Firefox 93 Artık İndirilebilir

Mozilla, Firefox 93 web tarayıcısının son sürümünü, desteklenen tüm platformlar ve mimariler için ana arşivlere gönderdi.

Sayısız gecikmeden sonra, modern ve telif ücretsiz AV1 video codec bileşenine dayanan yeni nesil AV1 Görüntü Dosyası Formatı (AVIF) görüntü formatı desteği artık varsayılan olarak yeni versiyonda yerini aldı.

Firefox’ta AVIF desteği dört yıldan fazla bir süredir geliştiriliyordu. Yeni özellik Firefox 86’dan beri vardı ancak çeşitli hatalar ve başka sebepler nedeniyle şimdiye kadar varsayılan olarak etkinleştirilmedi. Firefox 93, daha fazla bant genişliği tasarrufu yapmanıza yardımcı olmak için varsayılan olarak etkinleştiren popüler web tarayıcısının ilk sürümüdür.

Ayrıca, Firefox artık güvenli olmayan bağlantılara dayanan indirmeleri otomatik olarak engelleyerek kullanıcıları güvenli olmayan indirmelere karşı koruyor, indirme paneli Firefox’un görsel stillerini takip edecek şekilde yenilendi ve 3DE’LERİ kullanan TLS şifreleme paketleri varsayılan olarak devre dışı bırakıldı (tls’nin kullanımdan kaldırılmış sürümlerinin bulunduğu sistemlerde etkinleştirilebilirler).

Diğer değişikliklerin yanı sıra, Firefox 93 sürümü, artık birçok banka ve hükümet tarafından kullanılan XFA tabanlı formlar gibi ek formların doldurulmasını ve AArch64 (ARM64) ve ARMhf mimarilerindeki resmi Snap paketini destekleyen güncellenmiş bir Firefox PDF görüntüleyici sunuyor.

Yeni versiyomnu buradan indirebilirsiniz.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.