Ubuntu

Ubuntu 20.10’dan Ubuntu 21.04’e Nasıl Yükseltilir

Ubuntu 21.04 Hirsute Hippo bu hafta 22 Nisan 2021’de yayınlandı . Önceki kısa vadeli sürümü (Ubuntu 20.10 Groovy Gorilla) çalıştırıyorsanız, bunlar sisteminizi yükseltmek için izlemeniz gereken adımlardır. Ve henüz piyasaya sürülmemiş olsa bile, aşağıdaki adımları kullanarak yine de yükseltebilirsiniz.

Ubuntu 21.04, kısa vadeli bir sürümdür. Bu nedenle önerilen yükseltme yolu Ubuntu 20.10 sürümündendir. Uzun vadeli bir destek sürümü olan mevcut Ubuntu 20.04 LTS kullanıyorsanız, Ubuntu 21.04’e yükseltmeniz önerilmez. Her zaman olduğu gibi, yeni bir Ubuntu kurulumu yapmanız gerekir.

Yükseltmeden önce

Yükseltmeden önce aşağıdakileri yaptığınızdan emin olun.

  1. Yükseltme başarısız olursa, / ev / indirmelerinizin ve diğer kişisel dosyalarınızın yedeklerini USB / bulut depolamaya veya herhangi bir ayrı bölüme alın.
  2. Zaman içinde ekleyebileceğiniz ek PPA’ları doğrulayın ve not edin. Yükseltmeden sonra uyumlu olmayabilir ve sorun giderme gerektirebilir.
  3. Her ihtimale karşı USB ‘den çalışan bir Linux dağıtımını yanınızda bulundurun.

Yükseltme adımları

Yazılım ve Güncelleme’yi açın . Güncellemeler sekmesine gidin. ‘Yeni bir Ubuntu sürümü hakkında beni bilgilendir’i seçin ve ‘ Yeni sürümler için ‘olarak değiştirin . Bu, paket yöneticisine Ubuntu 21.04 sürüm ayrıntılarını aramasını söyleyecektir.

Bir terminal açın ve aşağıdan çalıştırın.

sudo apt update 
sudo apt upgrade

Alternatif olarak, Yazılım Güncelleyiciyi de açabilirsiniz. Tüm bekleyen paketleri yükleyin.

Her iki komut da tamamlandığında, ‘Yazılım Güncellemeleri’ni açın. Ve Ubuntu 21.04’e Yükseltme istemi göreceksiniz.

Şimdi Yükselt düğmesine tıklayın ve ekrandaki talimatları izleyin. Yükseltme işlemi zaman alır, bu nedenle sabırlı olun ve bitene kadar bekleyin. Tüm yükseltme işlemi için sabit bir internet bağlantınız olduğundan emin olun.

Yüksetme istemi görmüyorsanız, sisteminizi manuel olarak yeniden başlatın.
Alternatif olarak, yükseltme işlemini zorlamak için aşağıdaki komutu da çalıştırabilirsiniz.

sudo do-release-upgrade -c

Her şey yolunda giderse, yükseltme işlemi Ubuntu 21.04 Hirsute Hippo ile tamamlanacak ve kullanıma hazır olacaktır.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.