Debian’da PgAdmin 4 Nasıl Kurulur

PgAdmin, Postgres veritabanları için açık kaynaklı bir yönetim aracıdır. Qt uygulama çerçevesi ile yazılmış bir grafik kullanıcı arabirimine sahiptir ve veritabanı sunucusuyla iletişim kurmak için arka uç sürücüsü olarak libpq’yi kullanır.

Yerel veya uzak PostgreSQL sunucularını yönetmek, yeni veritabanları oluşturmak, diğer şeylerin yanı sıra sözdizimi vurgulama ve akıllı otomatik tamamlama sağlayan etkileşimli bir sorgu düzenleyici kullanarak bu veritabanlarına karşı SQL sorguları ve komut dosyaları yürütmek için kullanılabilir.

Linux kullanıcılarının PgAdmin 4’ü seçmesinin ana nedeni, kullanıcı arayüzünün Google Drive gibi diğer web uygulamalarına benzer şekilde çok basit ve modern görünmesidir. Buna karşılık, PostgreSQL için diğer yönetim araçları, karşılaştırıldığında karmaşık ve modası geçmiş görünme eğilimindedir; bu durum, veritabanları hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen yeni geliştiriciler için cesaret kırıcı olabilir.

Adım 1: Sistemin Güncellenmesi

Öncelikle Debian sunucunuza SSH üzerinden root kullanıcı olarak giriş yapın, sistemi güncelleyin ve bazı gerekli paketleri kurun:

sudo apt update && sudo apt upgrade

Bu komut depoları güncelleyecek ve yeni yazılım paketlerini yükleyecektir.

Güncelleme tamamlandıktan sonra, gerekli bazı bağımlılıkları kurmamız gerekiyor.

sudo apt-get install curl ca-certificates gnupg gnupg2 -y

Bu bağımlılıklar, PgAdmin 4’ü derlememize ve çalıştırmamıza yardımcı olacaktır. İstendiğinde Y yazın ve Enter’a basın. Kurulum bir veya iki dakika sürebilir.

Install prerequisites

2. Adım: PostgreSQL’i Kurma

Çünkü PgAdmin 4, PostgreSQL sunucusunun çalışmasını gerektirir. Bu yüzden pgAdmin4’ü kurmadan önce PostgreSQL sunucusunu kurmalıyız.

sudo apt-get install postgresql -y

Kurulum tamamlandıktan sonra, PostgreSQL hizmetini başlatın ve sistem açılışlarında otomatik olarak başlamasını sağlayın:

sudo systemctl start postgresql.service
sudo systemctl enable postgresql.service

PostgreSQL sunucusunun durumunu şununla kontrol edin:

sudo systemctl status postgresql.service

“Aktif (çalışıyor)” şeklinde bir çıktı görürseniz her şey yolunda demektir.

Start Postgres service

PostgreSQL sunucusu, varsayılan olarak 5432 numaralı TCP bağlantı noktasındaki istekleri dinler. PostgreSQL’in 5432 numaralı bağlantı noktasını dinleyip dinlemediğini kontrol etmek için aşağıdaki komutu çalıştırın.

ss -antpl | grep 5432

Aşağıdakine benzer bir çıktı göstermelidir.

Check postgres port

Adım 3: Debian’a pgAdmin 4 Kurulumu

pgAdmin 3 paketi, Debian 10 ile birlikte gelirken, pgAdmin 4 paketi gönderilmez. pgAdmin 4’ü kurmak için PostgreSQL’in resmi paket deposunu Debian 10’a eklememiz gerekiyor.

Öncelikle curl komutunu kullanarak GPG anahtarını sisteme ekleyin.

curl https://www.pgadmin.org/static/packages_pgadmin_org.pub | sudo apt-key add

Anahtar başarıyla eklendiyse, bir OK çıktısı almalısınız.

Add repo key

Anahtar eklendikten sonra, echo komutunu kullanarak resmi PostgreSQL paket deposunu /etc/apt/sources.list’dekisource.list dosyanıza ekleyin.

sudo sh -c 'echo "deb https://ftp.postgresql.org/pub/pgadmin/pgadmin4/apt/$(lsb_release -cs) pgadmin4 main" > /etc/apt/sources.list.d/pgadmin4.list && apt update'

Artık Debian’a pgAdmin 4’ü kurmaya hazırsınız. pgAdmin 4’ü yüklemek için aşağıdaki komutu çalıştırın.

sudo apt-get update
sudo apt-get install pgadmin4 -y

Kurulum tamamlandıktan sonra, pgAdmin 4 ile birlikte gelen bir web kurulum komut dosyasını çalıştırmalısınız. Bu kurulum komut dosyası, pgAdmin 4’ü web arayüzü/web modunda çalıştırmanıza olanak tanır.

Komut dosyasını çalıştırmak için aşağıdaki komutu çalıştırın.

sudo /usr/pgadmin4/bin/setup-web.sh

pgadmin4 ilk kullanıcı hesabı için, bir e-posta adresi ve bir şifre girmeniz istenecektir. Bu ilk kullanıcı için herhangi bir kullanıcı adı, güvenli bir şifre ve e-posta adresi girin. Tüm detayları doldurduktan sonra, kuruluma devam etmek için Enter tuşuna basın.

Bundan sonra size bir dizi soru sorulacak, varsayılanı kabul etmek için Y yazıp ENTER tuşuna basın.

Start setup script

4. Adım: Güvenlik Duvarını Yapılandırma

Pgadmin4’ü bir güvenlik duvarının arkasındaki bir sunucuya veya güvenlik duvarının etkin olduğu bir yönlendiriciye yüklediyseniz, güvenlik duvarınızda 80 ve 443 numaralı TCP Bağlantı Noktalarını açmanız gerekir.

Bunu ufw komutu ile yapabilirsiniz.

sudo ufw allow http
sudo ufw allow https
Configure the firewall

Tüm değişikliklerin etkili olması için güvenlik duvarını aşağıdaki komutla yeniden yükleyin.

sudo ufw reload

Güvenlik duvarının durumunu ve kurallarınızı kontrol etmek için şunu çalıştırın:

sudo ufw status

Bunun gibi bir şey görmelisiniz.

Check Firewall status

Adım 5: pgAdmin 4 Web Arayüzüne Erişim

Kurulumları tamamladığınıza göre, sunucunuzun IP adresinden pgAdmin 4’e erişebilirsiniz. Başlamak için bir web tarayıcısı açın ve aşağıdaki URL’yi adres çubuğuna yazın.

https://<your-servers-ip>/pgadmin4

Burada: <your-servers-ip>, PostgreSQL sunucunuzun gerçek IP adresidir.

Örneğin, 192.168.1.103’te pgAdmin 4’e erişmek için şunu yazın:

https://192.168.1.103/pgadmin4

Her şey yolunda giderse, aşağıda gösterildiği gibi bir oturum açma sayfası görmelisiniz. Kurulum sırasında oluşturduğunuz kullanıcı adını ve parolayı girin, ardından Oturum Aç’ı tıklayın.

Login to pgAdmin 4

Yetkilendirildikten sonra, pgadmin4 kontrol paneline yönlendirileceksiniz. Buradan, PostgreSQL sunucularınızı ve veritabanlarınızı yönetmek için pgAdmin 4’ü kullanabilirsiniz.

Pgadmin

Bu kadar! pgAdmin 4’ü bir Debian 10 sistemine başarıyla yüklediniz.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.