Doküman

Scrcpy – Android Cihazınızı Linux Masaüstü Üzerinden Görüntüleyin ve Kontrol Edin

Scrcpy (“screen copy” olarak telaffuz edilir), Linux masaüstü bilgisayarınızdan bir Android cihazı görüntülemek ve kontrol etmek için kullanılan ücretsiz, açık kaynaklı ve platformlar arası bir uygulamadır. Linux, Windows ve macOS üzerinde çalışır ve USB veya kablosuz olarak (TCP/IP üzerinden) bağlı bir cihazı kontrol etmenizi sağlar.

Android cihaz ekranı kapalıyken yansıtma, yapılandırılabilir ekran görüntüleme kalitesi, her iki yönde kaydetme, kopyalama ve yapıştırma, bir Android cihazı web kamerası olarak kullanma (yalnızca Linux), fiziksel klavye ve fare simülasyonu, OTG modu ve çok daha fazlasını içerir.

Scrcpy’yi kullanmak için, Android cihazınızda en az API 21 (Android 5.0) olmalı ve ayrıca adb (Android Debug Bridge) hata ayıklaması (USB hata ayıklaması) etkinleştirilmiş olmalıdır. Ancak, Linux’ta kök kullanıcı erişimi gerektirmez.

Scrcpy’yi Linux Sistemlerine Kurun

Ubuntu ve Linux Mint sistemleri gibi Debian tabanlı dağıtımlarda, scrcpy’yi gösterildiği gibi varsayılan depodan kurabilirsiniz.

$ sudo apt install scrcpy

Fedora’da Cool Other Packages Repository’den (COPR) şu şekilde yükleyebilirsiniz:

$ sudo dnf copr enable zeno/scrcpy
$ sudo dnf install scrcpy

Arch Linux’ta aşağıdaki komutu verin:

# pacman -S scrcpy

Scrcpy, örneğin, RHEL tabanlı dağıtımlara yüklemek için aşağıdaki komutları çalıştırın:

$ sudo yum install snapd
$ sudo systemctl enable --now snapd.socket
$ sudo ln -s /var/lib/snapd/snap /snap
$ sudo snap install scrcpy

Linux’ta USB aracılığıyla Bir Android Aygıta Bağlanma

Kurulum tamamlandıktan sonra, daha önce belirtildiği gibi Android cihazınızda USB hata ayıklamasını etkinleştirmeyi unutmayın (Ayarlar=>Geliştirici -> Seçenekler=>USB hata ayıklama bölümüne gidin), ardından cihazınızı bir USB kablosuyla Linux masaüstü bilgisayarınıza bağlayın.

Ardından, bilgisayardan USB hata ayıklamasına izin vermek için yetki istemek üzere cihazda bir açılır pencere açılmalı ve devam etmek için İzin Ver’i seçin.

Allow USB Debugging
USB hata ayıklamasına izin ver

Ardından, scrcpy’yi başlatmak için terminalden aşağıdaki komutu çalıştırın:

$ scrcpy

Komut başarıyla çalıştıysa, aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi cihazınızın aktif ekranını gösteren bir pencere açılmalıdır.

Connect Android Device from Linux Desktop
Android Aygıtını Linux Masaüstünden Bağlayın

Linux Masaüstünde Wifi ile Android Cihaza Bağlanma

Öncelikle adb komut satırı aracını aşağıdaki gibi bilgisayarınıza kurun. Zaten adb aracını yüklediyseniz, yükleme adımlarını atlayın:

$ sudo apt install adb     [On Debian, Ubuntu and Mint]
$ sudo yum install adb     [On RHEL/CentOS/Fedora and Rocky Linux/AlmaLinux]
$ sudo pacman -S adb      [On Arch Linux]

Adb aracı bilgisayarınıza yüklendikten sonra, Android cihazınızı ve bilgisayarınızı ortak bir Wi-Fi ağına bağlayın. Ardından Android cihazı bir USB kablosuyla bilgisayara bağlayın.

Ardından, USB kablosunu hedef cihazdan çıkarın ve Android cihazın IP adresini bulun (Ayarlar -> Bağlantılar -> Wi-Fi -> Wi-Fi adı -> ayarlarına dokunun) veya aşağıdaki komutu çalıştırın. cihazın IP adresini görüntüleyin:

$ adb shell ip route
Find Android Device IP Address
Android Cihaz IP Adresini Bulun

Ardından, aşağıdaki komutu çalıştırarak hedef Android cihazını 5555 numaralı bağlantı noktasında bir TCP/IP bağlantısını dinleyecek şekilde ayarlayın (cihazdaki herhangi bir istemi kontrol edin):

$ adb tcpip 5555

Ardından, USB kablosunu çıkarın ve gösterildiği gibi IP adresini kullanarak hedef cihazı bağlayın:

$ adb connect 192.168.1.4:5555

Son olarak, Android aygıtının ekranını bir Linux masaüstüne yansıtmak için scrcpy komutunu çalıştırın:

$ scrcpy
Mirror Android Device in Linux Desktop
Android Aygıtını Linux Masaüstüne Yansıtın

Seçeneklerle Scrcpy Komut Örnekleri

Önceki ekran görüntülerinden, scrcpy’nin varsayılan olarak cihaz modelini pencere başlığı olarak gösterdiğini görebilirsiniz. Gösterildiği gibi –window-title komut satırı seçeneğini kullanarak özel bir pencere başlığı ayarlayabilirsiniz (‘Cihazım’ yerine tercih ettiğiniz başlığı yazmayı unutmayın):

$ scrcpy --window-title='My device'

Yansıtılmış Android ekranının genişliğini ve yüksekliğini kontrol etmek için –max-size veya -m parametresini gösterildiği gibi kullanın:

$ scrcpy -m 1024
OR
$ scrcpy --max-size=1024

Scrcpy, gösterildiği gibi –record veya -r parametresini kullanarak yansıtma sırasında ekran kaydına da izin verir:

$ scrcpy -r filename.mp4

Kayıt sırasında yansıtmayı devre dışı bırakmak isterseniz, –no-display veya -N parametresini aşağıdaki gibi kullanın. Kayıt işlemini durdurmak için Ctrl+C tuşlarına basmanız yeterlidir:

$ scrcpy -Nr filename.mp4

Bit hızını varsayılan 8 Mbps’den değiştirmek için –bit-rate veya -b parametresini gösterildiği gibi kullanın:

$ scrcpy -b 4M

Scrcpy’nin davranışını kontrol etmek için birkaç başka komut satırı seçeneği vardır, hepsinin bir listesini görüntülemek için aşağıdaki komutu çalıştırın:

$ scrcpy  --help

Son olarak, bazı Android cihazlarını klavye ve fare kullanarak kontrol etmek için ek seçenekleri etkinleştirmeniz gerektiğini unutmayın. Daha fazla bilgi için scrcpy Github deposuna gidin.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.