Alman silahlı kuvvetleri, açık kaynak kodlu iletişim yazılımını test ediyor

Federal savunma bakanlığı, Aralık ayında Alman parlamentosuna verdiği demeçte, Almanya’nın birleşik silahlı kuvvetleri olan Bundeswehr’in güvenli bir açık kaynaklı sohbet yazılımı olan Matrix’i test ettiğini söyledi. Bakanlığa göre, yazılım potansiyel olarak sadece silahlı kuvvetler tarafından değil, diğer devlet daireleri tarafından da kullanılabilir durumda.

Bakanlık, Matrix’in hükümetlerarası bir çalışma grubu tarafından ele alındığını belirtti. Güvenli sohbet yazılımının test edilmesi, Kasım ayında savunma bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer tarafından Bundestag’a (parlamento) yapılan bir brifingde paylaşıldı.

Matrix’in yanı sıra, Almanya Şansölyesi ve Federal Bilgi Güvenliği Ofisi (BSI), İsviçre merkezli şirket tarafından geliştirilen başka bir açık kaynak sohbet hizmeti olan Wire’ı da test ediyor.

Herkese açık

Fransa’da ise Matrix, merkezi hükümet genelinde yaklaşık 500 memur tarafından kullanılıyor. Fransa, adı geçen yazılımı Tchap ismi ile Fransa’ya özgü olacak şekilde uyarlıyor ve bu çalışmaları Matrix’i geliştiren İngiltere merkezli yazılım şirketi olan New Vector firması ile birlikte sürdürmekteler.

Matrix ekibi tarafından Twitter’da yayınlanan ve işbirliğinin artık ‘kamuya açık’ olmasından mutlu olduklarını belirten bir mesajda yayınlanmış.

Peki ya bizde,

Özel sektör yüzüne bakmaz, kamu desteklemez, yapan yalnız kalır. Önümüze bakmak yerine geçmişe takılıp kalmanın bizi bir yere taşımadığını, ortaya çıkan ürünleri geliştirmeye destek olmayıp sıfırdan üretmenin enerji israfı olacağını, birlik olmak yerine birbirimizle uğraşmanın yerimizde saymaktan başka bir şey olmadığını, bal bal demekle ağzın tatlanmadığını, konfor alanından çıkmadan ayağımızdaki prangalardan kurtulacak projelerin gelişemeyeceğini anlamak için olması gereken nedir?