Thunderbird 115, Büyük Kullanıcı Arabirimi Değişiklikleriyle Çıktı

Thunderbird e-posta istemcisinin yepyeni bir sürümü çıktı ve çok iyi görünüyor!

Geçen yıl tanıtılan büyük kullanıcı arabirimi değişikliklerinin çoğu burada, “Süpernova” olarak adlandırılan ve 11 Temmuz’dan itibaren güzel bir şekilde yenilenmiş Thunderbird ana sayfasından Windows, macOS ve Linux için indirilebilen Thunderbird 115’te ilk kez sahneye çıkıyor.

Thunderbird’ün Ürün ve İş Geliştirme Müdürü Ryan Sipes’in alıntısıyla, “Thunderbird’ü önemli ölçüde daha iyi bir e-posta istemcisi yapacak gelecek sürümler için sağlam bir temel oluşturmak” amacıyla müşterinin kod tabanı kapsamlı bir şekilde yeniden inşa edildi.

Yeni sürümü başlattığınız anda puan farklarını fark edeceksiniz:

Hangisini tercih edersiniz?

Thunderbird 102’de sunulan boşluk kenar çubuğu artık tam yüksekliğe çıkıyor (kullanmazsanız yine de katlanabilir durumda) ve başlık çubuğu hem arama çubuğunu hem de “AppMenu” (ana menü) içeriyor. Ve yalnızca ‘gelen kutusu’ açık olduğunda, sonunda her zaman istediğin tamamen temiz görünüme kavuşursun.

Dikey düzen kullanıcısı? Bu benim kişisel tercih ettiğim düzen. Boşluk kenar çubuğu kapatıldığında ve tamamen yeni “kart görünümü” etkinleştirildiğinde, Thunderbird’ün dikey görünümü benim mükemmel kullanıcı arayüzüm olmaya çok yakın:

Yeni ‘Kart Görünümü’ kullanılarak v115 ile dikey mod karşılaştırması

AppMenu (≡) (artık başlık çubuğunda bulunur) klavyeyle erişilebilir hale getirildi. Ayrıca daha temiz bir görünüme sahiptir. Geliştiriciler, alt menüleri azaltmak, genel seçenekleri ortaya çıkarmak ve kullanıcıların aradıklarını daha hızlı bulmalarına yardımcı olmak için simgeleri kullanmak için yeniden çalıştı.

Geliştirilmiş uygulama menüsü tasarımı

Diğer önemli noktalar:

 • Takvim geliştirilmiş bir renk paleti kazanıyor
 • Sıralanabilir klasör modları
 • Yerel klasörleri gizleme seçeneği
 • Yeniden şekillendirilmiş ‘yoğunluk’ kontrolleri
 • Klasör bölmesinde renkli yeni ‘etiketler’ görünümü
 • Adres Defteri iyileştirmeleri
 • erişilebilirlik meraklıları
 • Klasör bağlam menüsüne “Taşı” ve “Kopyala” eklendi
 • Çeşitli OpenPGP geliştirmeleri
 • Fastmail için OAuth2’yi destekler
 • Her zaman tepsi simgesini gösterme seçeneği (Windows)

Thunderbird 115’i indirin

En son sürümü Windows, macOS ve Linux için resmi Thunderbird web sitesinden alabilirsiniz. macOS ve Windows’taki mevcut Thunderbird kullanıcıları da önümüzdeki günlerde uygulama aracılığıyla güncelleme yapabilir.

Linux dağıtımları, bu güncellemeyi nasıl ve ne zaman paketleyip yayınlayacaklarına göre farklılık gösterecektir.

Ubuntu 22.04 ve 23.04’te bu güncelleme, depolar aracılığıyla bir yazılım güncellemesi olarak yayınlanmayacaktır (bilmediğim bazı değişiklikler olmadıkça). Ubuntu’daki en son sürümü Snap Store’dan, Flathub’dan yükleyebilir veya ikili yapıyı Thunderbird web sitesinden alabilirsiniz.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.