Ubuntu 22.04’e Z-Shell (ZSH) ve Oh-My-Zsh Nasıl Kurulur

Z kabuğu şimdiye kadar geliştirilen en güçlü mermilerden biridir ve aynı zamanda en hızlılarından biridir.  Yerleşik yazım denetimi, kod için sözdizimi vurgulama ve çok daha fazlası gibi başka hiçbir yerde bulamayacağınız özellikler sunar.  Hatta komut istemini, herhangi bir şey yazmanıza gerek kalmadan sistem durumunuz hakkında yararlı bilgiler görüntüleyecek şekilde yapılandırabilirsiniz.

ZSH nedir?

ZSH veya Z-Shell, Linux/Unix sistemleri için gelişmiş bir Unix kabuğu olup, daha iyi komut dosyası yazılabilirliği, tamamlama seçenekleri ve tema desteği gibi özelliklerle kullanıcı deneyimini geliştirerek komut satırı etkileşimini daha verimli ve kullanıcı dostu hale getirir.

Sistemin Güncellenmesi

Öncelikle, en son yazılıma ve güvenlik yamalarına sahip olduğumuzdan emin olmak için sistemi güncellememiz gerekiyor.

sudo apt update && sudo apt dist-upgrade -y

ZSH system update

sudo apt install build-essential curl file git

Install prerequisites for ZSH

ZSH’yi Ubuntu’ya yükleme

Artık sisteminiz güncellendiğine göre ZSH’yi apt komutuyla kurmaya hazırsınız.

sudo apt install zsh

Kurulum sırasında Z kabuğu kurulumuna devam etmek isteyip istemediğiniz sorulacaktır.  Seçiminizi onaylamak için Y tuşuna basın ve Enter tuşuna basın.

Yukarıdaki komutun yüklenmesi biraz zaman alacaktır.  Kurulum işlemi ZSH’nin temel konfigürasyonunun üzerinden geçecektir.  Bu ayarları daha sonra istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz ancak şimdilik bunları yapılandırmamıza gerek yok.

Artık ZSH kurulduğuna göre zsh –version komutuyla sürüm numarasını kontrol edebilirsiniz.  Bu komut, sunucudaki ZSH sürüm numarasını yazdıracaktır.

Sürüm komutu, şu anda hangi sürümü kullandığınızı kontrol etmenin yararlı bir yoludur, ancak bir şeyin kurulu olmaması veya kısmen kurulması durumunda herhangi bir bilgi vermez.  Sürüm numaranız bu resimdekinden farklı olabilir.  Bu normal.

zsh --version

ZSH Version

zsh –version komutunu çalıştırdıktan sonra ZSH sürüm numarasını göremiyorsanız kurulum sırasında bir şeyler ters gitti.  Yolunuzu yeniden kontrol edin veya şu komutu kullanarak ZSH’yi yeniden yüklemeyi deneyin:

sudo apt install zsh && sudo dpkg-reconfigure dash && sudo reboot

ZSH’nizin kurulu olduğu varsayılan dizin /usr/bin’dir.  Bunu, hangi komutu kullanarak zsh’nin konumunu yazdırarak onaylayabilirsiniz:

whereis szh

Whereis komutu tam olarak adının önerdiği şeyi yazdırır: bir terminal programının veya komut dosyasının yolu.  Bizim durumumuzda ZSH’nin tam konumudur.

Oh-My-Zsh Eklentisini Yükleme

On-My-Zsh eklentisi, ZSH’ye bazı şaşırtıcı kabuk geliştirmeleri sağlar.

Eklentiyi terminalinize şu komutu yazarak yükleyebilirsiniz:

sudo apt install git-core curl fonts-powerline
sh -c "$(curl -fsSL https://raw.github.com/robbyrussell/oh-my-zsh/master/tools/install.sh)"

Bu komut Zsh’yi tüm kullanıcılar için varsayılan set kabuğu olarak ayarlayacaktır.  Böylece oturumu kapatmanıza veya sunucuyu yeniden başlatmanıza gerek kalmaz.  Devam etmek için Y yazın ve Enter tuşuna basın.  Kurulum birkaç saniye içinde tamamlanacaktır.

