Almanya’nın iktidardaki CDU partisi açık kaynağı ilke olarak kabul etti

Almanya’nın iktidardaki Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU), açık kaynak prensiplerinin kamu alımları için geçerli olması gerektiğini söyledi. Bu politika belgesi CDU’nun Leipzig’de cuma ve cumartesi günü düzenlenen yıllık kongresinde kabul edildi.

CDU’nun açıklamasında “Yalnızca açıklık rekabet yaratıyor, açıklık yoluyla rekabet yaratan yeni oyuncular ünlü şirketlere meydan okuyabilir” diye yazıyor ve “Kamu kaynağı ile finanse edilen yazılımlar tüm vatandaşlara hizmet etmeli. Ayrıca, ücretsiz ve açık API’ler bağımsız gelişim için erişimi kolaylaştırmalıdır. ” denmektedir. Federal Ekonomi Bakanlığı’nın dijital ekonomisinin komisyoncusu Thomas Jarzombek’ten: “Açık Kaynak, Almanya ve Avrupa’nın, Amerikalılar ve Çinlileri yakalaması için bir fırsat” dedi.

Dijital egemenlik

CDU Kongrede , dijital egemenliği, Avrupa’nın dijital yaklaşımının özü haline getirmeye karar verdi. Parti, devletin BT projeleri hakkındaki tüm belgeleri paylaşma, genel standartları kullanma ve açık arayüzler sunma cesaretine sahip olmasını istiyor. “Open-X adlı bu yeni paradigmaya güveniyoruz” diyor.

Dijital Anlaşmanın kabulü, özgür bir yazılım savunucusu grubu olan FSFE ve ülkenin on altı eyaletinden biri olan Hessen’deki Korsan Partisi tarafından memnuniyetle karşılandı. FSFE’nin AB kamu politikaları program yöneticisi Sander Alexander verdiği demeçte, “CDU’nun devlet ve devlet meclisleriyle birlikte çalışmasını ve kamu tarafından finanse edilen yazılımların ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılım lisansı altında yayınlanması için yasal bir temel oluşturmalarını bekliyoruz” dedi.

Peki ya bizde;

Etkinliklerde, sunumlarda, toplantılarda, zirvelerde kurulan -cek li -cak lı cümleler bile bizi gelip geçti ama hala bir arpa boyu yol almayı başaramadık. Bu sistemsizlik , yeniliğe karşı oluşturduğumuz ön yargıların ürettiği direnç ile birleşince olay her zaman söylendiği gibi “Bu filmi daha önce görmüştük” seviyesine çekiliyor ve konuya olan ilgi sıcaklığını yitirip nihayetinde tarihin tozlu sayfalarında yerini alıyor.

Eğer devlet bunu bir politika haline getirip kitlelerin uygulaması için gerekli şartları sağlamaz ise “bu filmi izleyenler” kollarını göğüslerinde kavuşturup, gevrek gülüşleri ile bu işe gönül vermiş kişileri ezmeye devam edecekler. Toplumu motive edici, tabana nüfuz eden, ileriye dönük, uyumluluk sorunlarını gidermeye dönük adımlar atılması gerekmektedir.

Ama ben açık kaynaklı özgür yazılımlar kullanmak ve Satürn’ün halkalarında gezinmek istiyorum. Yoksa Elon Musk Marsa giderken arkasından su dökeriz.