Ansible

Ansible, Ansible Galaxy ve Ansible Tower Arasındaki Fark Nedir?

Ansible, açık kaynaklı bir yapılandırma yönetim aracı ve BT otomasyon platformudur. Yazılım sağlama, yapılandırma yönetimi ve uygulama dağıtımını otomatikleştirmeye yardımcı olur.

Ansible, diğer yapılandırma yönetimi uygulamaları gibi değildir. Onu Chef, CFEngine, Salt ve Puppet gibi diğer yapılandırma yönetimi araçlarından farklı kılan da budur.

Ansible Tower, Ansible’ı yönetmek için web tabanlı bir arayüz sağlar. Ansible kullanıcılarının, hızlı dağıtımlar ve yapılandırma izleme için kullanımı kolay, sezgisel bir arabirim ihtiyacından doğmuştur.

Ansible Tanıtımı

Ansible, yazılım sağlama ve yapılandırma yönetimini otomatikleştiren, yapılandırma yönetimi için açık kaynaklı bir araçtır. Birden fazla makineyi tek bir sunucu makinesinden kontrol edebilir ve yapılandırabilirsiniz.

ansible

Konfigürasyonun ana makineden tüm düğümlerine “gönderildiği”, push tabanlı bir sistemle çalışır.

Yapılandırmalar YAML kullanılarak yazılır. Anlaması kolay ve sunucu yöneticilerinin oluşturabileceği kadar basittir. SSH üzerinden çalışır ve taşıma katmanı olarak OpenSSH kullanır.

Tüm Ansible yapılandırmaları, çalışma kitabı (playbook) dediğimiz bir dizi YAML dosyasında bulunabilir. Bu başucu kitabı görevler içerir. Düğümleri yapılandırmak için bir görev bir modül kullanır.

Çalışma kitapları, yapılandırmaların yazılabileceği bir yerdir. Bir çalışma kitabında yazılan tüm görevler aynı sırada yürütülür. Hem senkron hem de asenkron yürütmeyi destekler.

Ansible Galaxy Tanıtımı

Ansible Galaxy, kullanıcıların rolleri paylaşmasına ve almasına olanak tanır. Ansible Galaxy, sunucu yapılandırmasında yeniden kullanılabilir rollerin kullanılmasını teşvik eder. Ansible Galaxy genellikle projelerde kullanılır.

Galaxy

Ansible Galaxy, temel olarak Ansible rol açıklamalarının halka açık bir deposudur. README’ler tüm Rollere dahildir. Rolün kullanımı ve değişkenleri hakkında bilgi sağlarlar.

Ansible Galaxy’nin sürekli gelişen ve büyüyen birçok rolü vardır. Roller, daha büyük oyun kitaplarını parçalara ayırmanıza ve yapılandırılmış bir yapı oluşturmanıza olanak tanır. Kendi rollerinizi değiştirebilir ve daha sonra bunları istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Ansible Galaxy Rol Yapısı

  • README.md rolü açıklayan Benioku dosyasıdır. Benioku dosyası, rolün giriş parametreleri ve örnek bir yml hakkında tüm ayrıntıları içerir.
  • tasks – Tüm görevler, görevlerdeki Rol tarafından listelenebilir. Rol için giriş noktası Main.yml’dir. İnfazın başladığı yer burasıdır. Bu dosya başka dosyalar içerebilir.
  • handlers – Bu kategori, bu rolde veya başka herhangi bir rolde kullanılabilecek işleyicileri içerir.
  • defaults – Rol için varsayılan değişkenler.
  • vars – Rol için varsayılanlardan daha önemli olan değişkenler.
  • files – Bu dosyalar, Rol kullanılarak dağıtılabilir.
  • templates – Bu bölüm, Rol aracılığıyla kullanılabilecek şablonları içerir.
  • meta – Meta veriler, metadaki rolleri tanımlamak için kullanılabilir. Bu dosya ayrıca Rol bağımlılıklarını da içermelidir.
  • tests – Yürütülecek CI testleri.
  • library – Rollere Modülleri veya Eklentileri Gömme. init komutu tarafından oluşturulmadı. Ayrıca bu klasörde Python’da özel bir modül oluşturabilir ve ardından görevlerinizde kullanabilirsiniz.

Ansible Galaxy, roller oluşturmanıza ve yönetmenize izin veren bir araçtır. Ansible’ın yeni sürümlerini göreceksiniz ve değişiklikler olacak. Ansible sürüm 2.2.8, toplama özelliğine sahipti. Ansible içeriği koleksiyonlar halinde dağıtılır. Modülleri, çalışma kitaplarını ve eklentileri paketlemek ve dağıtmak için kullanılırlar.

Ansible Kulesi Tanıtımı

Ansible Tower, Ansible için kullanıcı arabirimidir. Birçok farklı BT ekibi tarafından kullanılabilen web tabanlı bir çözümdür.

Ansible Tower, bir arabanın kontrol paneline benzetilebilir. Panel size aracınızın durumu hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri gösterir: hız, yağ seviyesi, kalan benzin vb. Ansible Tower, Ansible motorunun paneli olarak düşünülebilir.

