Ubuntu 22’de PostgresML Nasıl Kurulur

PostgresML’nin tanıtımı, makine öğrenimi algoritmalarının yanı sıra Postgres veritabanını kullanarak AI uygulamalarını ilerletmek isteyen Postgres kullanıcılarına güzel bir haber olarak geldi. Postgres’te yeniyseniz veya sunucunuzda zaten çalışıyorsa, takip etmeniz gereken bir kılavuzunuz olması koşuluyla PostgresML’yi Ubuntu 22’ye birkaç adımda yükleyebilirsiniz.

Bu gönderi, PostgresML’yi Ubuntu 22’ye yüklemek için izlenecek adımlarda size rehberlik ettiği için okumaya devam edin. PostgreSQL, Docker ve PostgresML’yi yükleme adımlarını göreceğiz. Haydi başlayalım!

PostgresML’yi Anlama

PostgresML, etkileşimli yapay zeka uygulamaları oluşturmak için güvenilir bir seçenek olarak tanımlanır. Açık kaynaklı bir AI uygulama veritabanı olarak çalışır. Etkileşimli ve ölçeklenebilir yapay zeka destekli çözümler oluşturmak için önceden eğitilmiş modellere sahip gelişmiş makine öğrenimi algoritmalarıyla SQL’den yararlanır.

PostgresML, kullanıcıların potansiyelini en üst düzeye çıkarmasını sağlamak için mevcut Postgres’i LLMS, makine öğrenimi, vektör işlemleri vb. İle ölçeklendirir. Ayrıca, tüm entegrasyonları, veri çoğaltma, işlem sınırları, ağ çağrıları ve herhangi bir karmaşıklık durumlarını ortadan kaldıran paylaşılan bir bellek alanında sorunsuz bir şekilde gerçekleşir. Bu şekilde, oluşturulan uygulama ölçeklenebilir, güvenilir, basit ve hızlı hale gelir.

PostgresML ile hedefinize ulaşmak için yalnızca birkaç önemli adıma ihtiyacınız vardır. İlk önce kurun ve başlamak için hazırlanın. Ardından, makine öğrenimi modelinizi eğitin ve servis talebinizi işlemek için dağıtın. Son olarak, eğitilmiş modelin çözüm vermek için tahmini yapmasına izin verin.

Ubuntu 22’de PostgresML Nasıl Kurulur

Şimdiye kadar, PostgresML’nin, kullanıcıların SQL sorgularını kullanan tablosal veriler ve diğer metinler üzerinde eğitmelerini ve çıkarım yapmalarını sağlamak için makine öğrenimi getiren bir PostgreSQL uzantısı olduğunu anladık. Bu nedenle, PostgresML’yi yüklemek için sisteminizde Postgres olması gerekir. Kurulum işlemini birkaç adıma ayıracağız.

1. PostgreSQL’i yükleyin

Sisteminizde Postgres yüklüyse, bu adımı atlayabilirsiniz. Ancak, bu konuda yeniyseniz, PostgreSQL’i aşağıdaki basit komutlarla yükleyebilirsiniz:

Ubuntu sistem paketinizi güncelleyerek başlayın.

sudo apt update

Ardından, PostgreSQL’i yükleyin.

sudo apt install postgresql postgresql-contrib

PostgreSQL’i yükledikten sonra hizmetini aşağıdaki şekilde başlatın:

sudo systemctl start postgresql.service

Artık PostgreSQL’i kurduğunuza göre, kullanmaya başlamak için bir kullanıcı ve veritabanı oluşturabilirsiniz. Bir sonraki adım, PostgresML’i kurmadan önce Docker’ı kurup hizmetlerini başlatmaktır.

2. Docker’ı yükleyin

Docker ile PostgresML uygulamalarını rahatça kurup oluşturabileceğiniz bir konteynere sahip olacaksınız. Burada Docker masaüstü kuracağız ve 64 bit Ubuntu 22’ye ihtiyacımız var.

