Uygulama

Terminali Web Tarayıcıdan Gerçek Zamanlı Olarak Paylaşın

TermPair nedir?

TermPair , herkesin Terminal oturumlarını web tarayıcısından gerçek zamanlı olarak görüntülemesine ve kontrol etmesine izin veren bir web hizmetidir. Basitçe söylemek gerekirse, insanların gerçek zamanlı olarak işbirliği yapmasına, görüntülemesine, paylaşmasına olanak tanır.

TermPair’i kullanarak, Terminalinizi Web’de hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde paylaşabilir ve herhangi bir İnternet özellikli cihazdan kontrol etmenin yanı sıra erişim de sağlayabilirsiniz.

TermPair uçtan uca şifreleme kullanır , bu nedenle tüm Terminal verileri istemci ve web tarayıcısı arasında güvenli bir şekilde aktarılır. Ne TermPair sunucusu ne de herhangi bir üçüncü taraf iletilen verileri okuyamaz.

Kullanımı tamamen ücretsizdir ve TermPair’in kaynak kodu GitHub’da herkese açıktır. TermPair, Python ve CSS, HTML ve JavaScript gibi web teknolojileri kullanılarak yazılmıştır.

TermPair nasıl çalışır?

TermPair aşağıdaki bileşenlerden oluşur:

  • TermPair sunucusu,
  • Unix terminal istemcisi (sisteminiz),
  • İnternet tarayıcısı.

Veri aktarımı, Terminal istemcisi ile tarayıcı arasında aşağıda açıklandığı gibi gerçekleşir:

  1. Öncelikle sistemimizden termpair serve komutu ile TermPair sunucusunu başlatıyoruz. TermPair sunucusu, Terminaliniz ve tarayıcınız arasında bir yönlendirici görevi görür. Terminal istemcileri ve bağlı tarayıcılar arasında şifreli veri gönderir.

2. TermPair sunucusu, Unix terminal istemcisinden gelen termpair websocket bağlantılarını dinler ve bağlı tüm tarayıcılara bir eşleme sağlar.

3. Unix terminal istemcisinde, yeni bir kabuk ile bir pseudoterminal (pty) işlemi başlatılır ve kullanıcının sisteminde bir şifreleme anahtarı oluşturulur.

4. Şifreleme anahtarı oluşturulduktan sonra, yeni istemci oturumu benzersiz bir oturum kimliğiyle TermPair sunucusuna kaydedilir.

5. Ardından, tüm pty IO gizli bir anahtar kullanılarak şifrelenir, bu nedenle TermPair sunucusu bunu okuyamaz. Terminal verileri şifrelendikten sonra, daha fazla yönlendirme için websocket aracılığıyla TermPair sunucusuna paylaşılır.

6. TermPair sunucusu, şifreli terminal verilerini alır ve websocket aracılığıyla tarayıcılara gönderir. TermPair sunucusunun gizli anahtarı almadığını unutmayın. Yalnızca şifrelenmiş verileri alır.

7. Tarayıcı, URL’nin bir kısmı aracılığıyla gizli şifreleme anahtarını alır. Gizli anahtarı içeren URL karması, TermPair sunucusuna gösterilmeyecektir.

8. Tarayıcılar şifrelenmiş verileri aldığında, gizli anahtarı kullanarak şifrelerini çözer ve son olarak tarayıcıda Terminal çıktısını görüntüler.

9. Benzer şekilde, veriler tarayıcıdan terminale gönderildiğinde, gizli bir anahtar kullanılarak şifrelenir ve TermPair sunucusuna iletilir.

10. Sunucu şifrelenmiş verileri alır ve verileri Terminal’e geri gönderir. Verilerin şifresi, Terminal’deki gizli anahtar kullanılarak çözülür ve son olarak standart çıktıda görüntülenir.

Uyarılar

TermPair, gerçek zamanlı olarak işbirliği yapmak isteyenler için oldukça faydalıdır. Ayrıca bazı güvenlik boşluklarına dikkat etmekte önemli.

Bunu asla halka açık bir yerde denememelisiniz. Birisi paylaşılan URL’yi görebilir ve sisteminizin kontrolünü ele geçirmeye çalışabilir. Daha da önemlisi, birinin Terminalinizi kontrol etmesine izin verirseniz neler yapabileceğinin farkında olmalısınız.

Linux’ta TermPair’i kurun

TermPair’in çalışması için Python 3.6+ yüklü bir Linux sisteminiz olmalıdır .

Aşağıdaki gibi pipx veya pip paket yöneticilerini kullanarak Linux’ta TermPair’i kurabilirsiniz:

$ pipx install termpair
veya
$ pip install termpair

TermPair’i yüklemeden de çalıştırabilirsiniz:

$ pipx run termpair serve
veya
$ pipx run termpair share --open-browse

TermPair kullanarak terminalleri web tarayıcısından gerçek zamanlı olarak paylaşın ve kontrol edin

1. Şu komutu kullanarak TermPair sunucusunu başlatın:

$ termpair serve

2. Yeni bir Terminal penceresi veya sekmesi açın ve Terminalinizi paylaşmak için aşağıdaki komutu çalıştırın:

$ termpair share --host "http://localhost/" --port 8000

3. Web tarayıcınızı açın ve adres çubuğuna terminal ekranında verilen oturum kimliğini yapıştırın.

4. Tam kontrol vermek istemiyorsanız --no-browser-control, veya -nseçeneğini kullanabilirsiniz .

$ termpair serve
$ termpair share --host "http://localhost/" --port 8000 -n

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.