Warpinator ile Linux Masaüstleri Arasında Dosya Paylaşımı

Ağ üzerinden dosya gönderip, almak için çok sayıda araç mevcut. Bugün, “Warpinator” adında böyle bir ağ dosya paylaşım uygulaması göreceğiz . Warpinator, Linux Mint ekibi tarafından geliştirilmiş, basit bir grafiksel ağ transfer aracıdır . Bu aracı kullanarak, yerel alan ağdaki Linux bilgisayarlar arasında dosyaları kolayca ve güvenli bir şekilde paylaşabiliriz. Warpinator, Python ile yazılmış ücretsiz ve açık kaynaklı bir uygulamadır .

Warpinator’ı Linux’a yükleyin

Warpinator, Linux Mint 20 ve LMDE (Linux Mint Debian Edition) 4 sürümlerinin ana depolarında mevcuttur. Yukarıda belirtilen sürümleri kullanıyorsanız, aşağıdaki komutu kullanarak Warpinator’ı kurabilirsiniz:

$ sudo apt install warpinator

Eski Linux Mint sürümlerinde ve diğer Linux dağıtımlarında, aşağıdaki gibi flatpak komut satırı aracını kullanarak kurabilirsiniz :

$ flatpak install flathub org.x.Warpinator

Warpinator ile Dosyaları Paylaşın

Warpinator’ı yerel ve uzak sistemlerinizdeki uygulama başlatıcıdan veya menüden başlatın.

Warpinator, aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi ağ üzerinde çalışan tüm erişilebilir bilgisayarları otomatik olarak arayacak ve listeleyecektir.

Warpinator arayüzü
Warpinator arayüzü

Gördüğünüz gibi, Warpinator arayüzü çok sade ve basit. Uzak sistemin user @ hostname ve ip adresini görüntüler.

Dosyaları uzaktaki bir sisteme göndermek için, ilgili sisteme tıklayın ve “Dosyaları gönder -> Gözat” düğmesine tıklayın. Ardından, uzaktaki sisteme göndermek istediğiniz dosyaların listesini seçin.

Warpinator ile dosyaları uzak Linux sistemine gönderin
Warpinator ile dosyaları uzak Linux sistemine gönderin

Şimdi alıcı taraf, görev çubuğunda bir onay penceresi görecektir. Alıcı, gelen dosya talebini onaylaması yeterli olacaktır.

Warpinator gelen dosya istek penceresi
Warpinator gelen dosya istek penceresi

Tüm dosyalar ~ / Warpinator dizinine indirilecektir . İndirme konumunu Warpinator’ın Tercihler penceresinden değiştirebilirsiniz. Sol üstteki menüyü tıklayın ve açılır menü çubuğundan Tercihler’i seçin.

Bir PC’yi favori cihazınız olarak işaretleyebilir, her PC için bir takma ad ayarlayabilir ve dosya aktarımı için gelen bağlantı noktasını değiştirebilirsiniz. Warpinator varsayılan olarak 42000 bağlantı noktasını kullanır. Elbette herhangi bir bağlantı noktası numarasını kullanabilirsiniz.

Bu yazının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.