Linux için Yerel Dizin Eşleyicisi

Zaloha.sh , iki yerel dizini senkronize etmek için kullanılan küçük ve basit bir betiktir. Temel işlevselliğini find , sort , awk , mkdir , rmdir , cp ve rm gibi standart Linux / Unix komutları ile oluşturur .

Zaloha , find komutu ile dizinler ve dosyalar hakkında bilgi alır . Her iki dizin de mevcut olmalıdır. Ayrıca ters senkronizasyon özelliğine sahiptir ve isteğe bağlı olarak dosyaları bayt bayt karşılaştırabilir. Ayrıca, kullanıcılardan işlem öncesi onay ister.

Linux’ta Zaloha.sh Kurulumu

Zaloha.sh’yi kurmak için git komut satırı aracını kullanarak Github deposunu klonlamanız gerekir , ancak bundan önce git’i gösterildiği gibi yüklemeniz gerekir.

# dnf git git          # CentOS / RHEL 8 / Fedora 22+
# yum install git      # CentOS / RHEL 7 / Fedora
$ sudo apt install git # Ubuntu / Debian

Git yüklendikten sonra , uzak depoyu sisteminize klonlamak, yerel depoya taşımak için aşağıdaki komutu çalıştırın, ardından zaloha.sh komut dosyasını PATH’inizdeki bir konuma kurun, örn. / Usr / bin ve gösterildiği gibi çalıştırılabilir hale getirin.

$ git clone https://github.com/Fitus/Zaloha.sh.git
$ cd Zaloha.sh/
$ echo $ PATH
$ sudo cp Zaloha.sh /usr/bin/zaloha.sh
$ sudo chmod + x /usr/bin/zaloha.sh

Zaloha.sh Kullanarak Linux’ta İki Yerel Dizini Eşitleyin

Artık zaloha.sh, PATH’inize yüklendiğine göre, onu herhangi bir komut gibi normal şekilde çalıştırabilirsiniz. İki yerel dizini, gösterildiği gibi senkronize edebilirsiniz.

$ sudo zaloha.sh --sourceDir = "./admin_portal/" --backupDir = "/var/www/html/admin_portal/"

Çalıştırdıktan sonra, zaloha iki dizini analiz edecek ve iki dizini senkronize etmek için gerekli komutları hazırlayacaktır.

Harici / Çıkarılabilir USB Ortamına Yedekleme

Yerel dosya sistemine bağlı olan, harici bir diske de (örn. / Media / aaronk / EXT ) yedekleme yapabilirsiniz . Komutun çalışması için hedef dizinin mevcut olması gerekir, aksi takdirde ” Zaloha.sh: <backupDir> bir dizin değil ” hata mesajını alırsınız .

$ sudo mkdir /media/aaronk/EXT/admin_portal
$ sudo zaloha.sh --sourceDir = "./admin_portal/" --backupDir = "/media/aaronk/EXT/admin_portal"

Yedekten Kaynak Dizine Tersine Senkronize Etme

Yedekleme dizinindeki bilgilerin, kaynak dizine aktarılmasını istiyorsanız –revUp seçeneğinizi kullanmanız yeterli olacaktır.

$ zaloha.sh --revUp --sourceDir = "/ home / aaronk / admin_portal /" --backupDir = "/ media / aaronk / EXT / admin_portal"

Zaloha, komut satırında çalışan ve iki dizinin birbiri ile senkronize olmasını sağlayan küçük, bait ama etkili bir betik olarak karşımızda duruyor.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.