Uygulama

Proxmox Yedekleme Sunucusunu Kullanarak VM’leri ve Konteynerleri Yedekleyin ve Geri Yükleyin

Bu yazıda, ilk önce Proxmox Yedekleme Sunucusunun kontrol paneli hakkında konuşacağız ve ardından Proxmox Yedekleme Sunucusunu kullanarak VM’leri ve Konteynerleri nasıl yedekleyeceğinizi ve geri yükleyeceğinizi öğrenmeye geçeceğiz.

Proxmox Yedekleme Sunucusu Web Arayüzü

VM’leri ve Kapsayıcıları yedeklemeden önce, PBS kontrol panelini tanımak önemlidir.

Proxmox Yedekleme Sunucusunun Web Kullanıcı Arayüzünü açmak için, GUI yüklü bir sistemden web tarayıcısının adres çubuğuna URL’yi aşağıdaki şekilde girin

https://IP_Address:8007

Bir güvenlik sertifikası uyarı mesajı göreceksiniz. Bu tamamen normal çünkü SSL’i henüz yapılandırmadık. “Riski kabul et ve devam et” düğmesini tıklamanız yeterli.

Security Certificate Warning Message
Güvenlik Sertifikası Uyarı Mesajı

Şimdi kullanıcı kimlik bilgilerini girmeniz istenecektir. Kullanıcı adı root’tur ve parola, PBS kurulumu sırasında yazdığınız şeydir. Ağdaki diğer sistemlerden Proxmox web kontrol paneline erişiyorsanız, güvenlik duvarında/yönlendiricide 8007 numaralı bağlantı noktasını açmanız gerekebilir.

Login to Proxmox Backup Server Web Dashboard
Proxmox Yedekleme Sunucusu Web arayüzüne Giriş Yapın

PBS web kullanıcı arayüzünde oturum açtıktan hemen sonra, Proxmox abonelik uyarı mesajını göreceksiniz. Proxmox geliştirici ekibinden destek almak istiyorsanız, bir anahtar satın almalısınız. Bunu yalnızca ana laboratuvarınızda kullanmak istiyorsanız veya PBS’yi test amacıyla kullanıyorsanız, anahtarı satın almanız gerekmez. Tamam düğmesine tıklayarak bu mesajı yok saymanız yeterlidir.

Proxmox Yedekleme Sunucusunun web kullanıcı arayüzü bu şekilde görünür.

Proxmox Backup Server Web User Interface
Proxmox Yedekleme Sunucusu Web Kullanıcı Arayüzü

Gördüğünüz gibi, PBS panelinde birkaç bölüm var.

Dashboard Bölümü

Panel sekmesi, PBS sunucusuyla ilgili bazı temel yararlı ayrıntıları içerir. Bu bölümde aşağıdaki metrikleri göreceksiniz:

 • CPU kullanımı,
 • RAM kullanımı,
 • Hard disk ve swap kullanımı,
 • İşlemci tipi ve no. çekirdek sayısı,
 • Çekirdek sürümü,
 • Proxmox depolarının durumu,
 • Veri deposu kullanımı,
 • Şu anda çalışan görevler,
 • Görev özeti,
 • ve Proxmox abonelik durumu.

Configuration Bölümü

Yapılandırma sekmesinde Saat dilimini, tarih ve saati, Etki alanı adını, DNS ayrıntılarını ve kullanılabilir Ağ Arayüzlerinin listesini göreceksiniz.

Configuration Section
Yapılandırma Bölümü

Bir ayarın değerini değiştirmek isterseniz, onu seçip Düzenle düğmesini tıklamanız yeterlidir. Ağ Arayüzleri alt sekmesi altında “Ağ köprüsü” ve “Ağ bağı” da oluşturabilirsiniz.

Harici InfluxDB metrik sunucusuna PBS eklemenizi ve HTTP proxy vb. yapılandırmanızı sağlayan Metrik Sunucu ve Diğer adlı iki alt sekme daha vardır.

Yapılandırma bölümü ayrıca Erişim Kontrolü, Uzaktan Yönetşm Trafik Kontrolü, Sertifikalar ve Abonelik olmak üzere 5 alt bölüme ayrılmıştır.

