıyor. İsteğe bağlı olarak, en yeni donanım için destek sağlayan 5.11 çekirdeği kurulabilir. 5.4 çekirdek, Proxmox VE 6.x serisinde varsayılan olarak kalır. QEMU 5.2, LXC 4.0 ve OpenZFS 2.0.4 gibi sanallaştırma için önde gelen açık kaynaklı teknolojilerin en son sürümleri dahil edilmiştir. Proxmox bakımcıları, sanallaştırma platformlarında büyük ölçüde ölçeklenebilir, dağıtılmış depolama sistemi olan Ceph’in iki sürümünü destekler. Kurulum işlemi sırasında kullanıcılar tercih ettikleri sürümü Ceph Octopus 15.2.11 veya Ceph Nautilus 14.2.20 olarak seçebilirler.

Proxmox Virtual Environment 6.4, kullanıcıların geri yükleme görevlerini basitleştirmesine ve kurtarma süresi hedeflerini (RTO) daha da iyileştirmesine olanak tanıyan Canlı Geri Yükleme ve Tek Dosya Geri Yükleme özelliğini hayata geçiriyor.

  • Tek Dosya Geri Yükleme: Sıklıkla, kullanıcıların yalnızca tek bir dosyayı kurtarması gerekir. Bu özellik artık bir Proxmox Yedekleme Sunucusunda depolanan sanal makine ve konteyner yedekleme arşivleri için mevcuttur, yani arşivin tamamını indirmek zorunda kalmadan geri yükleme için tek bir dosya veya dizin seçilebilir. Proxmox VE web arayüzü aracılığıyla bir dosyayı geri yüklemek için, kullanıcılar ‘Dosya Geri Yükleme’ düğmesi aracılığıyla doğrudan bir dosya tarayıcısı açabilir. ‘İndir’ düğmesi daha sonra kullanıcının dosyaları ve dizinleri indirmesine izin verir, ikincisi anında bir zip arşivine sıkıştırılır. Kullanıcıların güvenilmeyen veriler içerebilecek bir sanal makine görüntüsü indirmek istemeleri durumunda, Proxmox VE verileri buradan indirmek için geçici bir sanal makine başlatır. Bu, hipervizör sisteminin tehlikeye maruz kalmasını önler.
  • Canlı Geri Yükleme: Yeni canlı geri yükleme özelliği, GUI veya ‘qmrestore’ komutu aracılığıyla etkinleştirilebilir. Seçili bir sanal makinenin geri yüklemesi, etkinleştirmeden hemen sonra başlar. Bu özellik şu anda bir Proxmox Yedekleme Sunucusu depolamasına kaydedilen tüm VM’ler için çalışmaktadır. Özellikle büyük VM’ler için, örneğin ilk işlem için yalnızca küçük miktarda verinin gerekli olduğu bir web sunucusu için kullanışlıdır. VM, işletim sistemi ve gerekli tüm hizmetler başlatılır başlatılmaz çalışır hale gelirken – arka planda – daha az kullanılan veriler sürekli olarak geri yüklenir.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.