Proxmox Serisi #6: Sanal Makine Klonları ve Şablonları

Proxmox’ta yöntemleri klonlayarak ve şablonlayarak benzer yapılandırılmış ve yapılandırılmış VM’leri kolayca oluşturun.

Bazen tam olarak kopyalamanız gereken bir VM yapılandırmanızın olduğu bir durumla karşılaşırsınız. Belki sunucuları dağıtmak içindir, belki de test amaçlıdır.

Aynı şekilde, düzenli olarak benzer VM’ler oluşturuyorsanız şablonlar oluşturmak akıllıca olacaktır. Şablonlar, önceden tanımlanmış bir yapılandırmaya sahip VM’ler oluşturmanıza olanak tanır.

Klonlama ve şablon arasındaki fark, klonlamada, mevcut çalışan bir VM’nin (ve yüklü uygulamalar gibi içindeki her şeyin) tam bir kopyasına sahip olmanızdır. Öte yandan şablon, aynı sistem kaynakları ve yapılandırmalarıyla yeni VM’ler oluşturmanın bir yoludur.

Bu makalede size Proxmox’ta sanal makineleri ve konteynerleri nasıl klonlayabileceğinizi ve bunlar için nasıl şablon oluşturabileceğinizi göstereceğiz.

Proxmox’ta Sanal Makineyi Klonlamak

Bu söylememize gerek yok. Bir VM’yi klonlamak istiyorsanız önce bir VM’ye sahip olmanız gerekir.

Şimdi burada çalışan bir VM’im var ve onu Proxmox’ta görebiliyoruz. Bir VM çalışırken klonlanamaz. Durumunun kaydedilmesi için önce onu kapatmanız gerekir.

Listing VMs in Proxmox
Genişletmek için tıklayın

Bunu, istediğiniz VM’yi seçtiğinizde sağ üst köşedeki “kapatma” düğmesine tıklayarak yapın.

Shutting down VM in Proxmox

Sanal makine kapatıldıktan sonra üzerine sağ tıklayın ve “Klonla” seçeneğine tıklayın. Yapılandırma seçeneklerini içeren bir kutu görünecektir.

Cloning a VM in Proxmox
Genişletmek için tıklayın

Burada gerçekten yapmanız gereken tek yapılandırma, klonlanmış VM’nize yeni bir ad vermektir. İşiniz bittiğinde “Klonla”ya tıklayın. Birden fazla depolama cihazınız varsa, klonun hangi diskte oluşturulacağını da buradan seçebilirsiniz.

Name the VM clone in Proxmox
Genişletmek için tıklayın

Sanal makine kendini kopyalayacak ve tamamlandığında “TASK OK” sinyali verecektir.

VM successfully cloned
Genişletmek için tıklayın

Artık yeni klonlanan VM’nizi çalıştırabilir ve kullanabilirsiniz. Ana bilgisayar adının eski VM ile aynı kalacağını unutmayın; bu nedenle, bunları aynı anda kullanacaksanız, netlik sağlamak amacıyla bunu değiştirmek isteyebilirsiniz.

Proxmox’ta Şablon Oluşturma

Şablonlar, kaydetmek istediğiniz mükemmel yapılandırmaya sahip olduğunuzda harikadır; böylece daha sonra kullanmak üzere bir VM’yi veya kapsayıcıyı hızlı bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Proxmox ile nasıl bir tane oluşturacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Burada bir Ubuntu 22.04 VM’imiz var ve bunu bir şablona dönüştürmek istiyoruz, böylece aynı VM’yi istediğim zaman yeniden oluşturabiliriz. VM’yi kapatarak başlayacağız ve ardından sağ üst köşeye gidip “Diğer”i ve ardından “Şablona Dönüştür”ü seçeceğiz.

Create a VM template in Proxmox

Onay kutusunda “Evet”i seçtiğinizde şuna benzer bir ekranla karşılaşacaksınız:

Template created in Proxmox
Genişletmek için tıklayın

Bundan sonra bu şablonu kopyalayabilirsiniz; bu, bağlantılı bir klon veya tam bir klon oluşturacaktır. Bağlantılı bir klon, depolama alanını orijinal şablonla paylaşır, tam bir klon ise kendi kendine yeten bir yapıya sahiptir.

Yeni oluşturulan şablona sağ tıklayın ve yeni klonun adını ve türünü girin. Her şey yolunda görünüyorsa “klonla” tuşuna basın; klonunuz şablondan oluşturulacaktır.

Creating a clone VM from template

Artık yeni klonlanan VM’yi başlatabilir ve onunla normal şekilde çalışabilirsiniz.

VM created from template
Genişletmek için tıklayın

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.