Ansible-Tower

Ansible Tower, kullanıcıların bir grafik kullanıcı arabirimi aracılığıyla görevleri uzaktan yürütmesine olanak tanır. Ansible işleri çalışmakitapları aracılığıyla yürütülebilir. Bu çalışma kitapları, Ansible CLI kullanılarak yürütülebilir. Ancak Ansible Tower, çalışma kitabı yönetiminin ve yürütülmesinin GUI aracılığıyla yapılmasına izin verir.

Önceden var olan çalışma kitaplarını çalıştırabilir veya kendinizinkini oluşturabilirsiniz. Ansible Tower ayrıca entegre bildirimler sunar. Bu, bir iş tamamlandığında veya başarısız olduğunda belirli ekiplerin bilgilendirilmesini sağlar. Bu tür çapraz iletişim, herhangi bir kuruluş için hayati önem taşır.

Ayrıca, işleri çalıştırmaya kimin yetkili olduğunu doğrulamanıza olanak tanıyan Rol Tabanlı Erişim Kontrolü (RBAC) sağlar. Bu, yalnızca belirli kullanıcıların Ansible Tower’da işleri yürütmesine izin verir. Bu genellikle endüstri güvenlik düzenlemelerine uymak için gereklidir.

RBAC sağlar ve ayrıca herhangi bir zamanda hangi işten kimin sorumlu olduğunu ayrıntılarıyla gösteren bir denetim günlüğü gösterir. Bu, Ansible’ı kendi başına kullanırsanız bulması zor olan ek güvenlik sağlar.

Ansible Tower, farklı uygulamalarda uzaktan kod yürütülmesine izin verir. Bir VM yanlış durumda olabilir ve yeniden başlatılması gerekebilir ve Ansible Tower bunu yapmayı kolay ve güvenli hale getirir.

Uzaktan yazılım yükleme, güvenlik açıklarını hızlı bir şekilde düzeltmek veya parolaları sıfırlamak için kullanılabilir. Ansible Tower, tüm ağ altyapınız ve Ansible aracılığıyla dağıtılan VM’leriniz için tek adresinizdir.

Ansible Tower, Ansible’ın aksine ücretsiz değildir. Ansible Tower’ın iki versiyonu vardır: Premium ve Standart. Hangi sürümün en iyi olduğu size ve şirketinizin BT gereksinimlerine bağlıdır. Standart sürümler çoğu BT işlemi için uygundur. Premium, görev açısından kritik DevOps için tasarlanmıştır.

Red Hat, onlarla iletişime geçtikten sonra size kesin fiyat bilgilerini sağlayacaktır. Standart sürüm, 100 düğüm için yıllık yaklaşık 10.000 ABD dolarına mal olacaktır.

Ansible vs Ansible Galaxy vs Ansible Tower

Ansible, bir BT otomasyon aracı olarak kullanılabilir. Yazılım dağıtabilir ve sistemleri yapılandırabilir. Ayrıca, sürekli dağıtımlar veya sıfır kapalı kalma süreli toplu güncellemeler gibi daha karmaşık BT görevlerini yönetebilir. Ansible’ın birincil hedefleri basitlik ve kullanım kolaylığıdır.

Ansible Tower ise “Mac ve Windows için en güçlü Git İstemcisi” olarak tanımlanıyor. Git’in tüm güçlü özelliklerini daha verimli bir GUI’de kullanabilirsiniz. Ansible Galaxy, Ansible rollerini depolamak için kullanılabilir. Ansible Galaxy, Python için PyPI veya Java için Maven’in eşdeğeridir.

Ansible Kulesi, Ansible olmadan kullanılamaz. Ansible Tower, Ansible Tower ile birlikte kullanılabilir. Ansible, altyapı yönetiminizi ve dağıtımınızı yönlendiren motordur.

Ansible Tower, her şeyin iç işleyişini görmemizi sağlıyor. Kuruluşunuzun altyapısının güvenlik uyumluluğunu görmenizi ve kontrol etmenizi sağlar.

Ansible Tower, Ansible dağıtımlarınız için RBAC sağlayabilir. Altyapınızı gözden geçirmek için kodlama becerisi olmayan profesyoneller arıyorsanız, Ansible Tower da harika bir seçenektir.

Ansible vs Ansible Tower vs Ansible Galaxy Karşılaştırması:

AnsibleAnsible TowerAnsible Galaxy
Açık kaynaklı yapılandırma yönetimi aracıAnsible’ın kullanıcı arayüzüRoller ve koleksiyon deposu
CLI aracılığıyla çalışma kitaplarını yürütürOyun kitaplarını GUI aracılığıyla yürütüransible-galaxy’yi CLI kullanarak çalıştırır
2012’de İlk Sürüm2015’te İlk Sürüm2016’da İlk Sürüm
kullanımı ücretsiz100 düğüm için yıllık 5000$’dan başlarkullanımı ücretsiz
Kurulumu ve kullanımı çok basitTüm Ansible ortamınıza görünürlük sağlarFarklı çalışma kitaplarındaki kod bloklarını yeniden kullanabilir

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.