Mozilla Firefox 90 Çıktı

Mozilla Firefox 90 sürümündeki en büyük değişiklik, FTP (Dosya Aktarım Protokolü) desteğinin kullanımdan kaldırılmasıdır. Firefox, bundan böyle “ftp://” bağlantılarına destek vermeyerek Google Chrome/Chromium ve diğer web tarayıcılarının izinden gidiyor .

Mozilla, Firefox 88’den bu yana FTP desteğini kullanımdan kaldırmaya başladı, ancak kullanıcılar, about:config içinde network.ftp.enabled seçeneğini false’tan true’ya ayarlayarak özelliği yeniden etkinleştirebiliyorlardı. Ancak Firefox 90 sürümünden itibaren, tüm FTP kodları artık sonsuza kadar ortadan kalktı ve yeniden etkinleştirilemiyor, bu da FTP sitelerinize erişmek için ayrı bir uygulama kullanmanız gerektiği anlamına geliyor.

Firefox 90, web uygulamalarının kendilerini ve sizi siteler arası istek sahtekarlığı (CSRF), siteler arası sızıntılar (XS-Leaks) gibi çeşitli çapraz kaynaklı tehditlere karşı korumasını sağlayan bir güvenlik özelliği olan Fetch Metadata Request Headers için desteğini arttırmış olarak geliyor.

Ayrıca, “Görüntüyü Yeni Sekmede Aç” bağlam menüsü öğesi, görüntüleri ve medyayı varsayılan olarak bir arka plan sekmesinde açacak şekilde güncellendi. Web geliştiricileri için Mozilla Firefox’un bu sürümü, DevTools’taki Özel Alanlar için destek sağlıyor ve artık Yanıt sekmesinde yazı tipleri için HTTP isteklerinin bir önizlemesini görüntüleyen güncellenmiş bir Ağ paneli sunuyor.

Yazının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.