Uygulama

Linux sistemi nasıl klonlanır

Linux sisteminizin bir klonunu oluşturmak, tam bir yedekleme yapmanın harika bir yoludur. Bu tür bir yedekleme, tüm sisteminizi ve kişisel dosyalarınızın yanı sıra zaman içinde işletim sisteminize uyguladığınız tüm özelleştirmeleri ve ayarları (her şeyin tek bir sabit sürücüde olduğu varsayılarak) koruyacaktır. Bir Linux sistemini klonlamak ve geri yüklemek nispeten kolaydır, çünkü Linux’u farklı donanımlara klonlarsanız hatalarla karşılaşmaz – en kötü ihtimalle, gerekli sürücüleri kaldırma ve yükleme ihtiyacı gibi birkaç aksaklık yaşayabilirsiniz.
Çalışırken Linux sisteminizin bir klonunu bile yapabilirsiniz. Partimage ve Clonezilla gibi özellikle bu tür işlevler için oluşturulmuş birkaç uygulama vardır, ancak dd gibi basit, varsayılan bir komut satırı aracı da kullanabiliriz. Bu eğitimde, çalışan bir Linux sisteminin bir klonunu yapmak için adım adım talimatlara geçeceğiz. Aşağıda üç farklı yöntemi öğreneceksiniz ve durumunuza en uygun olduğunu düşündüğünüzü seçebilirsiniz.

Adım adım bir Linux sistemi nasıl klonlanır

Ekstra yazılım yüklemek istemiyorsanız ve Linux sisteminizi doğrudan başka bir sabit sürücüye kopyalayabiliyorsanız, aşağıda izlemeniz için önerilen yöntem dd komutudur. Kurulumunuzun bir klon dosyasını yapmayı tercih ederseniz, Partimage veya Clonezilla seçenekleri en iyi yolunuz olacaktır.

dd ile Linux Sistemini Klonla

dd, Linux işletim sistemi kurulumunuzu içeren tüm sabit sürücünüzü klonlamak için kullanılabilir. Bölümleme bilgileri ve klonlama sırasında sabit diskte bulunan tüm veriler de dahil olmak üzere her şey kopyalanacaktır.

Bu aracı kullanmanın en kolay yolu, yedek sabit sürücünüzü bilgisayarınıza takmaktır. dd bir blok aygıtı olarak yazacağından, yedekleme diskini herhangi bir şekilde bölümlemeniz veya biçimlendirmeniz gerekmez.

Sabit disk takıldıktan sonra, Linux sisteminizi yedekleme diskine kopyalamak için aşağıdaki komutu yürütün:

$ sudo dd if=/dev/sda of=/dev/sdX bs=64K conv=noerror,sync
  • if (giriş dosyası) blok aygıtıdır /dev/sda
  • of (çıktı dosyası) blok aygıtıdır /dev/sdX
  • bs (bit size) 64K’dır, çünkü küçük parçaların hatalarla karşılaşma olasılığı daha düşüktür
  • conv noerror olarak ayarlanmıştır, böylece sync hata durumunda tekrar deneyecek ve giriş ve çıkışı senkronize edecek

Bu örnekte /dev/sda, Linux sistemimizi içeren disktir (klonlanan disk). /dev/sdX, klonladığımız yedekleme diskidir. Kendi sabit sürücülerinize giden aygıt yollarını almak için fdisk -l’yi kullanabilir ve ardından yukarıdaki komutu gerektiği gibi uyarlayabilirsiniz.

Komutu başarıyla çalıştırdıktan sonra, yedek sabit diskinizi herhangi bir bilgisayara yerleştirebilirsiniz ve tıpkı orijinal diskte yaptığınız gibi Linux sistemine yükleyebilirsiniz.

Partimage ile Linux Sistemi Klonlama

Partimage’in yalnızca bağlanmamış bölümleri klonlayabileceğini unutmayın, bu nedenle klonlamayı umuyorsanız kök bölümünüz şu anda kullanımda olamaz.

İlk adım Partimage’i kurmaktır:

$ sudo apt install partimage

Ardından, Partimage’i komut satırından başlatın:

$ sudo partimage

Klonlamak istediğiniz bölümü seçmek için klavyenizdeki ok tuşlarını kullanın. Vurgulandığında, sonraki alana geçmek için Sekme tuşuna basın. Klonunuz için bir isim seçin ve ardından bir sonraki menüye geçmek için F5 tuşuna basın.

İstediğiniz sıkıştırma ayarlarını seçin ve devam etmek için F5’e basın. Klonlanmış görüntü için sıkıştırma ayarlarını seçin

Partimage daha sonra seçtiğiniz bölümün bir klonunu oluşturacak ve bunu belirttiğiniz görüntü dosyasına çıkaracaktır. Partimage, bölümün klonumuzu oluşturma işlemi tamamlandı

Clonezilla ile Linux Sistemini Klonlayın

İlk adım Clonezilla’yı kurmaktır:

$ sudo apt install clonezilla

Ardından, Clonezilla’yı komut satırından başlatın:

$ sudo clonezilla

Clonezilla, Linux sistemimizi bir görüntü dosyasına veya doğrudan başka bir sabit diske klonlamamıza izin verecek. Hangisini istiyorsanız onu seçin ama biz bu örnekte resim dosyasıyla devam edeceğiz.

Ardından, ağ üzerinden farklı bir bilgisayardan diski klonlamanız gereken bir durum yoksa, yerel sabit sürücünüzü klonlamayı seçin.

Ardından, kullanmak istediğiniz modu seçin. Klonlanmış görüntünüze uygulamanız gereken bazı özel ayarlarınız yoksa Beginner seçeneğini tercih edin.

Disk görüntüsünün tamamını mı yoksa yalnızca bir bölümün görüntüsünü mi kaydetmek istediğinizi seçin.

Son olarak, klonlanmış görüntünüz için bir ad seçin. Adı seçin Clonezilla, belirlediğiniz resmin bir kopyasını oluşturacaktır.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.