Haftanın Flatpak Uygulaması: Foliate – Basit ve Modern e-Kitap Görüntüleyici

Bu haftanın “Haftanın Flatpak Uygulaması”, John Factotum tarafından GNU/Linux dağıtımları için oluşturulmuş güçlü, açık kaynaklı ve modern bir e-kitap görüntüleme yazılımı olan Foliate’dir.

GTK’da yazılan Foliate, birçok harika özelliğe sahip harika bir e-kitap görüntüleyici/okuyucu yazılımıdır. Arayüzü basit görünse de, aldanmayın çünkü Foliate, sadece e-kitap okumanın ötesine geçen çok sayıda seçenek ve şık araçlarla birlikte gelir.

Foliate’in kullanıcı arayüzü, Kitaplık ve Kataloglar olmak üzere iki ana görünüme sahiptir. Kataloglar bölümünde, bazı iyi bilinen kaynaklardan ücretsiz e-kitaplara göz atabilecek ve indirebileceksiniz, ancak Kitaplık görünümü, uygulama aracılığıyla indirdiğiniz veya okuma ilerleme bilgileriyle manuel olarak açtığınız her e-kitabı bulacağınız yerdir. .

Uygulama, e-kitapları okumak için tek sütunlu, iki sütunlu veya sürekli kaydırma düzenleri, sağdan sola (RTL) ve dikey metin desteği, otomatik tireleme ve aynı zamanda görünümünü ve hissini taklit eden bir skeuomorfik mod sunar. e-mürekkep ekranlı gerçek dünya e-kitap okuyucu cihazı.

Desteklenen e-kitap biçimleri arasında EPUB, Kindle, Mobipocket, FictionBook ve çizgi roman arşiv biçimleri bulunur. Kitapları çevrimiçi olarak almak istiyorsanız, uygulama OPDS beslemelerini de destekler.

Daha önce de belirtildiği gibi, tüm e-kitap okuma ve yönetim ihtiyaçlarınız için birçok harika yeni özellik var. Örneğin, bir e-kitabın tamamında metin veya paragraf arayabilir, görüntüleri yakınlaştırabilir ve döndürebilir, dipnotları açılır pencerelerde açabilir, sayfaları iki parmakla kaydırma hareketiyle çevirebilir veya aynı anda birden fazla kitap açabilirsiniz. zaman.

Uygulama ayrıca ToC (İçindekiler) menüsü veya kenar çubuğu, bölüm işaretli bir ilerleme kaydırıcısı, yazı tiplerini, satır aralığını ve kenar boşluklarını ayarlama desteği, renkleri ve parlaklığı özelleştirme desteği, fare imlecini ve okuma kontrollerini otomatik gizleme, okuma zaman tahminleri, yer imleri ve bunları düz metin, HTML, Markdown veya diğer biçimlerde arama ve dışa aktarma özelliğine sahip ek açıklamalar.

Foliate’in okumaktan fazlasını isteyenler için sunduğu şık araçlardan bazıları arasında Vikisözlük, Wikipedia veya çevrimdışı DICT ve StarDict sözlüklerinde kelimeleri arama, pasajları Google Translate ile çevirme ve ayrıca metinden konuşmaya desteği yer alır. eSpeak NG, Festival veya diğer TTS motorları.

GNU/Linux masaüstünüz için mükemmel bir e-kitap okuyucu yazılımı arıyorsanız, başka yere bakmayın çünkü Foliate Flatpak olarak gelen gerçekten harika bir uygulamadır, yani Flathub’dan herhangi bir GNU/Linux dağıtımına kolayca kurabilirsiniz. .

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.