FreeOffice, Platform Bağımsız Ofis Paketi

LibreOffice, bir çok dağıtımda öntanımlı olarak yüklü geldiğinden kullanıcılar arasında bilinirliliği yüksek olan bir ofis uygulamasıdır.
FreeOffice, Microsoft Office dosya formatları için tam destek sunan bir ofis çözümüdür. Bir kelime işlemci, bir hesap tablosu ve bir sunum programından oluşur. Adından da anlaşılacağı üzere, FreeOffice tamamen ücretsizdir ve Linux için 32-bit ve 64-bit sürümleri mevcuttur.
FreeOffice bir LibreOffice değildir. Geliştirilmesi 1987 yılından beri yazılım işleri ile uğraşan bir Alman firması tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle MS Office ile LibreOfficele olduğundan daha fazla ortak yönü vardır.

FreeOffice’in Microsoft Office’e göre en büyük avantajı, platform bağımsız kullanılabilirliğidir. FreeOffice, Linux, macOS ve Windows için kurulum paketlerine sahiptir. FreeOffice, 3 parçadan oluşmaktadır: Textmaker, PlanMaker ve Presentations. Her uygulama kendi başına çalıştığı için daha hızlı açılmaktadır. En dikkat çekici özelliği, Microsoft Office formatı uyumluluğudur. FreeOffice, Microsoft Word belgelerini (doc, docx), Excel hesap tablolarını (xls, xlsx) ve PowerPoint sunumlarını (ppt, pptx) okuyabilir ve yazabilir. FreeOffice, karmaşık biçimlendirilmiş Microsoft belgelerini bile işleyebilir ve biçimlendirme kaybı olmadan kaydedebilir.

FreeOffice kullanıcıları, klasik arayüz ve Microsoft Office’de kullanılan şerit paneli arasında seçim yapabilir. Uygulama koyu veya açık tema ile kullanılabilir.

TextMaker, tam teşekküllü bir kelime işlemcidir. Arayüzü, tüm paragraf stillerine ve karakter stillerine bir WYSIWYG veya yardımcı kullanım ipuçlarını görüntüleyen isteğe bağlı bir kenar çubuğu ile geliştirilebilir. Kenar çubuğu, başlıkları seçmenin yanı sıra yönetmek ve güncellemek için kullanılır. FreeOffice, yazım ve tireleme için güvenilir açık bağlantılı Hunspell sözlüklerine kullanmaktadır.

TextMaker, Microsoft Office dosyalarının yanı sıra OpenDocument belgelerini de yazıp, okuyabilir ve RTF, HTML ve metin belgelerini işleyebilir.. Değişiklik izleme özelliği Microsoft Word ile tamamen uyumludur – Word’de eklenen notlar TextMaker’da işlenebilir ve bunun tersi de geçerlidir.

PlanMaker, paketin elektronik tablosudur. Burada kenar çubuğu, pivot tabloları yönetmek için seçenekler sunar. Dosya formatı desteği, Sembolik Bağlantı (SYLK), RTF, HTML, dBASE, DIF ve CSV’yi ve tabii ki tüm Excel formatlarını içerir.

Sunumlar uygulamasında bulunan kenar çubuğu, slayt düzenlerine, tasarımlara, renk şemalarına, arka planlara, geçişlere ve animasyonlara doğrudan erişim sağlar. Animasyonlar ve geçişler OpenGL tabanlıdır. PowerPoint formatlarını desteklemenin yanı sıra, slaytlar ayrıca RTF belgelerine kaydedilebilir ve PDF veya imaj olarak aktarılabilir.

FreeOffice birden fazla farklı depodan indirilip, kurulabilir. Kalıcı kullanım için bir seri numarası gerekmektedir, indirme sonrası ilgili seri numarası eposta adresinize gönderilmektedir.

FreeOffice, Linux, Mac ve Windows için https://www.freeoffice.com adresinden ücretsiz olarak indirilebilir .

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.