Zeit ile Linux’ta Komutları ve Komut Dosyalarını Planlayın (Cron Ve At İçin GUI)

Zeit , yinelenen veya tek seferlik görevleri planlamanıza izin veren Qt arayüzüdür. Uygulama ayrıca bir alarm ve bir zamanlayıcı tanımlamanıza da izin verir.

Ayrıca, crontab için ortam değişkenlerini ekleme, düzenleme ve silme yeteneğinin yanı sıra, kök eylemler için isteğe bağlı PolKit desteğini de içerir.

Zeit kullanarak yeni bir cron işi eklemek için görev çubuğundaki “Add Task” düğmesini tıklayarak, belirlediğiniz zaman aralığında bir komut veya komut dosyası çalıştırmanıza izin veren bir iletişim kutusuna ulaşabilirsiniz.

Zaman yeni cron görevi

İsterseniz Basic seçeneği ile, görevi her dakika, her saat, her gün, her hafta veya her ay çalışacak şekilde ayarlayabilir veya Advanced seçeneği ile daha belirli bir aralık girebilirsiniz.

Eğer View menüsüne bakarsanız ve seçim Nonperiod Commands seçimini görebilirsiniz. Bu sayede belirlediğiniz bir anda yalnızca bir kez yürütülen At komutlarını da tanımlama imkanına kavuşabilirsiniz.

Bunlara ek olarak belirli zamanlar için kurabileceğiniz bir alarm mekanizması da mevcuttur. New Timer İletişim kutusunda belirtilen ses dosyası ve ortam oynatıcısı ile alarm ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Peki Nasıl Yükleyeceğiz

Ubuntu 20.10 ve 20.04 ve bunlara dayalı Linux dağıtımları için (Pop! _OS, Linux Mint, Zorin OS, vb.), kullanabileceğiniz bir Zeit PPA adresi var.
PPA eklemek yerine DEB paketlerini indirebilirsiniz (burada hem zeit hem de libcrontab0’a ihtiyacınız olacak).

Diğer Linux dağıtımlarında kullanmak isteyen olursa, kaynak koddan derlemeniz gerekmektedir.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.