Doküman

Linux Dağıtımlarında Spotify Nasıl Kurulur ve Yapılandırılır

Spotify, müzik ve ses akışı için platformdan bağımsız bir uygulamadır.  Tüm müzik ve podcast meraklıları Spotify’ın adını çoktan duymuşlardır.  Spotify’ı Android, iOS, Windows, Linux ve macOS’ta kullanabilirsiniz.  İnternette başka müzik akışı uygulamaları olsa da Spotify’ı kullanmanız gerekmesinin nedeni daha uyumlu ve kullanıcı dostu olmasıdır.  Ayrıca profesyonel bir ses yayıncısıysanız kendi podcast’inizi yayınlamak için Spotify’ı kullanabilirsiniz.

Spotify’ın kullanımı ilginç çünkü çevrimdışı dinlemeyi destekliyor ve ayrıca Spotify videolarını ve radyosunu da izleyebilirsiniz.  Sesi daha kişisel bir şekilde dinlemeniz gerekiyorsa, ses efektini ayarlamak için yerleşik ekolayzeri kullanmanızı da sağlar.

 

Linux’ta Spotify


Spotify resmi olarak yalnızca Debian ve Ubuntu sistemleri için bir paket sağlar, ancak geliştiriciler Spotify’ın diğer Linux dağıtımları için sürümlerini oluşturmuştur.  Debian, Arch, Red Hat ve diğer Linux dağıtımları için kullanılabilir.  Spotify Python, Java ve C++ dillerinde yazıldığından Spotify’ı herhangi bir Linux sistemine yüklemek ve kullanmak sorunsuz ve kolaydır.  Bu yazıda, Spotify’ı bir Linux sistemine nasıl kuracağımızı ve kullanacağımızı göreceğiz.

1. Spotify’ı Ubuntu/Debian’a yükleyin


Spotify’ı Debian tabanlı bir dağıtıma kurmak kolaydır.  Spotify’ı bir Debian/Ubuntu Linux sistemine yüklemek için hem Snap, Apt hem de GUI yöntemleri mevcuttur.

Yöntem 1: Spotify’ı APT aracılığıyla Ubuntu’ya yükleyin


aptitude komutları aracılığıyla Ubuntu’da Spotify’ı kurmak için Spotify ortak anahtarını sisteminizin deposuna eklemeniz gerekir.  Öncelikle cURL aracını sisteminize kurmak için aşağıdaki komutları çalıştırın.

sudo apt update
sudo apt install curl

Şimdi, anahtarı Linux sisteminize eklemek için cURL komutunu ve aşağıda verilen echo komutunu çalıştırın.

install spotify on Ubuntu

curl -sS https://download.spotify.com/debian/pubkey_0D811D58.gpg | sudo apt-key add -
echo "deb http://repository.spotify.com stable non-free" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/spotify.list

Son olarak, Spotify’ı Ubuntu sisteminize yüklemek için aşağıda verilen aptitude komutunu root erişimi ile çalıştırın.

sudo apt-get update && sudo apt-get install spotify-client

Yükleme tamamlandığında, artık terminal kabuğuna ‘Spotify’ yazarak Spotify’ı sisteminizde çalıştırabilirsiniz.

$ spotify

Yöntem 2: Spotify’ı Snap Üzerinden Ubuntu’ya Kurun


Spotify, Snap mağazasında Debian/Ubuntu Linux dağıtımları için de mevcuttur.  aptitude komutları aracılığıyla Spotify’ı yükleme konusunda sorun yaşıyorsanız, önce sisteme Snap arka plan programını, ardından Snap aracılığıyla Spotify’ı yükleyebilirsiniz.

Snap daemon’u Ubuntu sisteminize kurmak için aşağıda verilen aşağıdaki komutu root erişimi ile çalıştırın.

$ sudo apt install snapd

Son olarak, Spotify’ı Ubuntu/Debian sisteminize yüklemek için aşağıda verilen aşağıdaki Snap komutunu root erişimiyle çalıştırın.

snap install spotify

Yöntem 3: Spotify’ı GUI Üzerinden Ubuntu’ya Kurun


Grafik kullanıcı arabirimi (GUI) yöntemi, bir sisteme herhangi bir paket yüklemek için en eski ancak çok hızlı yöntemlerden biridir.  Ubuntu kullanıcısıysanız, mağazada Spotify uygulamasını bulmak için ‘Ubuntu Software’ mağazasını açabilirsiniz.  Mağaza açıldığında, arama çubuğunda Spotify’ı arayın ve Ubuntu için mevcut tüm Spotify istemcilerini görmek için enter düğmesine basın.

Spotify on ubuntu Linux GUI

Spotify istemcisi listesinden, resmi Spotify istemci aracını seçin ve kurulum sayfasına gidin.  Bu sayfada, ‘Yükle’ düğmesine tıklayın ve root şifresi ile devam edin.

