Bir Milyondan Fazla Öğrenci Linux Öğrendi

Altı yıl önce Linux Vakfı ilk ücretsiz, çevrimiçi “Linux’a Giriş” eğitimini başlatmıştı. Linus Torvalds ‘ın hobi olarak başladığı bir işletim sistemi için hiç fena değil.

Tabi şimdi o küçük işletim sistemi Android akıllı telefonlara, süper bilgisayarlara ve bulut bilişime güç veriyor. Yakın bir zamanda DICE teknoloji tarafından yapılan araştırmada, Linux sistem yöneticilerinin maaşlarının ortalama olarak rakiplerinden fazla olduğu görüldü. Yine INDEED firmasının yaptığı ankette, işverenlerin en çok tercih ettiği işletim sisteminin Linux olduğu belirtildi. ABD genelinde milyonlarca iş ilanını tarayan BURNING GLASS ‘ın yaptığı çalışmada şirketlerin Linux bilen personelleri daha fazla tercih ettiği ortaya çıkmıştır. Eğer hayatınızın geri kalanında teknik destek ile uğraşmak istiyorsanız Windows ‘u öğrenin, teknoloji alanında kariyer yapmak istiyorsanız Linux ‘u.

Sistem yönetimi, Linux üzerinden uzmanlaşmak isteyenler için kariyerlerine başlayacağı harika bir yoldur. Her ikisi de Linux odaklı olan DevOps ve Bulut Bilişimin yükselişi ile bu konu dahada ilgi çekici bir hal almıştır. Herkesin aynı çizgide olması beklenemez elbette lakin denemezseniz asla bilemezsiniz. Bu nedenle Linux Vakfının verdiği eğitim fırsatını kaçırmamak gerekir.

Linux Vakfı’ndan Jim Zemlin “Bir milyondan fazla kişiyi Linux ile tanıştırmanın muazzam bir kilometre taşı” olduğunu belirtiyor ve “Birincil hedeflerimizden biri, açık kaynak topluluğuna daha fazla yetenek geliştirmek için uğraşmak ve ücretsiz, erişilebilir, yüksek kaliteli eğitim sunmaktır” diye ekliyor.

Linux’a Giriş eğitimi şuanda yeni kayıtlar için başvurulabilir durumdadır.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.