ZSH as default shell

Tarayıcınızı açın ve mevcut tüm eklentilerin bir listesini almak için GitHub’a gidin.

https://github.com/ohmyzsh/ohmyzsh/wiki/Plugins

Mevcut eklentilere göz atmayı tamamladığınızda ve kullanmak istediğiniz eklentiyi bulduğunuzda, eklentiyi etkinleştirmek için /.zshrc dosyasındaki eklenti() işlevine adını ekleyin.  Örneğin python eklentisini etkinleştirmek için ~/.zshrc dosyasına aşağıdaki satırı eklemeniz yeterlidir.

plugins=(python pip)

Temayı değiştirdikten sonra kaydetmek için Ctrl-O’yu, çıkmak için Ctrl-X’i kullanın.  Ardından şunu yazarak Oh My ZSH eklentisini yeniden yükleyin:

source ~/.zshrc

Oh-My-Zsh Temasını Yapılandırma

Oh-My-Zsh Teması için varsayılan dizin ~/.oh-my-zsh/themes/’dir.  Tüm temaları orada bulabilirsiniz.

Mevcut temaların listesini görüntülemek için tarayıcınızı açın ve şuraya gidin:

https://github.com/ohmyzsh/ohmyzsh/wiki/Themes

Gökkuşağı renklerini veya okunması zor diğer renkleri kullanmak akıllıca değildir.  Ayrıca görme sorunu olan veya monitörsüz başsız sunucu kullanan kullanıcılar için siyah zemin üzerine beyaz ve açık renkli kelimelerin yer aldığı temalar önerilmez.

Temayı tarayıcınızda önizleyebilirsiniz.  Beğendiğiniz bir tema bulduğunuzda ~/.zshrc dosyasını herhangi bir kod düzenleyiciyle açın.

sudo nano ~/.zshrc

Yukarıdaki ekran görüntüsünde varsayılan temanın Robbyrussel olduğunu görebilirsiniz.

Configure ZSH

ZSH_THEME= satırındaki bu metni beğendiğiniz metinle değiştirerek temayı değiştirebilirsiniz.  Örneğin, agnoster temasını ZSH stiliniz olarak ayarlamak istiyorsanız, Robbyrussel’i agnoster ile değiştirmeniz gerekir.

ZSH_THEME="agnoster"

Install Agnoster Theme

Düzenli olarak birden fazla tema arasında geçiş yapmak istiyorsanız ZSH_THEME= parametresini rastgele olarak değiştirin.

sudo nano ~/.zshrc
ZSH_THEME="random"

Belirli bir tema kümesiyle birden çok tema arasında düzenli olarak geçiş yapmak istiyorsanız ZSH_THEME_RANDOM_CANDIDATES parametresini kullanmayı seçtiğiniz temalarla tanımlayın.  Örneğin agnoster, grml ve Robbyrussel’i rastgele kullanacağız.

ZSH_THEME_RANDOM_CANDIDATES=("agnoster" "grml" "robbyrussell")

Multiple Themes in ZSH

Temayı değiştirdikten sonra kaydetmek için Ctrl-O’yu, çıkmak için Ctrl-X’i kullanın.  Ardından şunu yazarak Oh My ZSH eklentisini yeniden yükleyin:

source ~/.zshrc

OH-MY-ZSH Otomatik Güncellemeyi Yapılandırma

OH-MY-ZSH iki haftada bir otomatik olarak güncellenir.  Devre dışı bırakmak için DISABLE_AUTO_UPDATE açıklamasını kaldırın ve ~/.zshrc dosyasında DISABLE_AUTO_UPDATE=“true” parametresini ayarlayın.

sudo nano ~/.zshrc
DISABLE_AUTO_UPDATE="true"

OH-MY-ZSH Automatic Update

Ayrıca güncelleme kontrolü için gün sayısını da ayarlayabilirsiniz.  Örneğin, Otomatik Güncellemeyi her gün atlamak istiyorsanız UPDATE_ZSH_DAYS=1 parametresini ayarlayın.

UPDATE_ZSH_DAYS=1

Kaydetmek için Ctrl-O ve ardından Enter ve çıkmak için Ctrl-X tuşlayın.  Ardından şunu yazarak Oh My ZSH eklentisini yeniden yükleyin:

source ~/.zshrc

Güncellemeyi şunu yazarak manuel olarak da çalıştırabilirsiniz:

omz update

omz update command

Son olarak değişiklikleri uygulamak için sisteminizi yeniden başlatın.

sudo reboot now

Bu kadar!  OH-MY-ZSH’yi Ubuntu 20.04’e başarıyla yüklediniz ve yapılandırdınız.

OH-MY-ZSH’yi Kaldırma

Herhangi bir nedenle OH-MY-ZSH’yi ve eklentilerini ve temalarını Ubuntu 20.04’ten kaldırmak istiyorsanız, terminalinize şu komutu yazarak ‘oh-my-zsh’ paketini kaldırmanız yeterlidir:

sudo uninstall oh_my_zsh

Bu komut, oh-my-zsh ile birlikte gelen tüm dosya ve klasörleri silecek ve sunucuyu, yüklemeden önceki durumuna döndürecektir.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.