LibreOffice

LibreOffice Writer’da Özel Stil Şablonları Nasıl Oluşturulur

LibreOffice Writer, biçimlendirme tercihlerinize göre profesyonel belgeler oluşturmanıza yardımcı olan özel stil şablonlarına sahiptir. LibreOffice Writer, Microsoft Word ile aynı Stil özelliklerinin çoğuna sahiptir. Ama biraz farklı çalışıyorlar. Word’ün Stil Kümeleri yerine, Yazarın Stil seçeneklerini Şablonları kullanarak yönetirsiniz.

1. Bir Stil Belgesi Oluşturun veya İndirin

İlk olarak, kullanmak istediğiniz tüm stilleri içeren bir stil belgesine ihtiyacınız var. Stil , başlık veya madde işaretli liste gibi bir belgenin belirli bir bölümüne uygulanan biçimlendirmeyi ifade eder . Halihazırda doğru biçimler uygulanmış bir dosya kullanarak zaman kazanabilirsiniz.

Bir işyeri veya akademik stil kılavuzunu takip etmek için işvereninizin veya okulunuzun indirebileceğiniz bir şablon dosyası olup olmadığına bakın. Ayrıca, daha önce oluşturduğunuz belgeleri doğru stilde kullanabilirsiniz. Alıntı stilleri için doğru basımı kullandığınızdan emin olun!

Bir stil rehberini takip etmek zorunda değilseniz, daha fazla özgürlüğe sahipsiniz. Microsoft’un Word için Şablonlarına bir göz atın ve beğendiğinizi seçin. LibreOffice bu .dotx dosyalarını sorunsuz açacaktır, ancak bunları kullanmak için .docx veya .odt gibi bir belge dosyası türü olarak kaydetmeniz gerekir .

Belgeyi indirdikten sonra, gerekli küçük değişiklikleri yapın. Örneğin, yazı tipi boyutunu ayarlamak veya farklı bir renk paleti seçmek.

İsteğe bağlı: Kendi Şablonunuzu Oluşturun

Kaydedilecek önceden biçimlendirilmiş bir belge bulamadıysanız, kendinizinkini oluşturabilirsiniz. Kurulumu bir dakika sürer, ancak bunu yalnızca bir kez yapmanız yeterlidir. Bundan sonra, stilleri tek bir tıklama ile yükleyebilirsiniz.

Boş bir belge oluşturun ve ihtiyacınız olan tüm öğeleri ekleyin. Bu , stilleri Word’ün varsayılanları gibi gösterirseniz, LibreOffice’in Microsoft Word’e daha çok benzemesini sağlayabilir.

Öncelikle, Stilleri Yönet kenar çubuğundan seçerek istediğiniz stil türünü ayarlayın . Kenar çubuğunu göremiyorsanız, açmak için F11 tuşuna basın veya Stiller > Stilleri Yönet seçeneğine gidin .

Ardından, seçilen stili sağ tıklayın ve Değiştir’i seçin . Oradan yazı tipini, paragraf aralığını ve daha fazlasını değiştirmek için birçok seçeneğiniz var. İşiniz bittiğinde Uygula’yı tıklayın. Hepsi istediğiniz gibi görünene kadar stilleri değiştirmeye devam edin.

Aşağıdakiler gibi yaygın olarak kullanılan tüm stilleri dahil etmek iyi bir fikirdir:

  • Başlıklar . En az dört seviye oluşturun.
  • Paragraflar . Bu varsayılan metindir.
  • Listeler . Bu, numaralı ve madde işaretli listeleri ifade eder. En az üç düzeyde girintili stil yaptığınızdan emin olun.
  • Tablo Başlığı . Muhtemelen masalarla düşündüğünüzden daha fazla çalışıyorsunuz! Başlık satırlarının nasıl göründüğünü tanımladığınızdan emin olun.
  • Tablo İçeriği . Bir tablonun içindeki normal metin, siz değiştirmediğiniz sürece Paragraf stiliyle eşleşir.

2. Belgeyi Şablon Olarak Kaydet

Ondan stiller yükleyebilmeniz için belgenizi bir Şablon dosyasına dönüştürmeniz gerekir. Bunu Dosya > Şablon Olarak Kaydet’i kullanarak yapabilirsiniz . Bu, stil belgenizdeki biçimlendirmeyi bir Şablon dosyasına kopyalar.

Dönüştürmeyi tamamlamak için bir Kategori seçin ve Kaydet ‘i tıklayın .

3. Yeni Şablonunuzu Test Edin

Artık Stilleri Yönet kenar çubuğunu kullanarak şablonunuzdan stilleri içe aktarabilmeniz gerekir . Test etmek için yeni bir belge oluşturun ve LibreOffice Writer’ın varsayılanlarını kullanarak bazı stiller ekleyin.

Şimdi yeni stil şablonunuzu içe aktarmayı deneyin. Stilleri Yönet kenar çubuğunu F11 ile açın , ardından Stiller Eylemleri > Stilleri Şablondan Yükle’yi seçin ve istediğiniz şablonu yükleyin.

Yukarıda gösterildiği gibi tüm Üzerine Yaz seçeneklerini de seçtiğinizden emin olun. Bu, şablonun mevcut stilleri değiştirmesine izin verir.

Stillerin değiştiğini görmelisiniz. Ancak şablon dosyasında değiştirmediğiniz stiller aynı kalacaktır. Belge değişmezse, stil belgenizi .docx veya .odt dosyası olarak kaydedin ve ardından Şablon Olarak Kaydet’i tekrar kullanın. LibreOffice Writer, .dotx dosyalarından stilleri içe aktaramaz.

4. Stilleri Güncel Tutun

Daha sonra, stillerinizi ayarlamanız gerekebilir. Bu olduğunda, Şablon dosyasını güncellemeniz gerekir. Yalnızca stili günceller, ancak çizim yaptığı dosyayı güncellemezseniz, değişiklik yapışmaz.

Stiller belgesinde, kenar çubuğundaki yanlış stili sağ tıklayın ve güncellemek için Değiştir’i kullanın. Ancak stil belgesini güncellemek tek başına işe yaramaz. Şablon dosyasının üzerine yazmak için Şablon Olarak Kaydet’i de kullanmanız gerekir . Eski dosyanın üzerine kaydetmesi için aynı dosya yolunu seçtiğinizden ve adı tamamen aynı şekilde yazdığınızdan emin olun.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.