Belge

Linux’ta Donmuş Bir Masaüstü Nasıl Yeniden Başlatılır

Linux, kararlı olduğu ve yıllarca çalışmaya devam edebildiği için bir üne sahip olsa da, masaüstünün donduğu ve girdilere yanıt vermeyi bıraktığı zamanlar vardır. Donmuş bir masaüstü için en yaygın düzeltmelerden biri bilgisayarı yeniden başlatmaktır. Daha kolay bir yol, masaüstünü yeniden başlatmaktır.

Bunu Linux’taki en popüler beş masaüstü ortamında nasıl yapacağımızı görelim: Gnome, KDE, XFCE, LXQt ve MATE. Bu çizim için Ubuntu (Kubuntu/Xubuntu/Lubuntu/Ubuntu MATE) kullanıyoruz.

Ubuntu’da Gnome’u Yeniden Başlatın

Masaüstünüz hala klavyenize yanıt veriyorsa Alt + F2 tuşlarına basın, açılır pencerede ” r ” harfini yazın ve Enter tuşuna basın.

Restart Linux Desktop 01 Gnome Reload

Bu, masaüstü ortamınızı fazla uğraşmadan yeniden başlatacaktır. Masaüstünüz girdilerinize yanıt vermiyorsa, daha sert önlemler almanız gerekecektir.

Restart Linux Desktop 02 Loading Gnome

Masaüstü ortamınızın dışındaki ilk terminale erişmek için Ctrl + Alt + F3 tuşlarına basın.

Restart Linux Desktop 03 Tty Screen

Gnome masaüstü ortamını yeniden başlatmak için aşağıdaki komutu girin:

gnome-shell --replace
Restart Linux Desktop 04 Gnome Tty Restart

Masaüstüne geri dönmek için Ctrl + Alt + F2 tuşlarına basın ve her şey plana göre giderse, masaüstünüzün yenilenmiş bir sürümü sizi bekliyor olacak.

Restart Linux Desktop 05 New Gnome Session

Bu işe yaramazsa, görüntü yöneticisini yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Görüntü yöneticisi, masaüstü ortamının üzerinde çalıştığı “temel” olduğundan, yeniden başlattığınızda, masaüstü ortamını da yeniden yüklemiş olursunuz. Bunu yapmak için terminale geri dönün ve aşağıdakileri girin:

sudo systemctl restart gdm
Restart Linux Desktop 06 Login Screen

Bunun masaüstü ortamını tamamen yeniden yüklediğini, dolayısıyla sıfırdan tekrar oturum açmanız gerekeceğini unutmayın.

Kubuntu’da KDE’yi yeniden başlatın

KDE masaüstü ortamını yeniden başlatmak, Gnome ile aynı yaklaşımı izler, ancak atmanız gereken bireysel adımlarda küçük farklılıklar vardır.

Kubuntu’da, masaüstü ortamınızın dışındaki ilk kullanılabilir terminal TTY3’tür, bu nedenle oraya ulaşmak için Ctrl + Alt + F3 kombinasyonunu kullanmanız gerekecektir.

Restart Linux Desktop 07 Tty Kde Screen

KDE’nin en son sürümlerinde, masaüstünü terminalden yeniden başlatmanın doğru yolu şudur:

kquitapp5 plasmashell && kstart5 plasmashell
Restart Linux Desktop 08 Kde Reload

Bu işe yaramazsa, şunları da deneyebilirsiniz:

pkill -ABRT plasmashell

Bu da başarısız olursa, tüm bilgisayarınızı yeniden başlatmadan önce son bir seçenek olarak ekran yöneticisini yeniden başlatmayı denemeye değer. Şununla deneyin:

pkill -ABRT kwin_x11

Ancak, masaüstü ortamının bu zorunlu yeniden başlatılmasının bazı hata mesajlarının ortaya çıkmasına da yol açabileceğini unutmayın.

Restart Linux Desktop 09 New Kde Session

Xubuntu’da XFCE’yi yeniden başlatın

XFCE, Gnome ve KDE’den çok daha basit bir masaüstü ortamı olduğundan, yeniden başlatmak da daha kolaydır.

Restart Linux Desktop 10 Xfce Session

XFCE’nin birincil masaüstü öğesi – ve donma olasılığı en yüksek olanı – panelidir. Masaüstünüz hala yanıt veriyorsa, Ctrl + Alt + T kombinasyonuyla bir terminali çalıştırarak ve şunu yazarak yeniden başlatın:

killall xfce4-panel

Bu komut paneli “öldürür”. Yeniden yüklemek için şunu girin:

xfce4-panel & disown

Tüm pencere yöneticisini yeniden başlatmak için masaüstünüzün dışındaki kullanılabilir ilk terminale gidin. Xubuntu kurulumunda, Ctrl + Alt + F2 kombinasyonu ile erişilebilen ilk kurulumdu. Orada, resmi yaklaşımı deneyin:

xfwm4 --replace
Restart Linux Desktop 11 Xfce Restart Command

Bu işe yaramazsa, daha güçlü yaklaşımı deneyin:

killall xfwm4 & xfwm4 & disown

Umarım, masaüstünüz tekrar çalışır ve sizi bekler.

Lubuntu’da LXQt’yi yeniden başlatın

LXQt, küçük, hafif makinelerle çalışmayı amaçlayan basit bir masaüstü ortamıdır. XFCE’ye benzer şekilde, bu masaüstü ortamını yeniden yüklemek çoğunlukla paneli yeniden başlatmaktan ibarettir.

