Uygulama

Ubuntu Masaüstünde Wayland nasıl etkinleştirilir/devre dışı bırakılır

Wayland, bir görüntü sunucusu ile istemcileri arasındaki iletişimi belirten bir iletişim protokolüdür.  Ubuntu’da kullanıcılar Wayland’i ihtiyaçlarına göre etkinleştirmeyi veya devre dışı bırakmayı seçebilirler.  Varsayılan olarak Ubuntu’nun masaüstü ortamı Wayland üzerinde çalışır ancak Xorg görüntüleme sunucusuna geçiş yapmak da mümkündür.  Bu eğitimde, Ubuntu masaüstünde Wayland’in nasıl etkinleştirilip devre dışı bırakılacağı gösterilecektir.
Wayland yerine Xorg kullanmanın nedenleri, Wayland’i kullanırken grafiksel hatalarla veya performans sorunlarıyla karşılaşmanızdır.  Wayland her zaman her tür yazılımla iyi çalışmaz.  Xorg, Wayland ile sorun yaşadığınızda güvenli geri dönüş seçeneğidir.  Her ikisi de Ubuntu’ya dahil olduğundan ve varsayılan olarak kurulduğundan, aralarında geçiş yapmak nispeten kolaydır.

 

Adım adım talimatlarla Ubuntu Masaüstünde Wayland nasıl etkinleştirilir/devre dışı bırakılır

BİLİYOR MUSUN?
Kullanıcılar, uygulama uyumluluğu nedeniyle Wayland’i etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak isteyebilir.  Bazı uygulamalar hala Wayland desteğinden yoksun olduğundan Ubuntu, kullanıcılara bu tür sorunları çözmek için X görüntüleme sunucusunu etkinleştirme seçeneği sunuyor.
 1. GNOME masaüstü ortamının varsayılan görüntü yöneticisi GDM3’tür.  Bu nedenle, Wayland’i devre dışı bırakmak veya etkinleştirmek için /etc/gdm3/custom.conf dosyasını düzenleyeceğiz.  Bir komut satırı terminali açın ve bu dosyayı root izinleriyle açmak için nano’yu veya favori metin düzenleyicinizi kullanın.
  $ sudo nano /etc/gdm3/custom.conf
  
 2. Bu dosyada #WaylandEnable=false yazan satırı arayın.  Bu satırın açıklamasını kaldırabilir ve Wayland’in etkinleştirilmesini isteyip istemediğinize bağlı olarak doğru veya yanlış olarak ayarlayabilirsiniz.Wayland’i etkinleştirin:
  WaylandEnable=true
  

  Veya Wayland’i devre dışı bırakın:

  WaylandEnable=false
  

   

  Editing the Wayland settings inside the GDM3 configuration file
  GDM3 yapılandırma dosyasındaki Wayland ayarlarını düzenleme
 3. İstediğiniz değişiklikleri yaptıktan sonra bu dosyayı kaydedin ve çıkın.  Değişikliklerin etkili olması için GDM3’ü yeniden başlatmanız veya Ubuntu masaüstünüzü yeniden başlatmanız gerekecektir.
  $ sudo systemctl restart gdm3
  
 4. Wayland’ı kullanarak Ubuntu Masaüstüne giriş yapmak için dişli düğmesine tıklayın ve giriş yapmadan önce Ubuntu seçeneğini seçin.  Wayland görüntüleme sunucusunu devre dışı bıraktıysanız yalnızca Xorg seçeneğinin olduğunu görürsünüz .
  UBUNTU WAYLAND VS X11
  Ubuntu iki görüntü sunucusu protokolünü destekler: Xorg ve Wayland.  Xorg, geniş uyumluluğuyla bilinen daha eski, geleneksel bir sunucudur ancak modern standartlarla karşılaştırıldığında daha az güvenli ve verimlidir.  Ubuntu 17.10’da varsayılan olarak sunulan Wayland, istemciler aracılığıyla oluşturmayı yöneterek, performansı artırarak, gecikmeyi azaltarak ve uygulamaları izole ederek güvenliği artırarak bu modeli basitleştirir.  Ancak Wayland, eski yazılımlarla uyumluluk sorunlarıyla karşılaşabilir ve bu da ara sıra Xorg’a geri dönüş yapılmasını gerektirir.  Bu geçiş, Ubuntu’nun çok çeşitli uygulamalara yönelik desteği korurken daha güvenli ve sağlam bir kullanıcı deneyimine doğru ilerlemesini vurgulamaktadır.

   

  Login to Ubuntu using Wayland display server
  Wayland görüntüleme sunucusunu kullanarak Ubuntu’da oturum açın

 

 

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.