Linuxteknik

Microsoft Ofis’e En İyi 5 Linux Alternatif

Microsoft Ofis, Microsoft tarafından geliştirilen yazılımlardan biridir ve dünyanın hemen her yerinde kullanım yeri bulmuştur. Bu ürün Pardus / Linux üzerinde çalışmaması ile birlikte yüksek bir fiyata da sahiptir.

Pek, alternatifler neler? Bu yazıda MS Ofis yerine kullanılabilecek alternatif ofis yazılımlarını inceleyeceğiz

MSOfis’e En İyi Alternatifler

LibreOffice

LibreOffice
LibreOffice

Burada altını çizdiğimiz ilk alternatif LibreOffice . Document Foundation, Linux, macOS ve Windows için kullanılabilen tüm LibreOffice uygulamasını, ücretsiz ve açık kaynaklı olarak geliştirir ve yönetir.

Libreoffice, bir hesap tablosu ( Calc ), kelime işlemci (Writer), sunum (Impress), çizim (Draw) ve bir veritabanı programı (Base) ile birlikte gelir.

Bu proje aktif olarak geliştiriliyor ve her sürüm yinelemesinde MS Ofis belgeleriyle olan uyumluluk da arttırılıyor. Günlük kullanımda, LibreOffice bir MS ofis programının yaptığı tüm işleri etkili bir şekilde yapabilir. Çok sayıda belge ve topluluk desteği ile LibreOffice’i kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Küçük veya büyük bir şirketseniz, yazılımın kendisi için ödeme yapmanız gerekmez. Ancak, kritik çalışmalarınız için bunlara ihtiyacınız varsa, ücretli bir sürüm ve destek de minimum maliyetle mevcuttur.

Ancak LibreOffice, Outlook benzeri bir e-posta programıyla birlikte gelmez. Bu, küçük dezavantajlardan biri olabilir ancak bu konuyu harici bir uygulama kullanarak veya e-posta servisine web tarayıcı vasıtası ile erişerek çözebilirsiniz. kullanarak üzerinden bugün tüm e-posta servis sağlayıcıları için web tarayıcılarından e-postalara erişebilirsiniz.

OnlyOffice

OnlyOffice - Microsoft Office'e alternatifler
OnlyOffice

OnlyOffice , sizin ve ofis çalışmalarınız için metin düzenleyici, elektronik tablo programı, sunum aracı içeren ücretsiz ve açık kaynaklı eksiksiz bir Ofis uygulaması paketidir. Paylaşılan belgeleriniz için uygun izleme değişiklikleri, doldurulabilir formlar ve benzeri birçok özellik ile gerçek zamanlı işbirliği gibi gelişmiş özellikleri destekler.

Bu güçlü ofis paketi, bu programın hızla benimsenmesine yardımcı olan Office 365 tipi şeritleriyle daha iyi görünüyor. OnlyOffice, sizin ve kuruluşunuzun belgeleri paylaşması kolay olan .docx .xlsx ve .pptx dosya biçimleriyle MS Office uyumluluğuna sahiptir.

OnlyOffice’in ek özelliklere ve anında desteğe sahip ücretli bir ürün olan “ONLYOFFICE Workspace” olarak da bilinen bir Kurumsal ofis paketi sağladığını belirtmekte fayda var. Bu kurumsal paket, ofis ürünleri için kısıtlı bir bütçeye sahip olan ancak Office 365 ile yakın uyumluluğa ihtiyaç duyanlar için uygundur.

Softmaker Free Office

FreeOffice - alternatives to Microsoft Office
FreeOffice

MS Ofis alternatifleri arıyorsanız FreeOffice başka bir seçenektir. Bu ofis paketi SoftMaker tarafından geliştirilmiştir ve muhtemelen sahip olabileceğiniz seçeneklerden biridir. FreeOffice, TextMaker (Word gibi), PlanMaker (Excel gibi), Sunumlar ve bir karşılaştırma aracı sunar. Kullanıcı arayüzleri iki seçenek olarak sunulmaktadır. Modern Şerit seçeneği, popülaritesi nedeniyle onu arzu edilen bir ürün haline getiriyor. Ayrıca, önemli bir hayran kitlesine sahip bir menü ve araç çubuğu ile geleneksel bir Eski kullanıcı arayüzüne sahiptir.

SoftMaker FreeOffice, dokunmatik tabanlı cihazlarda belirli bir kullanıcı arabirimi ve özellikler sağlar. Ancak, desteği sınırlı olan Açık Belge Biçimi dosyalarıyla çalışırken çok az sorun yaşayabilirsiniz.

Bu uygulama, kapalı kaynaklı bir üründür.

WPS Office

WPS Ofisi
WpsOffice

Kingston Office’ yeniden adlandırıldı ve WPS Office olarak yeniden paketlendi; WPS ifadesi , W ord, P resentation ve S preadsheet uygulamalarının kısaltmasıdır. Bugün, WPS Office, otuz yılı aşkın geliştirme ve sürümlerle en eski ofis paketlerinden biridir. Tüm platformlar ve mobil cihazlar için kullanılabilen tam özellikli bir ofis paketidir.

WPS Office’in benzersiz özelliklerinden bazıları, paylaşılan bir belgede bir ekip içinde çalışmanıza yardımcı olan çekirdek programlarında gerçek zamanlı işbirliğidir. Ofis paketi, profesyonel düzeyde belgeler ve sunumlar oluşturmanıza olanak tanıyan 100.000’den fazla şablonla birlikte gelir.

WPS Office, indirmesi ve kullanımı ücretsiz, ancak özellikleri sınırlı olan standart sürümle birlikte gelir.

PDF düzenleme, Bulut desteği, işbirlikleri ve kurumsal destek gibi ek özelliklere ihtiyacınız varsa, WPS Premium of WPS Business seçeneğini bir fiyatla tercih edebilirsiniz.

Bunun kapalı kaynaklı bir uygulama olduğunu ve Reklam içerebileceğini belirtmek önemlidir. Ayrıca Çinli bir şirket tarafından geliştirilmektedir.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.