2. Spotify’ı Arch Linux’a yükleyin


Spotify’ı Arch tabanlı bir Linux sistemine kurmak artık çok yönlü.  Spotify’ı bir Arch Linux’a yüklemek için kullanılabilen CLI, GUI, Snap ve Flatpak yöntemleri vardır.  Burada, Spotify’ı Arch tabanlı Linux sistemlerine kurma yöntemini göstermek için bir Manjaro KDE Arch Linux kullanıyorum.

Yöntem 1: Spotify’ı Pamac aracılığıyla Arch’a yükleyin


Pamac komutu resmi olarak Arch sistemindeki paketleri kurmak ve yönetmek için kullanılır ve AUR Arch Linux deposunu destekler.  Ancak Pamac, Arch Linux için sağlam CLI Pacman komutunun bir GUI aracı olduğundan, Pamac aracını sisteminize ilk kez yüklemeniz gerekebilir.  Daha sonra Pamac komutunu kullanmamıza yol açacak olan Yaourt aracını yüklemek için aşağıdaki komutları sisteminizde çalıştırabilirsiniz.

$ sudo pacman -S --needed base-devel git wget yajl
$ cd /tmp
$ git clone https://aur.archlinux.org/package-query.git
$ cd package-query/
$ makepkg -si && cd /tmp/
$ git clone https://aur.archlinux.org/yaourt.git
$ cd yaourt/
$ makepkg -si

Yaourt’u başarılı bir şekilde kurduktan sonra, şimdi Pamac AUR deposunu kurmaya devam edebilirsiniz.

$ yaourt -S pamac-aur

Son olarak, Spotify dizinini Linux sisteminize kurarken, terminal kabuğunuzdaki aşağıdaki Pamac komutunu root şifresi ile kullanabilirsiniz.

pamac build spotify

Yöntem 2: Spotify’ı Snap aracılığıyla Arch’a yükleyin


Snap, tüm büyük Linux dağıtımlarında yaygın olarak kullanıldığından, Spotify’ı Arch tabanlı sistemlerinize de yükleyebilirsiniz.  İlk olarak, önceden kurulu değilse, Snap daemon’u kurmak için terminal kabuğunda aşağıdaki Pacman komutlarını çalıştırmanız gerekir.  Aşağıdaki komutlar Snapd’i yükleyecek, sembolik bir bağlantı ekleyecek ve arka plan programını sisteminizde etkinleştirecektir.

sudo pacman -S snapd
sudo systemctl enable --now snapd.socket
sudo ln -s /var/lib/snapd/snap /snap

Son olarak, Spotify’ı Arch Linux sisteminize yüklemek için aşağıda verilen Snap komutunu root erişimi ile çalıştırın.

sudo snap install spotify

Yöntem 3: Spotify’ı Flatpak aracılığıyla Arch’a yükleyin


Flatpak, bir Linux sistemine paket kurmanın en iyi ve uygun alternatif yollarından biridir.  Pacman ve Snap komutlarıyla ilgili sorunlarınız varsa, Spotify’ı Arch tabanlı cihazlarınıza almak için Flatpak yöntemini kullanabilirsiniz.

Faltpak aracını sisteminize almak için öncelikle terminal kabuğunda aşağıdaki Pamac komutunu çalıştırın.

pamac install flatpak

Şimdi, Spotify uygulamasını Arch Linux sisteminize kurmak için aşağıda verilen Flatpak komutunu kabuk üzerinde çalıştırın.

flatpak install spotify

Yöntem 4: Spotify’ı Git aracılığıyla Arch’a yükleyin


Bu yöntem bize kaynak kodu üzerinden Spotify’ı Arch tabanlı bir Linux sistemine nasıl kurabileceğimizi anlatacak.  Burada Spotify dosyalarını sistemimize almak için Git’i kullanacağız.  İlk olarak, Git’i makineye almak için aşağıda verilen aşağıdaki Pacman komutunu root ayrıcalığı ile çalıştırın.

sudo pacman -S git

Şimdi, sisteminizdeki Spotify Git deposunu klonlayın ve bunları depolamak için yeni bir dizin oluşturun.  Ardından dizine göz atın ve paketi oluşturmak için makepkg komutunu çalıştırın.

$ git clone https://aur.archlinux.org/spotify.git
$ cd spotify/
$ makepkg -s
$ ls *.xz
spotify-1.0.92.390-1-x86_64.pkg.tar.xz

Son olarak, Spotify uygulamasını Arch Linux sisteminize kurmak için aşağıda verilen Pacman komutunu kabuk üzerinde çalıştırın.

$ sudo pacman -U --noconfirm spotify-1.0.92.390-1-x86_64.pkg.tar.xz

Yöntem 5: Spotify’ı GUI aracılığıyla Arch’a yükleyin


Arch yazılım yönetim aracı beni diğer tüm dağıtımlardan daha fazla şaşırtıyor;  yazılım mağazası, bir kurulumu sorunsuz bir şekilde çalıştırmak için yüklenmesi gerekebilecek hemen hemen her gerekli uygulamayı depolar.  İstemci aracı olarak da işlev gören Spotify daemon uygulamasını Arch yazılım mağazasında bulabilirsiniz.

