Uygulama

VirtualBox 7.0, DXVK ve Güvenli Önyükleme Desteği ile Yayınlandı

Oracle bugün VirtualBox 7.0’ı GNU/Linux, Solaris, macOS ve Windows sistemleri için en yeni kararlı serisi olarak piyasaya sürdü.

VirtualBox 7.0’ın öne çıkan özellikleri arasında, komut satırı aracılığıyla (yapılandırma günlükleri ve kayıtlı durumlar dahil) tamamen şifrelenmiş sanal makineler için ilk destek yer alıyor. Ayrıca sanal TPM 1.2 ve TPM 2.0 aygıtları için destek bulunuyor.

Grafik kullanıcı arabirimi VirtualBox 7.0’da, yerel motoru kullanan GNU/Linux sistemlerinde iyileştirilmiş tema desteği, hatalar ve diğer temel işlevler hakkındaki tüm bilgileri görebileceğiniz yeni bir bildirim merkezi de dahil olmak üzere çok sayıda değişiklik aldı.

GUI ayrıca, konuk VM’leri çalıştırmanın CPU kullanımı, RAM kullanımı, disk G/Ç hızı vb. performans istatistiklerini listeleyen “top” veya “resource monitor”e benzer yeni bir yardımcı program içerir, ana bilgisayarın ekran koruyucusunu devre dışı bırakmak , X11’deki çoklu monitör kurulumlarında fare kullanımı, yeniden çalışılan genel tercihler, makine ayarları ve sihirbazlar, iyileştirilmiş genel erişilebilirlik ve sanal makine listesinin iyileştirilmiş halide gelen değişiklikler arasında.

VirtualBox 7.0’da da ses kaydı özelliği geliştirildi ve OGG Vorbis, artık WebM kapsayıcıları için Opus yerine varsayılan ses formatı olarak kullanılıyor.

VirtualBox 7.0, çeşitli GNU/Linux dağıtımları için resmi web sitesinden şu anda indirilebilir. Dağıtımınız burada listelenmiyorsa, tüm dağıtımlar için evrensel yükleyiciyi kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Ayrıca kurulumdan sonra eksiksiz bir sanallaştırma deneyimi için Oracle VM VirtualBox Extension Pack’i indirip kurmayı unutmayın.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.