Access Control

Erişim Kontrolü alt bölümü altında, kullanıcılar oluşturabilir ve yönetebilir, iki faktörlü kimlik doğrulamayı yapılandırabilir, kullanıcı izinleri atayabilir ve birkaç tane daha yapabiliriz.

Access Control Section
Erişim Kontrolü Bölümü

Varsayılan olarak, kök kullanıcı PBS kurulumu sırasında oluşturulur. Diğer kullanıcıların PBS’yi yönetmesine izin vermek istiyorsanız, ek kullanıcılar oluşturabilir ve buna göre izinler atayabilirsiniz.

Remotes

Uzak, ayrı bir Proxmox Yedekleme Sunucusu kurulumuna ve bu kurulumdaki bir kullanıcıya atıfta bulunur; buradan bir Senkronizasyon İşi ile veri depolarını yerel bir veri deposuna senkronize edebilirsiniz.

Configuration -> Remotes altında yeni uzak ayarlar yapılandırabilir veya remote alt komutunu kullanabilirsiniz.

Remotes Section
Uzaktan Ayar Bölümü

Yeni bir uzaktan ayar eklemek için, ya onun IP adresine ya da ana bilgisayar adına, kullanıcı adına, parolasına ve sertifika parmak izine ihtiyacınız vardır.

Bir PBS’nin parmak izini bulmak için Kontrol Paneline gidin ve üst kısımdaki “Parmak İzini Göster” düğmesini tıklayın.

Show Proxmox Backup Server Fingerprint
Proxmox Yedekleme Sunucusu Parmak İzini Göster

Alternatif olarak, parmak izini komut satırından almak için aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz:

# proxmox-backup-manager cert info |grep Fingerprint
Fingerprint (sha256): 88:35:ef:e4:82:c8:97:99:77:0:a1:d8:c0:c2:2b

Yukarıda belirtilen ayrıntıları aldıktan sonra, “Remotes -> Add” düğmesini tıklayın ve gerekli ayrıntıları girin.

Add New Remote
Yeni Kayıt Ekleme

komut satırını tercih ederseniz, yeni bir uzak kayıt eklemek için aşağıdaki komutu da kullanabilirsiniz.

# proxmox-backup-manager remote create pbs2 --host pbs2.ostechnix.lan --userid sync@pam --password 'SECRET' --fingerprint 88:35:ef:e4:82:c8:97:99:77:0:a1:d8:c0:c2:2b

Ana bilgisayar adını, kullanıcı adını, parolayı ve parmak izini kendinizinkiyle değiştirin.

Traffic Control

Bildiğiniz gibi, yedekleme oluşturmak ve geri yüklemek, özellikle büyük üretim ortamlarında çok fazla trafik tüketecektir. Bu, paylaşılan bir depolama alanına erişirken diğer kullanıcıları etkileyecektir.

Neyse ki, belirteç kova filtresi (TBF) kullanarak belirli ağlardaki istemciler için ağ trafiğini kontrol edebiliriz. Bu özellik, ağ tıkanıklığını önler ve belirli ana bilgisayarlardan gelen trafiğe öncelik verir.

Traffic Control
Trafik kontrolü

Certificates

Certificates bölümünde, özel SSL sertifikalarını yükleyebilir, görüntüleyebilir ve silebiliriz. Buna ek olarak, ACME hesapları da ekleyebilir ve yönetebiliriz.

Certificates Section
Sertifikalar Bölümü

Sertifikalar bölümüne Configuration -> Certificates bağlantısından erişilebilir.

Subscription

Abonelik bölümü, Proxmox abonelik anahtarını yüklememize, abonelik durumunu görüntülememize, aboneliği kaldırmamıza ve düz metin biçiminde bir sistem raporuna erişmemize olanak tanır.

Subscription Section
Abonelik Bölümü

Bu bölüme Configuration -> Subscription sekmesinden erişilebilir.

Administration

Bu, PBS sunucusunun kaynaklarını, hizmetlerini, güncellemelerini, depolarını, sistem günlüklerini ve görevlerini görüntüleyebileceğiniz ve yönetebileceğiniz önemli bir bölümdür.

