Doküman

Linux’ta WebP Görüntülerini PNG ve JPEG’e Dönüştürme

Webp görüntü biçimleri, Google Chrome, Opera, Brave, Edge, Safari ve Firefox gibi saygın web tarayıcı platformlarında yerel olarak desteklenir. Peki Webp görüntü dosyası formatını bu kadar benzersiz yapan nedir? WebP görüntü dosyası formatlarıyla ilişkili kayıpsız görüntüler , PNG görüntülerinden %26 ve JPEG görüntülerinden %25-34 daha küçük olma eğilimindedir . Ayrıca şeffaflık için kusursuz desteğe sahiptirler (alfa kanalı).

Şu veya bu nedenle, ham WebP görüntü dosyalarını PNG ve/veya JPEG görüntü dosyası biçimlerine dönüştürmeniz gerekebilir .

WebP libwebp Kitaplığı

WebP görüntü dosyası formatı, hafif bir kodlama ve kod çözme kitaplığı olan libwebp ile ilişkilidir . Ayrıca, bu kütüphaneye cwebp ve dwebp adlı iki çok kullanışlı komut satırı aracı eşlik eder .

Özetle, cwebp komut satırı aracı, görüntü dosyasını bir WebP dosyasına sıkıştırmak için etkilidir. Öte yandan, dwebp komut satırı aracı, cwebp aracının tam tersidir. Genellikle bir giriş WebP dosyasını bir görüntü dosyasına sıkıştırır.

Linux’ta libwebp Kitaplığı Kurulumu

WebP görüntülerini PNG ve JPEG görüntülere dönüştürmek için dwebp aracını kullanmak için , bu araçla önceden paketlenmiş olduğu için libwebp kitaplığını Linux sistemlerimize yüklememiz gerekiyor.

$ sudo apt install webp [ Debian, Ubuntu ve Mint'te ]
$ sudo yum install libwebp [ RHEL/CentOS/Fedora ve Rocky Linux/AlmaLinux'ta ]
$ sudo escape -a media-libs/libwebp [ Gentoo Linux'ta ]
$ sudo pacman -S libwebp [ Arch Linux'ta ]
$ sudo zypper kurulum libwebp [ OpenSUSE'de ]    

Man sayfasına göre, dwebp aracını kullanmak için standart sözdizimi şöyledir:

$ dwebp [options] input_file.webp -o final_image_file.image_extension

Ayrıca, dwebp aracının manuel sayfasının, son görüntüyü kırpmak için -crop ve son görüntünün genişliğini ve yüksekliğini belirlemek için -resize/-scale gibi birçok kullanışlı komut seçeneğiyle ilişkili olduğunu keşfedeceksiniz.

Linux’ta WebP Görüntüsünü PNG’ye Dönüştürme

Ham WebP resmimizi PNG resmine dönüştürmek için şunu uygulayın:

$ dwebp image.webp -o final.png

Linux’ta WebP Görüntüsünü JPEG’e Dönüştürme

Ham WebP resmimizi JPEG resmine dönüştürmek için şunu uygulayın:

$ dwebp image.webp -o final.jpeg

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.