Haftanın Flatpak Uygulaması: Pika Backup

“Haftanın Flatpak Uygulaması”, verilerinizi güvende tutma ve tüm süreci her zamankinden daha kolay hale getirme vaadiyle Sophie Herold tarafından oluşturulan açık kaynaklı bir grafik yedekleme aracı olan Pika Backup’tır .

Kişisel verilerinizi önemsiyorsanız, bir yedeğiniz olması gerekir ve Pika Backup, istediğiniz gibi yapılandırdığınız ve unuttuğunuz araçlardan biridir.

“Kolay yoldan yedekleme yapmak” – Pick Backup’ın sloganı budur, ancak bu yardımcı programın en güzel yanı, tüm verileri tekrar tekrar kopyalamayarak zamandan ve disk alanından tasarruf sağlamasıdır.

Araç GTK4’te yazılmıştır ve sisteminizin koyu veya açık temalarına uyum sağlayan hoş ve modern bir arayüze sahiptir ve yedeklemelerinizi tam istediğiniz gibi yapmak için birçok seçenekle doludur.

Yerel ağınızdaki uzak bir sürücüde veya SSH üzerinden erişilebilen uzak bir ana bilgisayarda veya aynı makinede USB bellek veya SSD/HDD disk gibi harici bir sürücüde (belirgin nedenlerden dolayı önerilmez) yerel olarak yedeklemeler oluşturabilir.

Yedeklemeler saatlik, günlük, haftalık veya aylık aralıklarla belirli bir zamanda planlanabilir ve Pika Backup’ı eski yedekleme arşivlerini düzenli olarak silecek şekilde yapılandırabilirsiniz. Örneğin, tutulan arşivlerin miktarını ve zaman aralığını ayarlayabilir veya her bir zamanlanmış yedekleme için kaç arşiv tutulacağını seçebilirsiniz.

Yedekleriniz, uygulamada oluşturduğunuz bir parola ile şifrelenebilir veya kişisel verileriniz hassas değilse veya yedekleme konumunuza güveniyorsanız bunları şifrelenmemiş halde bırakabilirsiniz.

Bonus olarak, Pika Backup, oluşturulan yedekleme arşivlerini listeleyebilir ve içeriklerine göz atmanızı sağlar. Ayrıca uygulama, dosya tarayıcınız aracılığıyla dosya veya klasörleri kurtarmanıza, daha fazla yedeğiniz olması durumunda bunları kolayca tanımlayabilmeniz için yedeklerin önekini değiştirmenize ve istemediğiniz dosya ve klasörleri hariç tutmanıza olanak tanır. yedekleriniz.

Pick Backup ile verilerinizi güvende tutmak hiç bu kadar kolay olmamıştı ve Flathub deposundan veya dağıtımınızın App Store’undan (örneğin GNOME Software veya Plasma Discover) bir Flatpak uygulaması olarak favori GNU/Linux dağıtımınıza yükleyebilirsiniz.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.

Flatpak kullanımını öğrenmek için buraya bakabilirsiniz.