Server Status” sekmesi altında aşağıdaki sistem kaynağı raporlarını bulacaksınız:

 • CPU kullanımı
 • sunucu yükü
 • Hafıza kullanımı
 • Kullanımı değiştir
 • Ağ trafiği
 • Aktarım hızı, G/Ç işlemleri istatistikleri ve G/Ç gecikmesi vb. gibi Kök Disk kullanımı.
Server Administration Section
Sunucu Yönetimi Bölümü

Ayrıca “Sunucu Durumu” sekmesinden paket sürümlerini görüntüleyebilir, konsolu açabilir, PBS sunucunuzu yeniden başlatabilir ve kapatabilirsiniz.

“Hizmetler” sekmesi size çalışan ve durdurulan hizmetlerin listesini gösterir.

“Güncellemeler” sekmesinden yazılım deposu listesini yenileyebilir ve kurulu paketleri güncelleyebilirsiniz.

“Havuzlar” sekmesi altında yeni yazılım havuzları ekleyebilir, havuzları etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir ve yeniden yükleyebilirsiniz.

“Syslog” sekmesi size sistem günlüklerini gösterir. Ayrıca “Canlı mod” düğmesine tıklayarak PBS sunucunuzda neler olup bittiğini gerçek zamanlı olarak görebilirsiniz. Belirli bir zaman aralığı arasındaki logları görüntülemek isterseniz “Timespan Seç” butonunu seçerek başlangıç ​​ve bitiş tarihini seçip “Güncelle” butonuna tıklayınız.

“Görevler” sekmesinde, günlük rotasyonu gibi zamanlanmış işlerin listesini görüntüleyebilirsiniz.

Yönetim bölümü ayrıca Kabuk ve Depolama / Diskler olmak üzere 2 alt bölüme ayrılmıştır.

Shell

“Kabuk” bölümü, Proxmox Yedekleme Sunucunuzun konsoluna erişmenizi sağlar. Konsoldan, PBS sunucunuzu yönetebilir ve tüm idari görevleri gerçekleştirebilirsiniz.

PBS Shell
PBS Kabuğu

Storage / Disks

“Storage / Disks” bölümünde diskleri başlatabilir, çeşitli dosya sistemleri oluşturabilir ve diskler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ekli disklerin listesini ve ayrıntılarını (Örn: bölümler, bölüm türü, boyutu vb.) görüntülemek için “Diskler” düğmesini tıklayın.

PBS Storage Section
PBS Depolama Bölümü

Yukarıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi, PBS’ime iki disk (/dev/sda ve /dev/sdb) eklenmiş iki disk var. İşletim sistemi için /dev/sda diski ve depolama için /dev/sdb diski kullanılır. /dev/sdb diski şu anda kullanılmamaktadır.

Kullanılmayan diski seçin (bu durumumda /dev/sdb) ve “Diski GPT ile Başlat”a tıklayın.

Initialize Disk with GPT
Diski GPT ile Başlat

Artık, Depolama/Diskler -> Dizin’e giderek kullanılmayan diskte bir ext4 veya xfs dosya sistemi oluşturabilirsiniz. Disk açılır kutusundan kullanılmayan diski (örn. /dev/sdb) seçin ve ardından dizin için kullanmak istediğiniz dosya sistemini (örn. ext4) seçin ve son olarak dizin için bir isim girin (örn. yedekler). “Veri Deposu Olarak Ekle” yazan kutuyu işaretlediğinizden emin olun, böylece bu dizini yedekleri kaydetmek için bir veri deposu olarak kullanabilirsiniz.

Create a Directory
Bir Dizin Oluşturun

Şimdi “Directory” sekmesinin yanı sıra “Datastore” bölümünün altında “yedeklemeler” adlı yeni oluşturulan dizini göreceksiniz. Artık yedekleri gönderebileceğimiz bir alanımız var.

Proxmox Datastore Directory
Proxmox Veri Deposu Dizini

Web arayüzünde Storage/Disks -> ZFS’ye giderek çeşitli raid seviyelerine sahip bir zpool da oluşturabilirsiniz.

Dikkat: Lütfen yeni bir dosya sistemi oluşturmak için kullanılmamış bir diske ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Yalnızca bir diskiniz varsa, ek dizinler veya dosya sistemleri oluşturamazsınız.