Docker masaüstünü kurmak için Docker deposundan veya Ubuntu depolarından destekalabilirsiniz. İlk yapmanız gereken aşağıdaki komutla önceki Docker sürümlerini kaldırmaktır:

sudo apt-get remove docker docker-engine docker.io containerd runc

Önceki sürümleri kaldırdıktan sonra sisteminizi güncelleyin ve gerekli önkoşul paketlerini yüklemek için aşağıdaki komutu çalıştırın:

sudo apt install lsb-release ca-certificates apt-transport-https software-properties-common -y

Tüm paketlerin kurulumunu onaylamak için “y” tuşuna basın ve işlemin tamamlanmasını bekleyin. Docker’ı resmi deposundan alıyorsanız, terminale kurmanız için GPG anahtarını eklemeliyiz. Bu nedenle, aşağıdaki komutu yürüterek Docker GPG anahtarını ekleyin:

curl -fsSL https://download.docker.com/linux/ubuntu/gpg |sudo gpg –dearmor-o/usr/share/keyrings/docker-archive-keyring.gpg

Ayrıca GPG anahtarıyla birlikte eklediğiniz Docker deposunu da Ubuntu’nuzdaki kaynaklar listesine eklemelisiniz. Bunun için depoyu aşağıdaki komutla yankılayın:

echo”deb [arch=$(dpkg –print-architecture) signed-by=/usr/share/keyrings/docker-archive-keyring.gpg] https://download.docker.com/linux/ubuntu $(lsb_release -cs) stable” | sudotee/etc/apt/sources.list.d/docker.list >/dev/null

Sistemin eklenen Docker deposunu fark etmesi için sistem deposunu apt komutu aracılığıyla güncellediğinizden emin olun.

sudo apt update

Bu noktada artık “docker-ce” paketini kullanarak Docker kurulumunu yapabilirsiniz. Aşağıdaki komutu çalıştırın:

sudo apt install docker-ce

Kurulumu başlatmak için “y” tuşuna basın.

Sürümünü kontrol ederek Docker’ın kurulu olduğunu doğrulayabilirsiniz.

3. PostgresML’i yükleyin

Artık hazırsınız ve artık PostgresML’i yükleyebilirsiniz. Açık kaynaklı bir proje olarak PostgresML’i yüklemek, GitHub koduna erişmenizi, onu kopyalamanızı ve “docker-compose” komutunu kullanarak projeyi oluşturmanızı gerektirir.

PostgresML deposunu aşağıdaki komutla kopyalamak için git’i kullanarak başlayalım:

sudo git clone https://github.com/postgresml/postgresml.git

Klonlama %100’e kadar çalışacaktır. Tamamlandığında, önceki görüntüdekine benzer bir çıktı almalısınız. Yeni bir dizin göreceksiniz; “postgresml” oluşturuldu.

“Cd” komutunu kullanarak bu klasöre gidin.

Son adım ise “docker-compose up” komutunu kullanarak PostgresML veritabanını “postgresml” klasöründe saklanan “compose.yml” dosyasında tanımlanan konteynerlerde oluşturup çalıştırmaktır. Komutu çalıştırdığınızda PostgresML oluşturmaya başlayacaktır.

https://github.com/postgresml/postgresml.git

Sabit bir internet bağlantınız ve yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olun. İşlem tamamlandıktan sonra PostgresML’i Ubuntu 22’ye başarıyla kurmayı başaracak ve kullanmaya başlayabileceksiniz.

Diyelim ki Docker’ı kurmanın ve PostgresML’in klonlanması ve oluşturulmasının getirdiği bu zorluğu istemediğinizi varsayalım. Kaydolabileceğiniz ve ölçeklenebilir yapay zeka destekli çözümlerinizi oluşturmak için kullanabileceğiniz 5 GB veri içeren bir çalışma alanının keyfini çıkarabileceğiniz PostgresML’in çevrimiçi sürümüne erişme seçeneğiniz vardır. PostgresML resmi sayfasına göz atın ve başlamak için kaydolun.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.