Doküman

Linux Kullanıcıları için Temel Uygulamalar

Linux dünyasında her şeyin alternatifi vardır. Bir dağıtım mı seçiyorsunuz? Düzinelerce var. İyi bir müzik çalar bulmaya mı çalışıyorsunuz? Onlarca var.

Ancak hepsi aynı şey düşünülerek üretilmemiştir, bazıları minimalizmi hedeflerken diğerleri performans veya daha farklı özellikler sunabilir. Bu nedenle ihtiyaçlarınız için doğru uygulamayı bulmak oldukça kafa karıştırıcı ve yorucu olabilir.Aşağıdaki yazıda bu durumu kolaylaştıracak bir kaç uygulamadan bahsedeceğiz.

Görüntü Editörleri

GIMP

Açık kaynaklı bir çözüm olurken işlevselliğini artıran eklentilere izin vermek etkileyicidir. Bir görüntüyü işlemek, ölçeklemek, kırpmak veya sadece ona bir katman eklemek için ihtiyaç duyacağınız neredeyse her tür aracı sunar. Bunu AppCenter’ınızdan veya Yazılım Merkezinizden yükleyebilir veya indirmek için GIMP’nin web sitesini ziyaret edebilirsiniz .

Inkscape

Dijital sanatçılar için en iyi Linux araçlarından biri olan Inkscape, kesinlikle etkileyici bir resim düzenleyicidir. GIMP’den farklı olarak, Inkscape , büyük Linux dağıtımlarının çoğunda önceden yüklenmiş olarak gelir. Bir dizi çizim aracı ve vektör grafik düzenleme yeteneği sunar, bu da onu görüntüleri işlemek için güçlü bir seçim haline getirir.


Ses Editörleri

Audacity

Audacity, temel düzenleme görevleri için en popüler araçtır. İşlevselliğini genişletmek için eklentileri destekler. Merak ediyorsanız, açık kaynaklı bir yazılımdır ve ücretsiz olarak mevcuttur.

LMMS

LMMS, Linux için ücretsiz bir Dijital Ses İş İstasyonudur (DAW) . Müzik oluşturmak, düzenlemek ve kaydetmek için premium ses editörlerine (veya DAW’lara) zengin özelliklere sahip bir alternatiftir. Çıktınızı geliştirmek için VST eklentilerini de destekler. Doğrudan Uygulama Merkezi veya Yazılım Merkezi’nden indirebilirsiniz.


E-posta İstemcileri

Thunderbird

Mozilla tarafından geliştirilmiş basit ve ücretsiz bir e-posta istemcisi. Bazı Linux dağıtımlarında önceden yüklenmiş olarak bulabilirsiniz – yoksa, Yazılım Merkezinizi veya Uygulama Merkezinizi kullanarak kolayca yükleyebilirsiniz. Ayrıca kendi web sitelerinden indirebilir ve sonra yükleyebilirsiniz. İhtiyacınız olan özelliklerin çoğunu sunar – belki tek tek dezavantajı grafik arabirimi olabilir.


Ekran Kaydı ve Akış Araçları

Kazam

Kazam, ekran kayıt uygulamaları aralasında en basit çözümdür. Ekranınızı kaydetmenizi sağlar ve size alanı / pencereyi seçme, imleci gizleme / gösterme ve mikrofonunuzdan / hoparlörünüzden sesi etkinleştirme gibi bir dizi temel özellik içerir. K

OBS

Open Broadcaster Software , yayıncılar tarafından sıklıkla kullanılan oldukça popüler ve sağlam bir ekran kaydedici uygulamasıdır.

Büyük ölçüde özelleştirebilir, kendi şablonunuzu ekleyebilirsiniz. OBS hem kişisel hem de profesyonel kullanıcılar için uygundur – en kolay olanı değildir ama gerçekten yararlıdır.


Medya Oynatıcıları

Audacious

Audacious, açık kaynaklı bir çözüm olup, kaynakları az olan basit bir müzik çalardır. Arayüzü, farklı bir görünüm verecek şekilde özelleştirebilirsiniz. Şarkı eklemek için, istediğiniz klasörü sürükleyip bırakmanız yeterlidir. Y

VLC

VLC, açık kaynaklı ve ücretsiz olan oldukça basit bir medya oynatıcıdır. Hemen hemen her tür dosya biçimini destekler. Tüm dağıtımlarda öntanımlı olarak yüklü gelmektedir.


Video Düzenleyiciler

Kdenlive

Kdenlive, Linux için mevcut en iyi ücretsiz video düzenleme programlarından biridir . Açık kaynaklı bir çözümdür ve ayrıca çift monitör desteği sunar. Temel geçiş efektleri, düzen özelleştirme, çok kanallı düzenleme ve benzeri gibi gerekli özelliklerin çoğunu içerir.

OpenShot

OpenShot, kullanımı kolay ve sağlam olan açık kaynaklı bir video düzenleyicidir . 3D efektler, temel video geçişleri, sürükle ve bırak desteği vb. İçerir.


PDF Düzenleme Araçları

LibreOffice Draw

Temel PDF düzenleme görevleri için LibreOffice Draw, FOSS’u tercih eden kullanıcılar için ideal çözümdür. Sınırlamaları vardır – ancak çoğu kullanım durumu için bir yeterli şlevi görür.


Sanallaştırma Uygulamaları

Oracle VM VirtualBox

VirtualBox , ana bilgisayar sisteminizi etkilemeden farklı dağıtımları denemek (veya bir şeyler denemek) isteyenler için harika bir ücretsiz ve açık kaynaklı sanallaştırma çözümüdür.


Doğrulayıcılar

Authy

Hemen hemen herkes, çevrimiçi hesaplarını güvence altına almak için 2 faktörlü kimlik doğrulama kullanır. Ancak genellikle, kodlar için bir kimlik doğrulama uygulamasıyla birlikte akıllı telefonunuza ihtiyacınız var, değil mi? Google Authenticator’a bir alternatif olan Authy ile 2FA kodlarını kaybetme riski olmadan cihazlar arasında senkronize edebileceksiniz. Authy uygulamasını yüklemek için Google Chrome’a ​​ihtiyacınız olacak, ancak bir kez yükledikten sonra Authy’yi başlatmak için Chrome’a ​​ihtiyacınız olmayacak.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.