LinuxMint

Linux Mint’te Google Drive nasıl kurulur ve ayarlanır

Google hakkında pek çok şey söyleyebilirsiniz. Ve gerçekten de bu internet hizmetleri devi hakkında pek çok farklı görüş var. Google’ın pek çok ürünü ücretsizdir ve elbette ücretsizin bu durumda gerçekten ücretsiz olmadığını da biliyoruz; ancak kullanıcı olarak siz, Google’ın reklam mantığının internetteki davranışınıza uyum sağlayabilmesi için biraz gizlilik vererek ödeme yaparsınız. . Ancak gerçek şu ki, bu dünyadaki insanların büyük bir kısmı Google’ın sunduğu ürünlerden memnun kullanıcılar ve dolayısıyla bunun için gizliliklerinden bir miktar feragat etmeye hazırlar. Yani muhtemelen siz de bir Google kullanıcısısınızdır, örneğin Android telefonunuz aracılığıyla veya yalnızca Google Drive ofis paketi aracılığıyla ve aynı zamanda bir Linux meraklısıysanız, o zaman büyük olasılıkla Google Drive’ı Linux kurulumunuza bağlamak istersiniz. Bu yazıda Linux Mint’te Google Drive’ın nasıl kurulacağını ve kurulacağını anlatıyoruz. Ancak Ubuntu kullanıcıları ve diğer Ubuntu tabanlı dağıtımların kullanıcıları da eşit temelden dolayı bu makaleden faydalanacaktır.

Linux için yerel Google masaüstü istemcisi yok

Google, macOS ve Windows için yerel bir yedekleme ve senkronizasyon masaüstü istemci çözümü sağlar. Bu yazılım, bilgisayarınızdaki veya diğer cihazlarınızdaki dosyaları Google Drive bulutuna yedeklemenizi sağlar. Bulut işlevi aracılığıyla cihazlarınız arasında kolayca senkronize edildikleri için dosyalarınızı Google Drive’ı kullanarak herhangi bir cihazda veya bilgisayarda bulabilirsiniz. Ne yazık ki Google şu ana kadar hep başarısız oldu ya da Linux için bir masaüstü istemcisi geliştirmekle ilgilenmedi. Elbette web tarayıcınız aracılığıyla Google Drive’ın çevrimiçi sürümüne kolayca gidebilirsiniz, ancak bu makalede elde etmek istediğimiz şey bu değil. Google Drive’daki dosyalarımıza masaüstü ortamımız üzerinden erişebilmek istiyoruz.

Linux Mint’te Google Drive nasıl kurulur ve ayarlanır

Linux Mint 19 veya üstünü ya da Ubuntu 18.04 veya üstünü kullanıyorsanız, Google Drive’ı Linux masaüstünüze bağlamak çocuk oyuncağıdır, çünkü ihtiyaç duyulan her şey zaten işletim sisteminde, yani Çevrimiçi Hesaplar işlevi aracılığıyla yerleşiktir. Bu durumda aşağıdaki 5. adımdan başlayın. Ancak şu anda daha eski sürümleri çalıştırıyorsanız, öncelikle Çevrimiçi Hesapları yüklemek için bazı ekstra adımlar atmanız gerekir. Öyleyse Linux Mint 18.3 veya daha düşük bir sürümü ya da Ubuntu 17.10 veya daha düşük bir sürümü çalıştırdığınızı varsayarak başlayalım.

GNOME Kontrol Merkezini ve GNOME Çevrimiçi Hesaplarını kurarak başlıyoruz.

1) Terminali Ctrl + Alt + T ile açın.

2) Aşağıdaki komutu yazın ve Enter’a basın.

sudo apt-get update

3) Aşağıdaki komutu yazın ve Enter’a basın.

sudo apt-get install gnome-control-center

4) Aşağıdaki komutu yazın ve Enter’a basın.

sudo apt-get install gnome-online-accounts

Artık sonraki adımların temeli atıldı. Bu takip adımları Linux Mint ve Ubuntu’nun tüm sürümleri için gerçekleştirilmelidir.

5) Uygulama Menüsünü açmak için Linux Mint başlat düğmesine tıklayın.
6) “Sistem Ayarları”nı arayın.7) Açmak için Sistem Ayarları’na tıklayın.

Sistem Ayarlarında “Çevrimiçi Hesaplar” seçeneğini görüyorsunuz.

8) “Çevrimiçi Hesaplar”a tıklayın.

9) “Google”a tıklayın.

Artık Çevrimiçi Hesaplar Google ile iletişime geçecek ve giriş yapmanızı isteyecektir.

10) E-posta adresinizi girin ve İleri’ye tıklayın.11) Şifrenizi girin ve İleri’ye tıklayın.

Artık GNOME’un Google hesabınıza erişmek istediğini gösteren bir açılır pencereyle karşılaşacaksınız.

12) İzin Ver’e tıklayın.

Artık Google hesabınız için kullanılacak seçenekleri gösteren bir açılır pencere göreceksiniz.

Burada mevcut seçenekleri seçebilir veya seçimi kaldırabilirsiniz. Bu seçenekler aşağıdaki masaüstü ortamında ve uygulamalarda mevcuttur:

13) Hazır olduğunuzda açılır ekranı kapatın.

Google Drive artık entegre edilmiştir ve Nemo dosya yöneticisi aracılığıyla kullanılabilir. Ancak takvim öğelerinize ve kişilerinize Takvim ve Kişiler aracılığıyla da erişebilir ve bunların bakımını yapabilirsiniz. Google Drive’da sakladığınız dosyaların yerel makinenize kopyalanmadığını bilmeniz önemlidir. Yani çevrimdışı olarak da kullanabileceğiniz bir senkronizasyon klasörü yok. İnternet bağlantınız yoksa Google Drive içeriği görünmez.

Google Drive klasörünüze nasıl erişilir?

1) Uygulama menüsünü açmak için Linux Mint başlat düğmesine tıklayın.
2) “Dosyalar”ı arayın ve Nemo dosya yöneticisini açmak için tıklayın.
3) Sol tarafta Ağ’ın altına bakın. Burada Google e-posta adresinizi bulacaksınız.4) Google e-posta adresinize tıklayın.

Artık Google Drive verilerinizin yüklenmesi biraz zaman alıyor. Nemo dosya yöneticisinin sağ alt köşesinde bir “Yükleniyor” durum mesajı gösteriliyor. Birkaç saniye sonra tüm klasörleriniz ve paylaşılan klasörleriniz dosya yöneticisinde görünür olacak ve dosyaları bulmak veya dosyaları taşımak için açılabilirler.

Bu kadar!

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.