What IP Aracını ile Linux’ta Ağ Bilgilerini Görüntüleyin

WhatIP , Linux işletim sistemlerinde ağ bilgilerini görüntülemek için kullanılan basit bir grafik uygulamasıdır. WhatIP’yi kullanarak, herkes kolayca yerel, genel ve sanal ağ arayüzlerinin IP adresini bulabilir.
Yalnızca IP adresi değil, mevcut bağlantı noktalarının listesini de alabilir ve bunların herkesin erişimine açık olup olmadığını kontrol edebilir. Ek olarak, LAN’ınızdaki ağ cihazlarını listeler.

WhatIP, Python 3 ve GTK3 widget araç seti kullanılarak yazılmış açık kaynaklı bir uygulamadır . Kaynak kodu GitLab’da GPL3 lisansı altında ücretsiz olarak mevcuttur.

Flatpak depolarında bulunan WhatIP ‘yi flatpak komut satırı ile kolayca sisteminize kurabilirsiniz. Eğer henüz Flatpak hakkında bilginiz yok ise buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Flatpak yardımı ile WhatIP ‘yi kurmak için aşağıdaki komutu çalıştırın:

$ flatpak install flathub org.gabmus.whatip

WhatIP ile Linux ‘ta Ağ Bilgilerini Görüntüleme

Menüden veya uygulama başlatıcıdan What IP’yi başlatabilirsiniz. Veya aşağıdaki komutu kullanarak Terminal’den de çalıştırabilirsiniz:

$ flatpak run org.gabmus.whatip
Hangi IP'yi Kullanarak Linux'ta Ağ Bilgilerini Görüntüle

Yukarıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi, What IP’nin arayüzü çok sadedir! Altta üç sekmeye sahiptir:

  1. IP
  2. Portlar
  3. LAN

Varsayılan olarak, IP sekmesinde genel arayüzünüzün IP adresini, yerel (hem kablolu hem de kablosuz) ağ arayüzünü ve sanal ağ arayüzünü gösterir . IP adreslerini kopyalamak sadece bir fare tıklamasıyla yapılabilir! Bunları panonuza kopyalamak için IP adreslerinin yanındaki kopyala düğmesine tıklamanız yeterlidir.

Bağlantı noktalarının herkes tarafından erişilebilir olup olmadığını kontrol etmek için, bağlantı noktası numarasının yanındaki küre düğmesine tıklayın. Bağlantı noktası ulaşılabilir durumdaysa, bir onay işareti gösterecektir. Bir bağlantı noktasına ulaşılamıyorsa, bir çarpı (x) işareti gösterecektir.

Üçüncü sekme LAN’dır . Adından da anlaşılacağı gibi, LAN’ınızdaki tüm ağ cihazlarını gösterir. Kopyala düğmesine tıklayarak IP adreslerini kopyalayabilirsiniz.

Linux masaüstünüz için basit bir ağ bilgisi aracı arıyorsanız, What IP iyi bir seçim olabilir!

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.