Tape Backup

Her gün çok sayıda veri yedeklemesiyle uğraşıyorsanız, 3-2-1 yedekleme stratejisini bilmelisiniz.

3-2-1 yedekleme stratejisi, felaket kurtarma için verilerinizin 3 kopyasının (üretim verileriniz ve 2 yedek kopyanız) iki farklı ortamda (disk ve teyp) ve bir kopyanın tesis dışında olması gerektiğini belirtir.

Neyse ki, Proxmox teyp yedekleme özelliği, veri deposu içeriğini varsayılan olarak manyetik teyplerde depolamanıza izin verir. Teyp yedeklemesini kullanarak, verilerin ek bir kopyasını farklı bir ortamda (yani teypte) tutabilir ve teypleri farklı bir konuma (saha dışına) taşıyabilirsiniz.

Tape Backup in Proxmox Backup Server
Proxmox Yedekleme Sunucusunda TeypYedekleme

Yedekleri yıllarca kasetlerde tutabilirsiniz. Teyp yedeklemelerinin bir dezavantajı, teypten geri yüklemenin diskten geri yüklemeye göre çok daha uzun sürebilmesidir.

Datastore

Bir Veri Deposu, basitçe yedeklemelerinizin depolandığı bir konumu ifade eder. Başka bir deyişle, bir veri deposu, yedekleme verilerini depolamak için bir dizindir.

Bir veri deposu, benzersiz bir kimlikle tanımlanır. Her veri deposunun, o veri deposunda tutulacak saatlik, günlük, aylık, yıllık ve zamandan bağımsız yedeklemelerin her bir aralığı için kaç yedekleme anlık görüntüsüne ilişkin ilişkili saklama ayarları vardır.

Ayrıca çöp toplamak ve yedeklemeleri periyodik olarak budamak ve kaldırmak için yapılandırabilirsiniz. Veri depolarının yapılandırma ayrıntıları /etc/proxmox-backup/datastore.cfg dosyasında saklanır.

Proxmox Yedekleme Sunucusu GUI’sinde Yeni Veri Deposu Oluşturun

En az bir veri deposunun yapılandırılması gerekir. Ve maksimum veri deposu sayısı için bir sınır yoktur.

Daha önce “Depolama/Diskler” bölümünde bir veri deposu oluşturduğumuzu hatırlıyor musunuz? Bu yüzden tekrar oluşturmamıza gerek yok. Ek bir veri deposu istiyorsanız, aşağıda verilen adımları izleyin.

Yeni bir veri deposu oluşturmak için sol taraftaki çubuktan “Veri Deposu” bölümünün altındaki “Veri Deposu Ekle” düğmesini tıklayın.

“Genel” sekmesi altında aşağıdaki ayrıntıları girin:

 • Name alanında veri deposunun adı,
 • “Backing Path” alanında veri deposunu oluşturmak istediğiniz dizinin (Örn. /mnt/datastore/backups1) yolu,
 • “GC Takvimi” açılır kutusunda çöp toplamanın çalıştığı zaman ve aralıklar,
 • “Budama Programı” açılır kutusunda budamanın gerçekleşme sıklığı,
 • “Yorum” kutusuna veri deposuna bazı bağlamsal bilgiler ekleyin.
Create a New Datastore in Proxmox Backup Server
Proxmox Yedekleme Sunucusunda Yeni Bir Veri Deposu Oluşturun

“Prune Options” sekmesi altında, saklamak istediğiniz yedekleme miktarını ayarlayın.

Prune Options

Yukarıda belirtilen detayları girdikten sonra, veri deposunu oluşturmak için “Ekle” düğmesini tıklayın.

Tamamlamak! Artık “Datastore” bölümü altında yeni oluşturulan datastore’u görebiliriz.

Proxmox Datastores
Proxmox Veri Depoları

Gördüğünüz gibi, backups ve backups1 olmak üzere iki veri deposu oluşturdum.

Seçilen veri deposunun diğer ayrıntılarını görüntülemek için herhangi bir veri deposuna tıklayın.

