UKUI Masaüstü Ortamını Linux’a Nasıl Kurarsınız?

   UKUI, Ubuntu Kylin için birincil masaüstü ortamıdır. Kylin, Çin ve Çin pazarı için Ubuntu’nun bir varyasyonudur. Bu ortamın amacı, Microsoft Windows’a çok benzeyen bir Linux işletim sistemi yapmaktır. Bu yazıda, Ubuntu Kylin için hazırlanan UKUI masaüstü ortamının Ubuntu, Arch Linux ve Debian üzerinde nasıl çalıştırılacağını inceleyeceğiz. Bu yazı, Çince bilmeyen ve Kylin’i kullanmak istemeyen, ancak masaüstü ortamının görünümünü beğenen ve kullanmak isteyenler için mükemmeldir.

   Not: UKUI masaüstünü kurmaya çalışmadan önce, onu kullanmak için bazı özel gereksinimler olduğunu unutmayın. UKUI’yi Linux PC’nizde kullanmak için Ubuntu 18.04, Debian Buster (test) veya Arch Linux’un en son sürümüne sahip olmanız gerekir.

   Ubuntu Kurulum Talimatları

   Ubuntu 18.04’ten itibaren, UKUI ve Kylin kaynaklarının geri kalanı ana yazılım kaynakları aracılığıyla kullanılabilir. UKUI’nin burada mevcut olması bir rahatlama çünkü Ubuntu kullanıcılarının bunu elde etmek için üçüncü taraf bir PPA ile etkileşime girmesi gerekiyordu.

   UKUI masaüstü ortamını Ubuntu Linux PC’nize kurmak için bir terminal penceresi açın. Terminal penceresinde update komutunu çalıştırın ve güncellemeleri kontrol edin.

   sudo apt update

   Ubuntu’yu güncelledikten sonra, en son yazılım yükseltmelerinin tümünü yükleme zamanı. Bu kısmı atlamayın! UKUI, Ubuntu’nun güncel bir sürümüyle en iyi şekilde çalışır! Terminalde upgrade komutunu çalıştırın.

   sudo apt upgrade -y

   Son olarak, UKUI masaüstü ortamını Ubuntu 18.04’e kurun.

   sudo apt install ukui-control-center ukui-desktop-environment ukui-desktop-environment-core ukui-desktop-environment-extras ukui-indicators ukui-media ukui-media-common ukui-menu ukui-menus ukui-panel ukui-panel-common ukui-power-manager ukui-power-manager-common ukui-screensaver ukui-screensaver-common ukui-session-manager ukui-settings-daemon ukui-settings-daemon-common ukui-settings-daemon-dev ukui-window-switch -y

   Debian Kurulum Talimatları

   UKUI, Debian Linux üzerindedir, yani Debian hayranıysanız ve Ubuntu Kylin’in Windows benzeri kaygan masaüstü ortamını denemekle ilgileniyorsanız, şanslısınız demektir. Ancak, Debian üzerinde UKUI kullanmak için şunu bilmelisiniz; Henüz Stable dalında olmadığı için Debian Testing’i çalıştırıyor olmalısınız.

   Not: UKUI şu anda Debian’da yalnızca Test amacıyla kullanılabildiğinden, deneyimli bir Debian kullanıcısı değilseniz bunu denemeyin. UKUI’ye sahip olmanız gerekiyorsa, bunun yerine Ubuntu ile gitmeyi deneyin.

   UKUI’yi kurmadan önce, mevcut Debian kurulumunuzu “Test” şubesine geçirmelisiniz. Bu kılavuzu yazarken, Debian Testing Buster’dır. Mevcut Debian Linux sürümünüzü Buster’a nasıl aktaracağınızı öğrenmek için buradaki öğreticimizi izleyin. İşiniz bittiğinde, UKUI’yi edinmek için aşağıdaki adımları izleyin.

   Adım 1: apt-get update komutuyla Debian’da herhangi bir güncelleme olup olmadığını kontrol edin.

   sudo apt-get update

   Adım 2: Yükseltme aracını kullanarak bekleyen tüm güncellemeleri yükleyin.

   sudo apt-get upgrade -y

   Adım 3: Gerekli tüm UKUI paketlerini kurun.

   sudo apt-get install ukui* libukui* ukwm

   Arch Linux Kurulum Talimatları

   Arch Linux, Arch Linux AUR sayesinde UKUI masaüstü ortamına sahiptir. Kurmak için bir terminal penceresi açın ve aşağıdaki adımları izleyin.

   Adım 1: AUR paketlerini Git ve Base-devel paketleri olmadan kurmak mümkün değildir. Terminalde Pacman yöneticisini kullanın ve kurun.

   sudo pacman -S git base-devel

   Adım 2: Git aracını kullanarak en son UKUI AUR anlık görüntüsünün git klonunu yapın.

   git clone git clone https://aur.archlinux.org/ukui-desktop.git

   Adım 3: CD komutu ile terminal oturumunuzu ana klasörden yeni ukui-desktop dizinine taşıyın.

   cd ukui-desktop

   Adım 4: Makepkg komutuyla Arch Linux için kurulabilir bir UKUI Masaüstü paketi oluşturun. Bu yazılımı oluştururken, bağımlılıkların bazen yüklenemeyeceğini unutmayın. Bu, paket oluşturma işlemi sırasında başınıza gelirse, bağımlılıkları el ile yüklemeniz gerekir.

   UKUI için tüm bağımlılıklar, resmi AUR sayfasının altında bulunur.

   makepkg -si

   UKUI Masaüstünü Kaynaktan Kurun

   UKUI Masaüstü ortamının kaynak kodu, onu daha az desteklenen bir masaüstü ortamında kullanmak isteyenler için mevcuttur. Çalışmasını sağlamak için Git’i kurun ve verileri Linux PC’nize çekin.

   git clone https://github.com/ukui/ukui-desktop

   Linux PC’nizdeki kodla, CD’yi ukui-desktop klasörüne atın.

   cd ukui-desktop

   autogen.sh komut dosyasını çalıştırın. Bu komut dosyasının çalıştırılması, gerekli derleme dosyalarını oluşturacak, tüm bağımlılıkların kurulu olduğunu vb. kontrol edecek ve sağlayacaktır.

   ./autogen.sh

   autogen.sh betiği başarılı bir şekilde çalışırsa; kurulum başlayabilir. Terminalde, UKUI Masaüstü ortamının derlemesini make komutuyla başlatın.Not: Tüm masaüstü ortamını oluşturmak zaman alır. Sabırlı olun ve terminal penceresini kapatmayın.

   make

   Kod derleyici UKUI oluşturmayı bitirdiğinde, onu Linux PC’nize kurmanız güvenlidir. Terminalde make install komutunu kullanın (sudo ayrıcalıklarıyla) Linux PC’nize kurun.

   sudo make install

   Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.