Doküman

Raspberry Pi 4 Bilgisayarınızda Android 12 Çalıştırabilirsiniz

Akıllı telefonunuz henüz Android 12’yi çalıştırmasa bile, artık Google’ın en yeni mobil işletim sistemini bir Raspberry Pi 4, 400 veya CM4 bilgisayarda kullanabilirsiniz.

Tanınmış XDA üyesi KonstaT (KonstaKANG) tarafından oluşturulan ve Raspberry Pi 4 Model B, Raspberry P 400 ve Raspberry P Compute Module 4 (CM4) bilgisayarlar için Android 12 mobil işletim sistemine dayalı, resmi olmayan bir LineageOS 19.0 yapısı var, oldukça iyi çalışıyor.

Bir Google hesabı veya herhangi bir başlangıç ​​kurulumu yoktur, bu nedenle işletim sistemini microSD karttan başlattığınızda, hemen masaüstü oturumuna girersiniz. Varsayılan olarak kullanılabilen iki çalışma alanı (ana ekran) vardır ve ana ekranda herhangi bir yere sol fare tıklamasına uzun basarak widget’ları veya duvar kağıdını kolayca özelleştirebilirsiniz.

Wi-Fi’ye (hem 2.4Ghz hem de 5Ghz ağlar desteklenir) ve Bluetooth’a bağlanmak oldukça kolaydır. Bir kere bağlandıktan sonra, sistem yeniden başlatıldığında kaybolmuyor ve sol fare tıklamasıyla ekranı yukarıdan aşağı kaydırırsanız bunları kolayca açıp kapatabilirsiniz. Daha fazla aşağı kaydırmak, hızlı ayarları ortaya çıkaracaktır.

Ana ekranda yukarı kaydırma işlemi ile tüm Android işletim sisteminizi kurabileceğiniz Ayarlar uygulaması da dahil olmak üzere tüm yüklü uygulamaları (Dosyalar, Hesap Makinesi, Takvim, Kişiler, Saat, Kaydedici, Galeri, Müzik, Tarayıcı, Kamera) gösterecektir. Tabii ki, gerçekten harika görünen karanlık bir modu bile etkinleştirebilirsiniz.

Elbette, bir USB klavye ve farenin yanı sıra flash sürücüler veya SSD ve HDD diskler gibi USB depolama aygıtlarını tam kapasite kullanabileceksiniz. Yerleşik dosya yöneticisi, Android 12’yi Raspberry Pi’de günlük sürücünüz yapmak istemeniz durumunda tüm dosyalarınızı yönetmek için çok kullanışlıdır.

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.