Doküman

GIMP 2.10.28 Yayınlandı

GİMP projesi, GİMP 2.10.28’i, bu çok popüler ve güçlü açık kaynaklı ve platformlar arası görüntü düzenleyici yazılımının GİMP 2.10 serisine yeni bir bakım güncellemesi olarak yayınladı.

GİMP 2.10.28, muhtemelen çoğunuzun GNU/Linux dağıtımlarınızda şu anda kullanmakta olduğunuz GİMP 2.10.24 sürümünden beş aydan daha uzun bir süre sonra, çeşitli hata ve sorunları gidermek, ayrıca uygulamanın performansını artırmak ve bazı yeni işlevler eklemek için karşınızda.

Bu sürümün öne çıkan özellikleri arasında, kullanıcıların komut dosyalarından dizinler oluşturmasına, fareyle üzerine gelindiğinde geri bildirim veya sorunlu renkler gibi temalardaki çeşitli erişilebilirlik sorunlarına yönelik düzeltmelerin yanı sıra BMP için hata düzeltmeleri sağlayan dir-make adlı yeni bir Script-Fu işlevi yer alıyor.

Birkaç Script-Fu betiği ve Script-Fu yorumlayıcısının kendisi de bazı hata düzeltmeleri aldı. Elbette, GEGL ve Babl kitaplıkları da CTX oluşturucu kullanılarak 32 bit kayan RGB ve CMYK renk işleme gibi yeni işlevler ve yeni bir kenar_işleme parametresi eklemek için güncellendi.

GİMP 2.10.28, dünya çapında milyonlarca bilgisayar kullanıcısı tarafından kullanılan bu güçlü ve ücretsiz resim düzenleyicinin arkasındaki geliştiriciler ekibi, çabalarını bir sonraki büyük sürüm olan GİMP 3’e odakladığı için büyük bir güncelleme değil. Yıl sonuna kadar çok sayıda yeni özellik ve geliştirmeyle çıkacağını umuyoruz.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.