Linux Foundation, yeni bir giriş seviyesi BT sertifika programı başlatıyor

Beğenin ya da beğenmeyin, sertifikalar teknolojide kariyer yapmak iseyenler için önemini arttırıyor. Linux Foundation, yeni bir giriş seviyesi bir sertifika programı başlatarak bu konuya olan desteğini göstermek istiyor: Linux Foundation Certified IT Associate (LFCA).

Adınız Linus, soyadınız Torvalds ise, iş bulmak için sertifika almanıza gerek yoktur. Çünkü insanlar sizin kim olduğunuzu biliyordur. Ancak bilgi teknolojilerinde kariyer yapmaya çalışan çoğumuzun bir sertifikaya ihtiyacı var . Şimdi, kâr amacı gütmeyen, açık kaynak merkezi kuruluşu olan The Linux Foundation ve Certiverse firması, yeni bir giriş seviyesi BT sertifikası üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

LFCA, bilgi teknolojisindeki temel uzmanlığınızı ve modern becerilerinizi gösterecektir. “Modern” kelimesine dikkat edin, modern kelimesi ile geçmişte kalan BT sertifikalarından daha fazlasına işaret edilmektedir. Odak noktası, bir bilgisayara nasıl Windows yükleyeceğiniz veya Windows’un nasıl güvenli hale getirileceği değil Linux işletim sistemi, sistem yönetimi ve bulut bilişimdir.

LFCA’nın ölçeceği ana alanlar ve yetkinlikler şunlardır:

  • Linux Temelleri (% 20)
  • Sistem Yönetiminin Temelleri (% 20)
  • Bulut Bilişim Temelleri (% 20)
  • Güvenliğin Temelleri (% 16)
  • DevOps Temelleri (% 16)
  • Destekleyici Uygulamaları ve Geliştiricileri (% 8)

LFCA sınavı, temel BT kavramları hakkındaki bilginizi test edecektir. Bu sınava, Linux, yazılım uygulaması kurulumu ve yönetimi, donanım kurulumu, kabuk kullanımı ve temel programlama, temel ağ işlevleri ve güvenlik uygulamaları dahil olacaktır. Bu sınavı geçerseniz, orta düzey Linux Foundation Certified SysAdmin (LFCS) ve gelişmiş Linux Foundation Certified Engineer (LFCE) sertifikaları için çalışmaya hazır olacaksınız .

BT’de yeniyseniz ve bir BT kariyerine başlamak istiyorsanız bu sertifika yararlı olacaktır. Eğer hala emin değilseniz BT’nin size uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı da olabilir.

Sınava hazırlanmak için, Linux Foundation, edX Massive Open Online Courses ( MOOCs) ‘nun yararlı olacağını öneriyor . Uygun sınıflar şunlardır Linux Giriş , Bulut Altyapısı Teknolojileri Giriş ve DevOps için giriş ve Site Güvenilirlik Mühendisliği .

Şimdilik, belirli bir LFCS eğitim sınıfı planı hazırlanmadı. Vakıf, üçüncü taraf eğitim sağlayıcılarının bu boşluğu doldurmasını bekliyor. Linux Vakfı ayrıca, tipik bilgisayar bilimi programında öğreneceğiniz şeyin sizi LFCA sınavına girmeniz için yeterli olması gerektiğini düşünüyor.

Sınavı geçmek için, sizi uzaktan , web kamerası aracılığıyla izleyen bir gözetmenle birlikte hareket edeceksiniz. Sınav sonucunda , başarılı adaylar, özgeçmişlerinde paylaşılabilecek bir rozet alacak. Rozet, verildiği tarihten itibaren üç yıl geçerli olacaktır.

Certiverse CEO’su ve kurucu ortağı Ruben Arturo Garcia, “Sistemimizin devrim niteliğindeki yeteneklerini göstermek için Linux Vakfı gibi yenilikçi bir ortakla çalışmaktan heyecan duyuyoruz” dedi. “Sınavları öğrenciler için daha ilgili ve erişilebilir hale getiriyoruz ve BT uzmanlarına olan ihtiyacın hızla arttığı bir zamanda, Linux Vakfı bu misyon için mükemmel bir ortak.”

Linux Vakfı Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Eğitim ve Sertifikasyon Genel Müdürü Clyde Seepersad, “Gerçekten yeni bir giriş seviyesi veya kariyer öncesi BT sertifikasının piyasaya çıkmasının üzerinden on yıllar geçti ve değişimin tam zamanı” dedi. “Son birkaç yılda uygulamalar, donanımlar, yazılımlar ve BT profesyonellerinin genel rolleri ile sorumlulukları değişti. İnsanlara BT’nin bugün nerede ve gelecekte nerede olacağına dair net bir ufuk çizmek istiyoruz. “