Proxmox Mail Gateway 7.0 Yayınlandı

Kurumsal yazılım geliştiricisi Proxmox Server Solutions GmbH, açık kaynaklı e-posta güvenlik çözümü olan Proxmox Mail Gateway’in bir sonraki ana 7.0 sürümünü yayınladı. Posta Ağ Geçidi, Debian 11 “Bullseye” tabanlı, ancak daha yeni Linux çekirdeği 5.11’i kullanan eksiksiz bir işletim sistemidir. Proxmox, güncellenmiş bir kural kümesiyle Apache SpamAssassin 3.4.6′ yı barındırır ve PostgreSQL 13 de buna dahildir.

2005’ten beri mevcut olan anti-spam ve anti-virüs filtreleme çözümü, güvenlik duvarı ve dahili posta sunucusu arasında dağıtılan tam özellikli bir posta proxy’si olarak işlev görür. Kuruluşları spam, virüsler, Truva atları ve kimlik avı e-postaları gibi tehditlere karşı korur. Mevcut birkaç açık kaynaklı kurumsal e-posta filtreleme çözümünden biri olan Proxmox Mail Gateway, temel Linux dağıtımının güncel sürümlerine sürekli olarak güncellemeler sağlayarak şirketlerin güvenlik açısından hassas bir alanda güvende ve güncel kalmasına yardımcı olur.

Proxmox Mail Gateway 7.0’daki yenilikler

  • Bu sürüm, yöneticilere sisteme genel bakış sağlayan daha ayrıntılı bir gösterge panosu durum paneli de dahil olmak üzere web tabanlı kullanıcı arabiriminde iyileştirmeler getiriyor. ‘Yönetim’ sekmesindeki yeni bir panel ile GUI aracılığıyla APT depolarını yönetmek artık mümkün. Yeni ‘Depolar’ paneli, ayrıntılı bir durum raporunun yanı sıra yapılandırılmış tüm havuzların bir listesini gösterir ve kullanıcıların bir havuzu etkinleştirmesine veya devre dışı bırakmasına olanak tanır
  • ACME/Let’s encrypt artık DNS eklentileri ile joker alan adlarının kullanılmasını destekliyor.
  • API: Gelişmiş güvenlik için, API proxy arka plan programı artık LISTEN_IP parametresi aracılığıyla belirli bir IP’yi dinlemekle sınırlandırılabilir. Bu, örneğin, IPv4 joker karakterini LISTEN_IP olarak yapılandırarak, yerel ana bilgisayarda erişilebilir hale getirmek ve yalnızca bir VPN aracılığıyla erişmek veya IPv6’yı dinlemesini engellemek gibi güvenli yapılandırmalara olanak tanır.
  • Geliştirilmiş Proxmox Yükleyici: Proxmox yükleyici ortamı artık ISO algılamasını iyileştirdi ve HiDPI ekranlarını otomatik olarak algılayabilir ve konsol yazı tipini ve GUI ölçeklemesini buna göre artırabilir.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.