Veri deposunun “Özet” bölümü, veri deposu tarafından genel depolama kullanımına ve VM’lerin, kapsayıcıların ve ana bilgisayarların depolanmasına, hoş bir grafik biçiminde bayt cinsinden depolama kullanımına, saniye başına bayt cinsinden aktarım hızına, G/Ç işlemlerine genel bakışı gösterir.

Datastore Summary
Veri deposu özeti

“İçerik” bölümü, VM’lerin ve Kapsayıcıların yedeklerini gösterir. Yeni PBS kurulumum olduğu için henüz herhangi bir yedeğim yok.

View Datastore Contents
Datastore İçeriğini Görüntüle

“Prune & GC” sekmesi size çöp toplama zamanlamasını ve yapılandırılmış Prune işlerinin listesini gösterir. Budama işleri, bir veri deposunu veya bunun bir alt kümesini periyodik olarak budamak için yapılandırılır. Bu sekmeden yeni işler ekleyebilir ve yönetebilirsiniz.

Add a New Prune Job
Add a New Prune Job

“İşleri Eşitle” sekmesi altında yeni bir Eşitleme işi oluşturabilirsiniz. Senkronizasyon işleri, Uzaktaki bir veri deposunun içeriğini yerel bir veri deposuna çekecek şekilde yapılandırılır.

Create a New Sync Job
Create a New Sync Job

Proxmox Yedekleme Sunucusu, yedeklemelerin sağlam olduğundan emin olmak için çeşitli doğrulama seçenekleri sunar. “İşleri Doğrula” sekmesinden, yeni bir Doğrulama işi oluşturabilir ve yedekleme verilerinin doğrulanmasını çalıştırmak için bunu belirli bir zaman aralığında planlayabilirsiniz.

Add a New Verification Job
Yeni Doğrulama İşi Ekle

“Seçenekler” sekmesi altında, veri deposuyla ilgili yapılandırılmış seçeneklerin listesini göreceksiniz. Yapılandırılmış bir öğeyi seçip “Düzenle” düğmesine tıklayarak düzenleyebilirsiniz.

Datastore Options
Veri Deposu Seçenekleri

Bir Datastore’a ihtiyacınız yoksa, en sağdaki “Datatsore’u Kaldır” düğmesine tıklamanız yeterlidir.

Remove Datastore
Datastore’u Kaldır

Varsayılan olarak Yapılandırma değişikliği yalnızca silinecektir. Hiçbir veri silinmeyecek. İçeriğiyle birlikte bir veri deposunu silmek istiyorsanız, “Tüm verileri yok et” onay kutusunu işaretlediğinizden emin olun.

Confirm Deleting Datastore
Datastore’u Silme İşlemini Onaylayın

“Kök” kullanıcı dışında, yeni kullanıcıların ve API belirteçlerinin varsayılan olarak herhangi bir izni yoktur. Kullanıcının Proxmox datatsore’a erişmesine izin vermek istiyorsanız, “İzinler” sekmesi altında yeni bir kullanıcıya izinler ekleyebilirsiniz.

Peki, veri depoları oluşturduk. Şimdi Proxmox Kapsayıcılarını ve VM’leri PBS’ye yedeklemek için Proxmox Yedekleme Sunucusunu Proxmox Sanal Ortamına bağlamanın zamanı geldi.

PBS’nin Parmak İzini Alın

Proxmox VE’ye PBS eklemeden önce, Proxmox Yedekleme Sunucunuzun parmak izini almanız gerekir.

PBS’nin parmak izini bulmak için Proxmox Yedekleme Sunucunuzun Kontrol Paneline gidin ve “Parmak İzini Göster” düğmesini tıklayın.

Show Proxmox Backup Server's Fingerprint
Proxmox Yedekleme Sunucusunun Parmak İzini Göster

PBS’nizin parmak izini göreceksiniz. Aşağıdaki adımlardan birinde parmak izini kopyalamak ve “Parmak İzi” sütununa yapıştırmak için “Kopyala” düğmesine tıklamanız gerekir.

Copy Proxmox Backup Server's Fingerprint
Proxmox Yedekleme Sunucusunun Parmak İzini Kopyalayın

Proxmox Sanal Ortamında Proxmox Yedekleme Sunucusu Ekleyin

Web tarayıcınızdan https://proxmox-ve-ip-address:8006 URL’sine giderek Proxmox VE Admin web arayüzünü açın. Proxmox VE panosuna erişmek için kullanıcı adını ve parolasını girin.

