Belge

Linus Torvalds Linux 5.14 Çekirdek İlk Sürüm Adayını Açıkladı

Çoğu GNU/Linux dağıtımı, çekirdeklerini halihazırda ilk yan sürümünü almış olan ve kernel.org web sitesinde “kararlı” olarak işaretlenen Linux 5.13’e yükseltmek için mücadele ederken, çekirdek geliştiricileri bir sonraki büyük sürümle yeniden meşguller.

İlk Sürüm Adayı (RC), yaklaşık 1650 geliştiriciden yaklaşık 13 bin taahhüt içerdiğini söyleyen Linus Torvalds tarafından açıklandığı gibi, artık genel test için hazır. AMD GPU donanımı için bir kez daha büyük değişiklikler var ve tüm IDE desteği artık libata’ya dayanıyor.

Tüm yeni çekirdek sürümlerinde olduğu gibi, Linux 5.14 daha fazla donanım aygıtını, gelişmiş dosya sistemlerini, mimarileri, ağ sistemlerini, belge ve araç güncellemelerini desteklemek için yeni ve güncellenmiş sürücülerle birlikte gelir. Bununla ilgili tüm teknik ayrıntılar için Linus Torvalds’ın birleştirme günlüğüne bakın.

Linux çekirdeği 5.14’ün son sürümü, Ağustos ayının sonunda, 29’unda veya Eylül ayının başında, 5’inde gelecek. Her zamanki gibi, bu takvim tüm geliştirme döngüsü boyunca kaç Sürüm Adayının yayınlanacağına bağlı olacaktır.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.