Spotifyd install on Manjaro

Spotify istemcisini Arch sisteminize kurmak için paket yöneticisi aracını açmanız ve ardından arama çubuğunda ‘Spotify’ aramanız gerekir.  Arama listesinde Spotify göründüğünde, kurulum sayfasını açmak için Spotifyd’a tıklayın.

Artık paket yöneticisi aracından bağımlılıkları yükleyebilir, yönetebilir ve paket dosyalarını görebilirsiniz.  Yüklemek için sağ üst köşedeki ‘Yükle’ düğmesine tıklayın ve root şifresi ile devam edin.

 

3. Shopify’ı Fedora Linux’a yükleyin


Fedora iş istasyonu kullanıcısıysanız bu adım tam size göre.  Burada, Spotify’ı Fedora sistemine kurmanın iki yöntemini göreceğiz.  Yükseltilmiş bir Fedora sistemi kullanıyorsanız, DNF çalışmazsa, DNF’yi RPM komutuyla da değiştirebilirsiniz.

Yöntem 1: Spotify’ı RPM Fusion aracılığıyla Fedora ve Red Hat’e yükleyin


RPM füzyon paketleri, genellikle resmi depoda bulunmayan bir paketi derlemek için çalışır.  RPM füzyonunu kullanmak tamamen güvenlidir.  Bu yöntemde öncelikle RPM fusion paketlerini sistemimize kurmamız gerekecek.  RPM fusion’ın özgür ve özgür olmayan sürümlerini sisteminize yüklemek için aşağıdaki DNF komutlarını çalıştırabilirsiniz.

# dnf install https://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm
# dnf install https://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm

non free RPM fusion download for fedora

Son olarak, Spotify istemci paketini Fedora Linux sisteminize yüklemek için aşağıda verilen komutları terminal kabuğunuzda kronolojik olarak çalıştırın.

spotify on fedora

$ sudo dnf install lpf-spotify-client
$ lpf approve spotify-client
$ sudo -u pkg-build lpf build spotify-client
$ sudo dnf install /var/lib/lpf/rpms/spotify-client/spotify-client-*.rpm

Yöntem 2: Spotify’ı Snap aracılığıyla Fedora ve Red Hat’a yükleyin


Şimdiye kadar, çeşitli Linux dağıtımlarında Spotify’ı yüklemek için Snap yöntemini kullanmanın yaygın bir yöntem olduğunu gördük.  Spotify’ın hâlâ Fedora ve Red Hat Linux için herhangi bir resmi istemci uygulaması olmadığından Spotify’ı Red Hat ve Fedora Linux’a yüklemek için Snap yöntemlerine güvenebilirsiniz.

Sisteminizde Snap daemon kurulu değilse, lütfen komut satırlarını dağıtımınıza göre çalıştırın.

Snapd’i Fedora’ya yükleyin

sudo dnf install epel-release
sudo dnf upgrade
sudo dnf install snapd
$ sudo ln -s /var/lib/snapd/snap /snap

Snapd’i Red Hat Linux’a yükleyin

sudo yum install snapd
$ sudo systemctl enable --now snapd.socket
$ sudo ln -s /var/lib/snapd/snap /snap

Son olarak, Spotify’ı Fedora/Red Hat Linux sisteminize yüklemek için aşağıda verilen Snap komutunu root erişimiyle çalıştırın.

$ snap install spotify

Yöntem 3: Spotify’ı Flatpak aracılığıyla Fedora’ya yükleyin


Flatpak’a alıştıktan sonra, Linux’ta paket kurmak için Flatpak kullanmanın diğer yöntemlere göre daha eğlenceli ve kolay olduğunu göreceksiniz.  Ancak Spotify’ı Fedora sisteminize yüklemek için Flatpak aracını kullanabilirsiniz.  İlk olarak, Flatpak aracını yüklemek için terminal kabuğunda aşağıdaki komutları çalıştırın.

sudo dnf install -y flatpak
flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

Flatpak kurulumu bittiğinde artık Fedora sisteminize Spotify aracını kurmak için aşağıda verilen Flatpak komutunu çalıştırabilirsiniz.

Install Spotify on Fedora via Flatpak

sudo flatpak install flathub com.spotify.Client

Kurulum bittiğinde, şimdi Spotify aracını çalıştırmak için aşağıdaki komutu çalıştırın.

flatpak run com.spotify.Client


Linux’ta Spotify’ı Kullanmaya Başlayın


Spotify’ı kullanmak kolay ve zahmetsizdir.  Spotify’ı Linux sistemi üzerinde başarılı bir şekilde kurduktan sonra artık terminal kabuğuna paket adını yazarak Spotify’ı açabiliriz.  Sisteminizde açmak için geleneksel GUI yöntemini de kullanabilirsiniz.  Spotify açıldığında, Spotify hesabınıza giriş yapmanızı isteyecektir.  Oturum açtıktan sonra, en sevdiğiniz müzik ve melodilerin keyfini çıkarmak için artık müzik ve ses bölümünü keşfedebilirsiniz.

login to continue on spotify on linux

 


Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.