Linux’ta bir .run veya .bin paketi nasıl çalıştırılır

İkili Paketler, exe dosyalarına benzer betik yükleyici paketleridir

Uygulamaları Linux’ta kurmanın en kolay yolu, Yazılım Merkezi’ni başlatmak, arama kutusundaki uygulamayı aramak ve root şifresini girmektir.

Yazılım merkezi aracılığıyla bulunmayan uygulamalar için, bazı geliştiriciler .run ve .bin ikili paketlerinde yürütülebilir dosyayı paketler. Şimdi bu dosyaları çalıştırmak için ne yapmamız gerektiğini öğreneceğiz.

.Run ve .Bin Paketleri Nedir?

Bir .run ve .bin paketi, bir uygulamayı başlatmak için çalıştırılması gereken özel bir komut kümesidir. Bu nedenle, indirme kaynağına dikkat etmeliyiz. Bilinmeyen bir kaynaktan herhangi bir ikili paket çalıştırmamayı öneriyorum.

CD / DVD görüntüleri ve yükleyicileri ile karıştırılmaması gereken yedeklemeler için de .bin uzantısının kullanıldığını unutmayın. Bu kılavuz sadece çalıştırılabilirler dosyalar için geçerlidir.

İkili paketler nereden geliyor?

Tüm uygulamalar C veya C ++ gibi programlama dillerinde yazılır. Bu kod satırlarına “Kaynak kodu” denir. Kaynak kodu daha sonra bir bilgisayar tarafından okunabilmesi için bir ikili paket olarak derlenir ve paketlenir.

Linux’ta İkili paketleri (.bin & .run) çalıştırma

İkili bir paketi çalıştırma yöntemi, tüm Linux dağıtımlarında aynıdır..

Basitlik adına, indirilen ikili paketin “Ev” dizinindeki “İndirilenler” klasöründe bulunduğunu farz ediyorum. Resimde örnek olarak Firefox tarayıcısını indiriyorum ve kurulum adımlarını gösteriyorum. Firefox ikili dosyası, .tar ile sıkıştırılmış biçimde geliyor. Paketiniz indiğinde, sadece sağ tıklayın ve içeriği “Çıkarın”.

Örnek: firefox-62.0.3.tar.bz2 => firefox-62.0.3 dizinine çıkarıldı.

Adım 1) ‘Terminal’ başlatın.

Adım 2) “Downloads” klasörüne gitmek için ‘cd’ komutunu kullanın.

cd Downloads

Adım 3) “İndirme” klasörünün içeriğini listelemek için ‘ls’ komutunu kullanın. Ardından, indirilen ikili paket dizinine gitmek için CD’yi tekrar kullanın.

Adım 4) İlk adım bin dosyasına çalıştırılabilir izinleri vermektir.

.bin paketi için, “FILENAME” ifadesini, BIN dosyanızın adıyla değiştirerek tırnak işaretleri olmadan
“sudo chmod + x ./FILENAME.bin” komutunu vermeniz yeterli olacaktır.

Benzer şekilde, indirdiğiniz paket bir .run paketi ise, “FILENAME” ifadesini, RUN dosyanızın adıyla değiştirerek tırnak işaretleri olmadan
“sudo chmod + x FILENAME.run” komutunu vermeniz yeterli olacaktır.

Adım 5) İstendiğinde yönetici şifresini girin, ardından Enter tuşuna basın.

Adım 6) Son olarak ikili dosyanızı çalıştırın:

./FILENAME.bin VEYA ./FILENAME.run

Bu kadar!