New kernel

Linux kernel 5.17 çıktı!

Spectre açıklarını düzeltmek için bir haftalık beklenmeyen gecikmeden sonra Linux 5.17 artık indirilebilir. burada. Çok büyük bir değişiklik olmasa da, bazı belirli sistemleri çalıştıranlar için birkaç küçük ince ayar ve önemli iyileştirmeler var.

Linux Çekirdeği 5.17’deki Yenilikler?

Tipik sürücü ve dosya sistemi geliştirmelerinin yanı sıra Linux 5.17 çekirdeği, yeni ARM ve RISC-V SoC’ler için des

tek getiriyor. Ek olarak, dizüstü bilgisayar ve tablet kullanıcıları da yeni gelen bazı küçük iyileştirmeleri fark edebilir.

Linux Kernel 5.16 yeni donanım ve oyun geliştirmelerine odaklanırken, Linux Kernel 5.17, birçok yeni donanım desteğini içerdiği düşünülürse daha heyecan verici duruyori .

İyileştirmeler, yeni nesil Intel işlemcilere ve AMD’nin yongaları için önemli sayıda hazırlıklara fayda sağlıyor.

Geliştirilmiş Intel Grafik Desteği

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Intel, her zaman Linux Çekirdeği’ni gelişimine destek veriyor. Bu seferki iyileştirmeler, yaklaşmakta olan Raptor Lake S SKU’ları için ilk desteği ve daha eski Icelake SKU’ları için değişken yenileme oranlarını içeriyor.

Geliştirilmiş Steam Destesi ve AMD Dizüstü Bilgisayar Desteği

Valve’in Steam Deck’leri zaten sevk edildiğinden, cihaza bazı önemli iyileştirmelerin gelmesi şaşırtıcı değil. Steam Deck, Arch Linux’un değiştirilmiş bir sürümünü çalıştıran Nintendo Switch benzeri bir konsoldur. Güçlü bir AMD CPU’ya ve son derece uygun bir fiyata sahiptir.

Hareket halindeyken kullanılmak üzere tasarlanmış bir cihaz olarak, pil ömrü Steam Deck (ve aynı zamanda dizüstü bilgisayarlar) için çok önemlidir. Bu durum, Linux Kernel 5.17 ile yeni bir P-State sürücüsünün eklenmesi sayesinde daha da geliştirilecek şekilde ayarlanmıştır . Böylelikle, CPU’nun güç çekişini daha iyi ölçeklendirmesini sağlayarak pilden tasarruf sağlar.

Yeni ARM SoC Desteği

Önceki çekirdeklerin Apple M1 desteği kadar büyük olmasa da, Linux Kernel 5.17 birkaç SoC’yi daha destekler .

Dikkat çeken bazı modeller arasında yeni benimsenen Snapdragon 8 Gen 1 , X65 modem, NXP i.MX8ULP, Texas Instruments J721S2 ve Renesas R-Car S4-8 yer alıyor.

Dizüstü Bilgisayar Güncellemeleri

Yeni çekirdek, aynı zamanda dizüstü bilgisayara özgü çok sayıda iyileştirme de getiriyor. Yukarıda bahsedilen P State sürücüsüne ek olarak ses sürücüsü de düzeltildi.

Kalem girişli cihazları çalıştıranlar için Universal Stylus Initiative desteği de eklendi. Bu, diğerlerinin yanı sıra tüm uyumlu cihazlarda farklı üreticilerin kalemlerinin kullanılmasına izin verme avantajıyla birlikte gelir.

Ayrıca, artık Asus ROG dizüstü bilgisayar kullanıcıları, oyun dizüstü bilgisayarları için özellikle kullanışlı bir özellik olan fan eğrilerini işletim sisteminin kendisinden ayarlayabilir.

Dosya Sistemi İyileştirmeleri

F2FS , Btrfs ve XFS bazı küçük performans kazanımları kazandı. Ancak, EXT4 dosya sistemi, artık Linux Mount API’sini kullandığı için geniş bir güncellemeye tabi . Bu, ana özelliği tüm süreç üzerinde artan kontrol olmasıyla birlikte, eski mount sistem çağrısının yerini almak üzere tasarlanmış yeni bir API’dir.

Ek olarak, FS-Cache ve CacheFiles modülleri büyük bir yeniden yazma . Bu, ilgili kodu büyük ölçüde basitleştirmeli ve gelecekte daha iyi sürdürülebilirlik sağlamalıdır.

Ve evet, uzun süredir devam eden ve hasarlı bir disketten okumaya çalışırken sistemin donmasına neden olan bir hata sonunda düzeltildi .

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.