Access Proxmox VE Dashboard
Proxmox VE Paneline Erişim

Şimdi Proxmox Yedekleme Sunucusunu Proxmox VE’de uzak depolama olarak eklemeliyiz.

Proxmox VE’ye PBS eklemek için, Proxmox VE panelinden “Datacenter -> Storage“ya gidin.

Go to Storage Section in Proxmox VE
Proxmox VE’de Depolama Bölümüne gidin

“Ekle” düğmesini tıklayın ve açılır listeden “Proxmox Yedekleme Sunucusu”nu seçin.

Add Proxmox Backup Server as Remote Storage in Proxmox VE
Proxmox VE’de Uzak Depolama Alanı Olarak Proxmox Yedekleme Sunucusu Ekleyin

Aşağıdaki ayrıntıları girin:

 • Proxmox Yedekleme Sunucunuz (Örn. Pbs) için bir kimlik yazın.
 • “Sunucu” alanına IP adresini girin.
 • PBS sunucunuzun Kullanıcı Adını (Örneğin root@pam, varsayılan yönetici kullanıcıdır) ve parolasını girin.
 • Önceki adımlarda kopyaladığınız Proxmox Yedekleme Sunucunuzun Parmak İzini Yapıştırın.
 • Son olarak, önceki adımlarda oluşturduğumuz Datastore’un (Örneğin yedekler) adını girin.
Add Proxmox Backup Server in Proxmox Virtual Environment
Proxmox Sanal Ortamında Proxmox Yedekleme Sunucusu Ekleyin

Yukarıda belirtilen ayrıntıları girdikten sonra, PBS’yi Proxmox VE’nize bağlamak için “Ekle”ye tıklayın.

Tebrikler! Proxmox Yedekleme Sunucusu, Proxmox VE’nize ek bir uzak depolama alanı olarak eklenir. Bunu “Depolama” bölümünün yanı sıra sol taraftaki çubukta da görüntüleyebilirsiniz.

Proxmox Backup Server is added in Proxmox VE
Proxmox VE’de Proxmox Yedekleme Sunucusu eklendi

Kapsayıcılarınızı ve VM’lerinizi yedeklemenin zamanı geldi.

Proxmox VM’lerini Yedekleme ve Geri Yükleme

Tek seferde tek veya birden çok sanal makineyi kopyalayabiliriz. İlk olarak, tek bir Proxmox sanal makinesinin nasıl yedekleneceğini göreceğiz.

Proxmox VM’lerini Proxmox Yedekleme Sunucusuna Yedekleyin

Yedeklemek istediğiniz bir VM’ye tıklayın ve sağ taraftaki çubukta “Yedekleme” öğesini seçin ve üst çubukta tekrar “Şimdi yedekle” seçeneğine tıklayın.

Backup a Proxmox VM
Bir Proxmox sanal makinesini yedekleyin

Şimdi yedeği nerede saklamak istediğinizi seçin. “Storage” açılır kutusundan Proxmox Backup Server’ı (yani Pbs) seçiyorum.

Choose Pbs as Storage
Depolama Alanı Olarak Pbs’yi Seçin

Ardından, “Mod” açılır kutusundan tercih ettiğiniz modu seçin. Burada modu “Snapshot” olarak seçiyorum. Son olarak, seçilen VM’yi Proxmox Yedekleme Sunucusuna yedeklemeye başlamak için “Yedekle” düğmesine tıklayın.

Backup VM to PBS
Sanal Makineyi PBS’ye Yedekleyin

Artık Proxmox VM, PBS’ye yedeklenecektir. Başarılı bir yedeklemeden sonra, çıktının sonunda “Görev Tamam” mesajını göreceksiniz.

Backup Successful
Yedekleme Başarılı

Çıkışı kapatmanız yeterlidir.

Yedeklemeleri Proxmox VE Dashboard’da Görüntüleyin

Yedekleri görüntülemek için, Depolama türünü “Pbs” olarak seçmeniz ve seçilen VM’nin yedeklerini görüntülemeniz yeterlidir. İşte yedek!!

