Debian 10’da Unutulmuş Root Parolasını Sıfırlama

Bu makalede Debian 10 sisteminde unutulmuş bir root parolasının nasıl sıfırlanacağını öğreneceksiniz . Root parolası olmadığı takdirde yönetici seviyesindeki işleri yapamamış olacaksınız.

Bu nedenle, önce Debian 10 sisteminizi açın veya yeniden başlatın . Aşağıda gösterildiği gibi bir GRUB menüsü sunulmalıdır . İlk seçenekte, ‘E’sistem önyüklemeye başlamadan önce devam edin ve klavyedeki tuşuna basın .

Bu sizi aşağıda gösterilen ekrana yönlendirir. Aşağı kaydırın ve UUID’yi de belirten bölümden ‘linux’önce gelen satırın yerini bulun

./boot/vmlinuz-*

İmleci bu satırın sonuna götürün ve ‘ro quiet’ bölümünden sonra aşağıaki parametreyi ekleyin

init=/bin/bash.

Daha sonra ctrl + x devam edin. Bu durum root dosya sistemine , salt okunur (ro)erişim hakları ile tek kullanıcı modunda önyükleme yapabilmesini sağlar .

Şifrenizi sıfırlamak için için, gelen erişim hakkını salt okunur’dan okuma-yazma şekline değiştirmeniz gerekir. Bu nedenle, root dosya sistemini rw parametreleri ile bağlamak için aşağıdaki komutu çalıştırın:

/ # mount -n -o remount, rw /

Ardından, aşağıda gösterildiği gibi passwd komutunu uygulayarak root parolasını sıfırlayın .

: / # passwd

Yeni parolayı girin ve onaylamak için tekrar yazın. Her şey yolunda giderse ve parolalar eşleşirse , konsolun sonunda ‘ parola başarıyla güncellendi ‘ bildirimi almalısınız

Son Ctrl + Alt + Del tuşlarına basarak bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayarınız yeniden başladığında yeni root parolanızı kullanabileceksiniz.