Arch

Arch Linux PKGBUILD’lerini (Depolar ve AUR) DEB Paketlerine Dönüştürmek

Arch Linux depoları oldukça kapsamlıdır ve genellikle güncel yazılımlar içerir. Ve eğer depolarda bir şey mevcut değilse, büyük olasılıkla AUR’de (ArchLinux Kullanıcı Deposu) mevcuttur.

Debian / Ubuntu üzerinde APT ve bunlara dayalı Linux dağıtımları (Pop!_OS, Linux Mint, vb.) kullanarak kolay kurulum için Arch Linux depolarından ve AUR’den gelen paketleri DEB paketlerine dönüştürebilseydiniz ne olurdu?

makedeb , mpm ve makedeb-db tam da bunu yapmanıza izin veren bir dizi araçtır.

  • makedeb Arch Linux PKBUILD dosyalarından APT kullanılarak kurulabilen Debian paketleri oluşturur
  • mpm AUR ve Arch Linux depolarından Debian ve Debian tabanlı Linux dağıtımlarında paketleri kurmak, güncellemek ve klonlamak için kullanılabilen makedeb için kullanılan bir paket yöneticisidir.
  • makedeb-db Arch Linux bağımlılık adlarını Debian karşılıklarına dönüştürür

Elbette proje henüz emekleme aşamasında olduğundan ve bu araçların indirilebilecek kararlı sürümleri (alfa sürümlerinin yanı sıra) olsa da , Arch Linux’tan Debian / Ubuntu’ya yükleyebileceğiniz yalnızca birkaç paket var . Ek olarak sisteminizde kararsızlığa yol açabileceğinden bir test ortamında kullanmanız daha uygun olacaktır.

Bu nedenle, paketleri henüz Debian veya Ubuntu’ya kurmak için tam Arch Linux depolarını ve AUR’yi kullanamazsınız. Ancak projeyi beğendiyseniz, geliştiricinin bunu daha fazla paketi çalıştırmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kurulum ve kullanım

Debian, Ubuntu ve bunlara dayalı herhangi bir Linux dağıtımına (Linux Mint, Pop!_OS, vb.) makedeb, mpm ve makedeb-db yüklemek için , depoyu ekleyerek ve yazılım kaynaklarını güncelleyerek başlayın:

sudo wget 'https://hunterwittenborn.com/keys/apt.asc' -O /etc/apt/trusted.gpg.d/hwittenborn.asc

echo 'deb [arch=all] https://repo.hunterwittenborn.com/debian/makedeb any main' | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/makedeb.list

sudo apt update

Ardından, makedeb, mpm ve makedeb-db’nin kararlı sürümünü yükleyin:

sudo apt install mpm makedeb makedeb-db

mpm paket yöneticisi aşağıdaki seçenekleri destekler:

  • search paket aramak
  • clone bir paketi klonlamak
  • install bir paket kurun
  • update kurulu paketleri güncelle (“güncelleme” Debian’da başka bir şey yaptığından, kullanıcıların kafasını karıştırmamak için bunun “güncelleme” yerine “yükseltme” olmasını tercih ederdim)

Bir test olarak, bunu kurduktan sonra, matcha-gtk-theme AUR paketini DEB’ye dönüştürmek için aşağıdaki komutu kullanarak kurabilirsiniz:

mpm install matcha-gtk-theme

Önemli: mpm’yi sudo yetkisi ile çalıştırmayın!

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.