View Backups of a VM
Bir Sanal Makinenin Yedeklerini Görüntüleyin

Ayrıca sol kenar çubuğundan “Pbs” deposunu seçebilir ve sağ kenar çubuğundan “Yedeklemeler” bölümüne tıklayabilirsiniz. Burada tüm yedeklerin listesini göreceksiniz.

View all Backups
Tüm Yedeklemeleri Görüntüle

PBS genellikle sanal makineyi “vm/vm-id” olarak kaydeder. Örneğin, kimliği 106 olan bir VM’yi yedekledik, bu yüzden VM’yi vm/106 olarak kaydediyor. Bildiğiniz gibi vm, Sanal makine anlamına gelir. Benzer şekilde PBS, Kapları “ct/container-id”, örneğin ct/100 olarak kaydedecektir. Burada ct, konteyner anlamına gelir.

PBS Dashboard’da Yedeklemeleri Görüntüleyin/Doğrulayın

Bir önceki bölümde Proxmox VE kontrol panelinden yedekleri nasıl görüntüleyeceğimizi gördük. Yedeklemeleri PBS kontrol panelinden de doğrulayabiliriz.

Proxmox Yedekleme Sunucunuzun panosunda oturum açın. Yedekleri PBS kontrol panelinde görüntülemek için sol kenar çubuğundan veri deposunu seçin ve üst çubuktaki “İçerik” seçeneğine tıklayın.

View Backups in PBS Dashboard
Yedeklemeleri PBS Dashboard’da Görüntüleyin

Yedeklemelerin İçeriğini Görüntüleyin

PBS, yedeklerin içeriğini de görüntülemenizi sağlar. Yedeklemeden belirli bir dosyayı indirmek istediğinizde oldukça kullanışlıdır.

Proxmox VE kontrol panelinizden PBS storage -> Backups‘e gidin. Bir yedekleme seçin ve üst çubuktaki “Dosya Geri Yükleme” seçeneğine tıklayın.

Click File Restore
Dosya Geri Yükleme’yi tıklayın

Artık seçilen VM’nin sanal sabit diskinin içeriğini göreceksiniz. VM sürücüsünün içeriğini görüntülemek için + (artı) işaretine tıklayarak genişletmeniz yeterlidir.

View Contents of VM Backups
VM Yedeklemelerinin İçeriğini Görüntüleyin

Bir dosyayı indirmek istiyorsanız, onu seçin ve “Farklı indir” düğmesine basın ve ardından dosya biçimini (zip veya tar) seçin. Bu kadar basit!

Proxmox VM’lerini Proxmox Yedekleme Sunucusundan Geri Yükleyin

Proxmox VE kontrol panelinizden PBS storage -> Backups‘e gidin. Geri yüklemek istediğiniz sanal makinenin yedeğini seçin ve üstteki çubukta “Geri Yükle” seçeneğine tıklayın.

Select a Proxmox VM to Restore
Geri Yüklenecek bir Proxmox VM seçin

Başlamak için “Geri Yükle” düğmesini tıklayın.

Restore Proxmox VMs from Proxmox Backup Server
Proxmox VM’lerini Proxmox Yedekleme Sunucusundan Geri Yükleyin

Varsayılan olarak Proxmox, VM’yi yapılandırmaya göre varsayılan depolamanıza geri yükleyecektir. VM’yi farklı bir konuma geri yüklemek istiyorsanız, “Depolama” düğmesine tıklayın ve yapılandırılmış başka bir depolama konumu seçin.

Restore VM to Different Storage
Sanal Makineyi Farklı Depolama Alanına Geri Yükleme

Geri yüklemeden önce VM’nin kimliğini, adını, çekirdek sayısını, Bellek boyutunu da değiştirebilirsiniz. Herhangi bir nedenle bir VM’yi klonlamak ve aynı iki VM’yi tutmak istiyorsanız bu yararlı olabilir.

Change VM Settings Before Restoration
Geri Yüklemeden Önce VM Ayarlarını Değiştirin

Proxmox Konteynerlerini Yedekleme ve Geri Yükleme

Proxmox Kapsayıcılarını yedekleme ve geri yükleme adımları, VM’leri yedekleme ve geri yükleme ile tamamen aynıdır. Tek bir konteynerin Proxmox Yedekleme Sunucusuna nasıl yedekleneceğini görelim.

