Belge

Wike Wikipedia Okuyucu: Dikkatinizi Dağıtmadan Okumak İçin

Çevrimiçi ansiklopedi ‘Wikipedia’yı düzenli olarak ziyaret ediyorsanız ve bu nedenle Linux platformunuz için özel bir uygulama istiyorsanız, Wike göz atmanız gereken bir uygulamadır.

Wike, Linux tabanlı GNOME masaüstü için çok hafif (1MB’den az), ücretsiz ve açık kaynaklı bir Wikipedia okuyucu uygulamasıdır. Python’da Hugo Olabera tarafından yazılmış ve geliştirilmiştir .

Bu yerel uygulamada tüm Wikipedia makalelerini arayabilir, okuyabilir ve bunlara erişebilirsiniz. Uygulamanın kullanıcı arayüzü de düzgün, basit ve dikkat dağıtıcı değildir.

Makale sayfası boyunca kolay gezinme için Wike, ayrı bir içindekiler tablosu tutar. Ayrıca Wikipedia makalelerini kendi ana dillerinizde okumak için çoklu dil desteği de sağlar. atta daha sonra okumak istediğiniz sayfaya dilediğiniz zaman yer işareti koyabilirsiniz.

Sadece bu da değil, daha önce okuduğunuz makale sayfasını herhangi bir tarihte tekrar ziyaret etmek istiyorsanız, Wike’ın tüm son makaleleri takip etmek için yerleşik bir özelliği vardır. Wikipedia’daki herhangi bir makaleyi veya makaledeki herhangi bir metni aramak isteyip istemediğinize bakılmaksızın, Wike’ın her ikisi için de bir arama önerisi içeren bir yolu vardır.

Linux’ta Wike Nasıl Kurulur?

Wike uygulaması Flatpak paketi olarak Flathub deposundan indirlebilir durumdadır. Flatpak sisteminizde zaten yüklü ise aşağıdaki komutu kullanarak Wike uygulamasını kurabilirsiniz.

$ flatpak install flathub com.github.hugolabe.Wike

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.