Belge

Oh My Git! ile Oyun Oynayarak Git Öğrenmek

Oh My Git! Git sürüm kontrol sistemini hem yeni başlayanlar hem de daha fazlasını öğrenmek veya başkalarına öğretmek isteyen ileri düzey kullanıcılar için eğlenceli, etkileşimli bir oyuna dönüştürür. Oyun ücretsiz ve açık kaynaklıdır, Godot oyun motoru kullanılarak oluşturulmuştur ve Linux, macOS ve Windows için mevcuttur.

Geliştiricilere göre, ” oyuna entegre gerçek bir Git var, böylece oyuncular Git’in tüm özelliklerini deneyip öğrenebilirler “. Ayrıca oyun, uzaktan kumandalarla etkileşimlere odaklanır , bu nedenle ekiplerde işbirliği için Git’i nasıl kullanacağınızı öğrenmek istiyorsanız da yararlıdır.

Oyunun hikayesine gelince, ” eğitimde bir zaman ajanısınız ve insanların sorunlarını çözmelerine yardımcı olmak için zaman makinenizi nasıl kullanacağınız hakkında her şeyi öğreniyorsunuz”.

Oh My Git! Eylül 2020’den bu yana geliştirme aşamasındadır ve son ana sürüm Şubat 2021’de piyasaya sürülmüştür.

Oyunu ilk çalıştırdığınızda, komutları yazabileceğiniz bir terminal ve dosyaları düzenlemek için açabileceğiniz dosya yöneticisi benzeri bir bölme dahil olmak üzere ekranda birden çok öğe fark edeceksiniz.

Bir sonraki adımda ne yapılacağına dair talimatlar içeren kısa bir hikaye de var. Oh My Git! ‘De oyuncular her Git özelliği boyunca adım adım yönlendirilir ve her seviye, oyuncunun sorunları çözmek için yeni edindiği Git becerilerini kullanabileceği bir hikaye anlatır.

eviye 3’ten başlayarak, yeni tanıtılan Git komutlarınızı içeren özel oyun kartları da alacaksınız. Bu kartlar, temsil ettikleri komutun kısa bir açıklamasını da içerir. Komutları yürütmek için kartları sürükleyip bırakmayı seçebilir veya bunları terminale yazabilirsiniz. Eğlenceli olsa da, bir şeyler öğrenmek için, komutları yürütmek için kartları sürüklemenizi ve yerine yazmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca, gerçek zamanlı olarak gösterilen Git depolarının dahili yapısının görsel bir yorumu da vardır, burada kullanıcılar eylemlerinin sonuçlarını anında görebilirler.

Oh My Git! ‘İn Git depolarının iç yapısına ilişkin görsel yorumunda işlemeler arasındaki okların Git tarafından dahili olarak kullanılan işaretçileri temsil etmediğini belirtmek gerekir. Bunun yerine, oklar zamanın yönünü gösterir. Bunun, ” Git ‘e yeni başlayanların kafasını daha az karıştırıcı olması açısından tercih edildiği ” söyleniyor .

Uygulamayı indirmek için buraya gidebilirsiniz.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.