Proxmox Konteynerlerini Proxmox Yedekleme Sunucusuna Yedekleyin

Proxmox VE kontrol panelinden bir Container -> Backup -> Backup now‘yi seçin.

Backup a Proxmox Container
Backup a Proxmox Container

Depolamayı “Pbs” olarak seçin ve yedekleme modunu (örneğin anlık görüntü) seçin ve “Yedekle” düğmesine basın.

Backup a Container to Proxmox Backup Server
Bir Kapsayıcıyı Proxmox Yedekleme Sunucusuna Yedekleyin

Container’ların boyutu VM boyutundan çok daha küçük olduğu için yedekleme çok daha hızlı yapılmalıdır.

Container Backup Completed
Kapsayıcı Yedekleme Tamamlandı

Daha önce belirtildiği gibi Proxmox, konteyner için yedeğin adını ct/container-id (ör. ct/107) ve Sanal makine için yedeğin adını vm/vm-id (ör. vm/105) olarak kullanacaktır. Böylece hangi yedeğin konteyner, hangisinin VM için olduğunu kolayca ayırt edebilirsiniz.

Viewing Backups in Proxmox VE Dashboard
Yedeklemeleri Proxmox VE Dashboard’da Görüntüleme

Yedeklerin doğrulanması ve Konteynerlerin yedek içeriklerinin görüntülenmesi öncekiyle tamamen aynıdır.

Proxmox Konteynerlerini Proxmox Yedekleme Sunucusundan Geri Yükleme

Proxmox VE kontrol panelinizden PBS storage -> Backups‘e gidin. Geri yüklemek istediğiniz Container’ın yedeğini seçin ve üst çubuktaki “Geri Yükle” düğmesine tıklayın.

Select a Proxmox Container to Restore
Geri Yüklenecek Proxmox Konteynerini Seçin

Konteyneri geri yüklemek istediğiniz Depolama konumunu seçin, gerekirse VM kimliğini, adını, RAM boyutunu değiştirin ve ardından “Geri Yükle” düğmesine tıklayın.

Restore a Proxmox Container from Proxmox Backup Server
Bir Proxmox Konteynerini Proxmox Yedekleme Sunucusundan Geri Yükleme

Tıpkı yedeklemede olduğu gibi, geri yükleme işleminin de çok daha hızlı tamamlanması gerekir çünkü kapsayıcının boyutu çok küçüktür.

Tüm Sanal Makineleri ve Konteynerleri Yedekleyin

Önceki bölümlerde, tek tek VM’lerin ve Konteynerlerin nasıl yedeklenip geri yükleneceğinden bahsetmiştik. Şimdi tüm Proxmox VM’lerinin ve Konteynerlerin yedeklemesinin nasıl otomatikleştirileceğini göreceğiz.

Proxmox VE kontrol panelinden, Datacenter -> Backup -> Add‘ye tıklayın.

Schedule Backups in Proxmox VE
Proxmox VE’de Yedeklemeleri Planlayın

Depolamayı “Pbs” olarak ayarlayın, zaman planlayın, yedekleme modu ve Seçim modunda yedeklenecek VM’leri ve Konteynerleri seçin. Tümünü seçtim, böylece tüm VM’ler ve Konteynerler otomatik olarak PBS’ye yedeklenecek. Yedekleme işini oluşturmak için “Oluştur” düğmesine tıklayın. Aşağıdaki yapılandırma ayarına göre, tüm VM’ler ve Konteynerler, 02:00 ve 22:30’da PBS’ime yedeklenecek.

Create a Backup Job
Bir Yedekleme İşi Oluşturun

Yalnızca belirli bir VM’leri ve Container’ları yedeklemek istiyorsanız, “Seçim modu” açılır kutusundan “Seçili VM’leri dahil et”i seçin ve yedeklemek istediğiniz container(lar)ı ve Vm(ler)i seçin ve son olarak “Oluştur”a tıklayın. ” düğme.

Create Backup Job for Selected VMs in Proxmox VE
Proxmox VE’de Seçili VM’ler için Yedekleme İşi Oluşturun

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.