Doküman

Linux Çekirdeği 5.13 Ömrünün Sonuna Ulaştı, Çekirdeğinizi 5.14’e Yükseltin

Bu yazı, Linux 5.13 çekirdek serisinin ömrünün sona erdiğini ve artık güvenlik güncellemeleriyle desteklenmeyeceğini hatırlatmak amaçlı hazırlanmıştır.

27 Haziran 2021’de piyasaya sürülen Linux çekirdeği 5.13, Linux 5’in en büyük sürümlerinden biriydi. AMD GPU’lar için ilk FreeSync HDMI desteğini, Apple’ın M1 işlemcisi için ilk desteği ve Landlock güvenlik modülü desteği ile gelen çekirdekti.

Ayrıca exFAT dosya sistemi için geliştirilmiş destek, AMD NAVI GPU’ları için sürücü desteği, AMD Radeon “Aldebaran” GPU serisi için ilk destek, gelişmiş performans sağlayan yeni bir SMB3 bağlama seçeneği ve EXT4 dosya sistemi için daha fazla özellik bu çekirdek ile gelmişti.

18 Eylül 2021’de, ünlü Linux çekirdeği geliştiricisi Greg Kroah-Hartman, Linux çekirdeği 5.13 serisinin son bakım güncellemesi gibi görünen Linux 5.13.19’u yayınlayarak şubenin artık ömrünün sona erdiğini söyleyerek herkesi en son Linux 5.14 çekirdek serisine yükseltmeye çağırdı.

Ne yazık ki, Linux çekirdeği 5.14 de bir LTS (uzun vadeli destek) sürümü olmayacak, ancak şu anda GNU/Linux dağıtımları için mevcut en son kararlı çekirdek dalıdır ve uzun vadeli desteklenen birçok daldan birini tercih etmiyorsanız, bunu kullanmalısınız.

Arch Linux ve openSUSE Tumbleweed gibi popüler dağıtım dağıtımları, bugün 22 Eylül 2021’de piyasaya sürülen en son sürüm olan 5.14.7 olan Linux 5.14 çekirdek serisini zaten benimsedi ve Fedora Linux gibi diğer popüler dağıtımların da Linux 5.14’ü depolarına eklemesi fazla uzun srmeyecektir.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.