Restart Linux Desktop 12 Lxqt Session

Başlamak için ortamın içindeki bir terminal öykünücüsüne erişin. Masaüstünde sağ tıklayıp “Başlatıcı Oluştur”u seçerek bir terminal öykünücüsü başlatabilen bir .desktop dosyası oluşturun.

Restart Linux Desktop 13 Lxqt Create Launcher

Bu, kısayolunuz için ayrıntıları sağlayabileceğiniz bir istem görüntüler. Bir Terminal başlatıcısı oluşturmak için “Komut” alanına /bin/bash yazın ve “Terminal” seçeneğini değiştirin.

Restart Linux Desktop 14 Terminal Shortcut

Yeni bir Terminal açmak için bu kısayolu tıklayın, ardından LXQt panelini yeniden başlatmak için aşağıdaki komutları çalıştırın:

qdbus org.lxqt.session /LXQtSession stopModule lxqt-panel.desktop
qdbus org.lxqt.session /LXQtSession startModule lxqt-panel.desktop

Öte yandan, tüm LXQt masaüstünü yeniden yüklemek de mümkündür. Bu, ortamın özelliklerinden herhangi birine grafiksel arabirim aracılığıyla erişemiyorsanız kullanışlıdır.

Bir TTY kabuğuna bırakmak için Ctrl + Alt + F3 tuşlarına basın, ardından LXQt’yi tamamen yeniden başlatmak için aşağıdaki komutu çalıştırın:

sudo systemctl restart sddm
Restart Linux Desktop 15 Lxqt Restart Sddm

MATE’yi Ubuntu MATE’de yeniden başlatın

MATE, GNOME2 tasarım dilini sürdürmeyi amaçlayan esnek bir masaüstü ortamıdır. Bu ortamı yeniden başlatmak için Ctrl + Alt + T tuşlarına basarak bir Terminal penceresi açın.

Restart Linux Desktop 16 Xfce Terminal

MATE’i tamamen yeniden yüklemek için aşağıdaki komutları çalıştırın:

mate-settings-daemon --replace
mate-panel --replace
marco --no-composite --replace

Potansiyel olarak sisteminizi bozabilecek bir sistem yapılandırmasını geri almak istediğiniz durumlarda MATE masaüstünü tamamen sıfırlamak faydalı olabilir.

Diğer masaüstü ortamlarına benzer şekilde, bunu bir TTY’ye bırakarak yapın ve ardından aşağıdaki komutu çalıştırın:

mate-panel --reset
Restart Linux Desktop 17 Mate Reload

Xorg Sunucusunu Yeniden Başlatın

Ekranınızı yeniden başlatmak istiyorsanız ve bir ekran yöneticisi olmadan veya bspwm gibi bir pencere yöneticisi kullanıyorsanız, belirli masaüstü ortamınız yerine tüm Xorg sunucusunu yeniden başlatmak yararlıdır.

Xorg’u yeniden başlatmak için TTY’nize bırakmanız gerekir. Ctrl + Alt + F3 tuşlarına basın.

Restart Linux Desktop 18 Xorg Tty Screen

Aşağıdaki komutu çalıştırarak ana Xorg işlemine bir SIGTERM sinyali gönderin:

pkill X

Xorg, makinenizde hemen duracak ve kendini yeniden başlatacaktır. Ctrl + Alt + F1 tuşlarına basarak grafik arayüzünüze geri dönün.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir masaüstü yeniden başlatma, üzerinde çalıştığım dosyaları bozar mı?

Neyse ki, hayır. Standart Linux dosya sistemi, makinenizdeki çoğu dosya yeniden başlatmadan önce durumları hakkında bazı verileri koruyabildiğinden, ani sistem değişikliklerine tolerans gösterebilecek şekilde çalışır. Linux’ta veri bozulması olasılığı daha düşük olsa da, yalnızca makinenizin belleğinde bulunan verileri kaybetmek yine de mümkündür. Herhangi bir masaüstü yeniden başlatma girişiminde bulunmadan önce, şu anda yaptığınız her şeyi diske kaydettiğinizden emin olmanız gerekir.

Bir masaüstünü yeniden başlatmak için farklı bir TTY kullanmak mümkün müdür?

Evet! Varsayılan olarak, Linux çekirdeği aynı anda altı adede kadar sanal terminal oturumunu destekler; bu, GUI ortamınızı yeniden başlatmaya çalışırken bir işlemi çalıştırmak istiyorsanız kullanışlıdır. Bu ekstra TTY’lere erişmek için Ctrl + Alt tuşlarına ve ardından F2 ile F8 arasında herhangi bir tuşa basın.

TTY’yi kullanamıyorsanız, donmuş bir sistemi yeniden başlatmak hala mümkün mü?

Evet! Seçeneklerden biri Linux’un Magic SysRq Anahtar Kodlarını kullanmaktır. Bunlar, çekirdeğin bazı hata ayıklama araçlarına erişmenizi sağlayan gizli tuş kombinasyonlarıdır. Sisteminizi zorla yeniden başlatmak için Alt + SysRq + R, ardından Alt + SysRq + B tuşlarına basın. Bunu yapmak, çekirdeğinizin klavye sürücüsünü “Raw” olarak değiştirir ve ardından “Force Reboot” komutunu tetikler.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.