Ubuntu

Sorun Giderme Kılavuzu: Ubuntu 22.04 önyükleme yapmıyor

 

 

Ubuntu 22.04 sisteminize önyükleme yaparken sorun yaşıyorsanız, çok çeşitli sık karşılaşılan sorunları çözebilecek Önyükleme Onarımı adlı bir araç vardır.  Genellikle önyüklemeyle ilgili sorun GRUB önyükleme menüsünden veya /boot dizinindeki bozuk bir dosyadan kaynaklanabilir.

Durum ne olursa olsun, Boot Repair sorun gidermeye başlamamıza yardımcı olacak mükemmel bir yazılımdır.

 

Ubuntu 22.04 önyükleme sorunuBUNU BİLİYOR MUSUN?
GRUB, Ubuntu’nun önyükleme yükleyicisidir.  Sisteminiz Ubuntu’yu yüklemede sorun yaşıyorsa, bu genellikle GRUB’un işletim sistemini bulmaya çalışmasıyla ilgili bir sorunun göstergesidir.  Bu kılavuzdaki talimatlar GRUB’un onarılmasına ve onu işletim sisteminizin önyükleme dosyalarına yönlendirmesine yardımcı olacaktır.
 1. Yapmamız gereken ilk şey, bazı sorun giderme işlemleri yapabilmemiz için canlı bir ortama önyükleme yapmaktır.  Bunun için önyüklenebilir bir Ubuntu 22.04 USB diski oluşturmanızı öneririz.   Bunu hazır hale getirdikten sonra, sistem başlangıcında canlı ortama önyükleme yapın. 
  Booting into the Ubuntu 22.04 live environment
 2. Ubuntu’yu yeniden yüklemek istemediğimiz için “Ubuntu’yu Dene” seçeneğini seçtiğinizden emin olun; bu son çare! 
  Select option to Try Ubuntu to load into live environment
 3. Bilgisayarınız canlı ortama yüklendikten sonra bir komut satırı terminali açın ve Önyükleme Onarım aracını yüklemek için aşağıdaki apt komutlarını kullanın.
  $ sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
  $ sudo apt update
  $ sudo apt install -y boot-repair
  
 4. Uygulama yüklendikten sonra aşağıdaki komutla başlatın.
  $ boot-repair
  

     Uygulama, kurulumlar için sabit sürücünüzü taramaya başlayacaktır ve bu işlem birkaç dakika sürebilir.
   

   

  Boot Repair scanning for Linux installations
 5. Şimdi denemeniz gereken ilk şey “Önerilen onarım” seçeneğidir.  Bu, en yaygın önyükleme sorunlarından bazılarını tarayacak ve çözecektir.
  Choosing the recommended repair option in boot repair

  Önyükleme Onarımı daha sonra bu işlevi gerçekleştirecektir.  İşlem tamamlandığında, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için sisteminizi yeniden başlatabilirsiniz.

 6. Hâlâ sorun yaşıyorsanız, tanılamayı çalıştıracak ve daha fazla yardım için uzmanlarla paylaşmanız üzere size bir metin özeti verecek olan “Önyükleme bilgisi özeti oluştur” seçeneğini seçebilirsiniz.  İzleyebileceğiniz diğer yol “Gelişmiş seçenekler” altındadır.
  Advanced options menu under boot repair

  Bu menüde, GRUB’u yeniden yükleme veya önyükleyici yapılandırmasını depolamak için yeni bir konum seçme seçeneğiniz vardır; GRUB’un önyüklemenizi engellediğinden şüpheleniyorsanız bu yararlı olabilir.  Dosya sistemini hatalara ve diğer birçok şeye karşı da tarayabilirsiniz.

 

 

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.