Belge

Linux’ta ‘Segmentation Fault’ Hatasını Çözme

Segmentasyon Hatası hatası (genellikle sadece segfault olarak adlandırılır) genellikle bir işlemin kendisine ait olmayan ayrılmamış belleğe erişmeye çalıştığı ve Linux çekirdeğinin işlemi sonlandırdığı ve hatayı azaltmanın bir yolu olarak hatayı verdiği bir bellek sorunuyla ilgilidir. diğer sorunlar. Teşhis yapmak zor olabilir ve genellikle bize pek bir şey söylemez, bu nedenle günlük dosyalarını araştırmalı ve temel sorunu çözmek için çeşitli yöntemler denemeliyiz. Bu eğitimde, bir Linux sisteminde Segmentasyon Hatası hatasını çözmek için adım adım yönergeleri inceleyeceğiz.

Linux’ta ‘Segmentasyon Hatası’ Nasıl Çözülür

  1. Yapmamız gereken ilk şey, hangi programın hatanın oluşmasına neden olduğunu bulmak. İpuçları için sistem günlüklerine bakabilirsiniz ve özellikle dmesg’i kontrol etmelisiniz. Soruna hangi programın neden olduğunu öğrendikten sonra, bunu önlemek için farklı yapılandırmalar deneyebilir veya mümkünse tamamen kurtulabilirsiniz. İşte bir oyun sunucusundan gerçek bir örnek: $ dmesg [10541938.808655] srcds_linux[14224]: segfault at 0 ip 00000000f73695d9 sp 00000000ffad8b80 error 6 in engine_srv.so[f7165000+32a000] kendisine ait olmayan bellek ve bu nedenle bir Segmentasyon Hatası hatasıyla sonlandırıldı. Bunun yerine günlüğün bunu bir segfault hatası olarak adlandırdığına dikkat edin, bu nedenle her iki terimi de aradığınızdan emin olun.
  2. Segmentasyon Hatası tipik olarak programların talep ettiği kullanılabilir belleğin tükendiği anlamına geldiğinden, hangi işlemlerin en çok belleği kapladığını top veya htop komutuyla kontrol edebiliriz. Bu bize bir işlemin olması gerekenden daha fazla bellek tüketip tüketmediğini söyleyecektir ve işlemi ortadan kaldırabilir veya düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu belleğe sahip olduğundan emin olmak için daha ileri adımlar atabiliriz.
  3. Sisteminizde bol miktarda RAM yüklü olduğundan eminseniz ve olması gerekenden daha fazla bellek tüketmeye çalışan herhangi bir rahatsız edici işleminiz yoksa, RAM’inizdeki hatalar nedeniyle hatayı alıyor olabilirsiniz. Herhangi bir hata olup olmadığını görmek için kurulu RAM’inizin her parçasını kontrol edecek olan memtest86 gibi bir hata kontrol programı çalıştırmayı deneyin. Varsa, bozuk RAM çubuğunu değiştirmeniz gerekecektir.
  4. Segmentasyon Hatası başka bir olası nedeni bir yazılım hatasıdır. Sorunun çözülüp çözülemeyeceğini görmek için eski veya beta sürümdeki programlar güncel sürümlere güncellenmelidir. Ayrıca, diğer kullanıcıların çalıştırmakta olduğunuz yazılımın aynı sürümüyle ilgili benzer sorunlar bildirip bildirmediğini çevrimiçi olarak kontrol edebilirsiniz. Programı güncelleyemiyorsanız, herhangi bir bellek sızıntısı veya başka sorun olup olmadığını görmek için bir hata ayıklama aracı çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

Yazının orijinalinin buradan okuyabilirsiniz.