Web Tarayıcısı Üzerinden Snapdrop Kullanarak Birden Fazla Cihaz Arasında Dosya Paylaşın

Snapdrop , bir web tarayıcısı aracılığıyla aynı ağdaki birden fazla cihaz arasında kolayca dosya paylaşmak için basit ama etkileyici bir web uygulamasıdır.

Hangi cihazı veya işletim sistemini kullandığınızın hiç bir önemi yoktur. Snapdrop, tüm cihazlar aynı ağda olduğu sürece dosyaları birden fazla platformda paylaşabilir. Örneğin, bir Android telefondan bir Linux masaüstüne dosya aktarabilir veya iPhone’unuzdaki dosyaları bir Windows sistemine paylaşabilir veya iki mobil cihaz arasında dosya paylaşabilirsiniz. Snapdrop, herhangi bir yapılandırma veya kurulum gerektirmeden çalışır.

Snapdrop kullanarak dosya aktarmak güvenlidir! Dosyalarınız herhangi bir sunucuya yüklenmeyecektir. Tarayıcınız WebRTC destekleyorsa Snapdrop, eşler arası (P2P) bir bağlantı kullanır. Ağdaki cihazları bulur ve dosyaları yerel olarak wifi aracılığıyla aktarır. Dosyalar WebRTC kullanılarak gönderildiğinden, tüm dosyalarınız şifrelenecektir. WebRTC’yi desteklemeyen tarayıcılarda Snapdrop, dosyaları aktarmak için Web Soketleri kullanır ve istemcileri bir akışa bağlar.

Snapdrop, web tabanlı bir uygulamadır, bu yüzden onu kurmanıza bile gerek yoktur. Tek ihtiyacınız olan yalnızca Google Chrome veya Mozilla Firefox gibi bir web tarayıcısı.

Snapdrop, Apple’ın AirDrop yerel dosya paylaşım aracı için web tabanlı bir alternatif olarak kabul edilir . Buna AirDrop’un HTML5 klonu diyebilirsiniz.

Web Tarayıcısı Üzerinden Snapdrop Kullanarak Birden Fazla Cihaz Arasında Dosya Paylaşın

Daha önce de belirtildiği gibi, Snapdrop herhangi bir kurulum gerektirmez! Masaüstünüzden veya mobil cihazlarınızdan snapdrop.net ‘e tıklayarak Snapdrop web sitesini açın.

Snapdrop web sitesi şimdi varsayılan web tarayıcınızda açılacaktır. Cihazınıza rastgele bir isim verilecektir.

Snapdrop web sitesi

Snapdrop sitesini masaüstü bilgisayarımda ve tablet bilgisayarımda açtım. Her iki cihaz da birbirlerinin tarayıcısında görülebiliyor.

Snapdrop, bir Tablet PC’de şu şekilde görünür:

Tablet PC'de Snapdrop sitesi

Cihaz tarayıcı oturumunda göründüğünde, eklemek için üzerine tıklamanız ve paylaşmak istediğiniz dosyayı seçmeniz yeterlidir. Diğer cihazda bir dosya indirme bildirim mesajı görünecektir. Dosyayı kabul edip indirebilir veya yok sayabilirsiniz. Bu kadar basit!

Dosyaları web tarayıcısı aracılığıyla Snapdrop kullanarak paylaşın

Mobil veya masaüstü sisteminiz için son derece basit bir dosya paylaşım aracı arıyorsanız, Snapdrop iyi bir seçim olabilir!

Yazının oriinalini buradan okuyabilirsiniz.